kuru-fasulye-yemeksepeti

Yemeksepeti Rekorları: Türkiye 1 Yılda 150 Bin Tabak Kuru Fasulye Pilav Yiyor!

Favorilerime
Ekle

Herkes yemek yapmayı sevmeyebilir, yemek tariflerine ilgi duymayabilir ya da mutfağa girmeye her zaman vakit bulamayabilir. Ama kimse bize küçükken annemizin marifetli ellerinden yediğimiz, tadı ağzımızdan, kokusu burnumuzdan gitmeyen ev yemeklerini unutturamaz.

Mutfağımızda "ev yemeği" yapamasak da onların özlemiyle bir ömür geçireceğiz diye bir kural yok. Bu noktada karnınız her gurulduğunda yardımınıza koşan Yemeksepeti yine imdadınıza yetişiyor ve kebaptan pizzaya, tatlıdan salataya toplam 200 bin çeşit farklı yemeğin 19 binini oluşturan ev yemekleri ile özlemlere son veriyor.

Yemeksepeti de bu fikirden yola çıkarak Türk mutfağının göz bebeği ev yemeklerini mercek altına aldı ve Türkiye'nin ev yemeklerini ne kadar çok sevdiğini araştırdı. Yemeksepeti verilerinden çıkan sonuca bakınca çok ama çok zengin bir mutfağa sahibiz ve klasiklerden vazgeçemiyoruz!

  • Örneğin Yemeksepeti'nde 19 bin çeşit ev yemeği var ve sayıları 4.000’i geçen çeşidiyle zeytinyağlılar ve 1.500’ü geçen çeşidiyle köfteler en renkli kategoriler.
  • Şimdiye kadar karnı acıkan Yemeksepeti kullanıcıları için restoran mutfaklarında 7 milyon porsiyon köfte yoğuruldu ve 2,4 milyon porsiyon yaprak sarma sarıldı!
  • Ev yemeği dünyasının şampiyonu ise yılda 150 bin porsiyonla "kuru fasulye-pilav-cacık" aşkı oldu.

Çeşit rekoru zeytinyağlılarda: Tam 4.382 zeytinyağlı yemek var!

zeytinyagli-yaprak-sarmasi-yemekcom

Yemeksepeti'nde bulunan 19 bin ev yemeğinin içinde en çok çeşide sahip kategori her haline bayıldığımız zeytinyağlılar. Tam 4.382 tarifle zeytinyağlılar ilk sıradayken bu leziz kategoriyi 1.543 çeşidi geçen köfte ve 1.100 çeşitle çorbalar takip ediyor. Konu sebze yemekleri olduğunda ise 640 farklı alternatif evlere ve midelere girmeyi bekliyor.

Sırf anne özleminiz dinsin diye: Ustalar sizin için bugüne kadar 7 milyon porsiyon köfte yoğurdu!

izgara-kofte-yemekcom-yey-one-cikan

Her yıl yüzde 40’dan fazla artan ev yemeği siparişlerinde üye restoranların mutfaklarında ağzınıza layık yemekler hazırlamak için ustalar ter döküyor. İlk günden bu yana bu mutfaklarda sizin için tam 7 milyon porsiyon köfte yoğruldu ve toplam 2,4 milyon porsiyon yaprak sarma (buraya yutkunma efekti gelecek) ince ince sarıldı.

En çok kuru fasulye, pilav, cacık yiyoruz: Yılda ortalama 150 bin porsiyon!

kuru-fasulye-yemeksepeti

Geçtiğimiz yılın en çok yenen ev yemekleri sırasıyla kuru fasulye, pilav, nohut, etli yaprak sarma ve ıspanak. Kuru fasulye ise en lezzetli yancıları pilav ve cacık olmadan boğazlardan geçmiyor. Yılda ortalama 150 bin porsiyon kuru fasulye yenirken her iki kuru fasulye siparişinin birinde yanına pilav ve cacık da isteniyor. Çünkü Müzeyyen, bu derin bir tutku...

Nasıl kuru fasulye denince kalplere ve midelere pilav ve cacık aşkı düşüyorsa köfte sevgisi de çorba ve pilavla perçinleniyor. Zira her 10 köfte siparişinin 3’üne çorba ve pilav da ekleniyor. Her 10 patlıcan siparişinin 2’sinde ise pilav ve cacık söyleniyor.

Çocukluğa özlem: Ev yemekleri 34 yaş ve üstünün favorisi

karniyarik-tarifi

Ev yemeği demek, okuldan eve gelince annenin mutfak önlüğüyle seni karşılaması, "Ellerini yıka, sofra hazır" demesiyle pır pır eden kalpler ve mis gibi kokular gelen tabaklarla geçen mutlu günler demek.

Biraz büyüyünce, aileden uzaklaştıkça ev yemeklerinden de uzaklaşsak da aklımız başımıza sonradan geliyor. Zira ev yemeği sipariş verenlerin çoğu 34 yaşından büyükler. En az tercih eden grup ise 12-18 yaş arası.

Sonradan özleyeceksiniz çocuklar, kıymetini bilin.

Tek kişi için tencere pişmez: Ev yemekleri yalnızken daha çok sipariş veriliyor

zeytinyagli-biber-dolmasi-tarifi

Yalnız yemek yiyenler tek kişi için mutfağa girmeye üşense de ev yemeksiz yapamıyor. Zira ev yemekleri genellikle kalabalık grup siparişlerinde değil tek kişilik siparişlerde yoğunlaşıyor. Ayrıca ev yemeklerinin yüzde 60’ı erkekler tarafından sipariş ediliyor.

Dolmalar güzel miydi Serkan Bey? Afiyet olsun...


Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?