Yemeksepeti Araştırdı: Üniversiteliler En Çok Lahmacun ve Çiğ Köfte Yiyor

Favorilerime
Ekle

Ders çalışan insanın karnı acıkır, normaldir. Okulda ders arasında acıkanlar, vize-final öncesi heyecandan midesi kazınanlar, yurtta kalıp ev yemeklerine buram buram özlem duyanlar ise Yemeksepeti'ne koşuyor ve karnını tıka basa doyuruyor.

Üniversitelileri final heyecanının sardığı bugünlerde ise Yemeksepeti olarak farklı bir kampüs rehberi hazırladık ve bu infografikle aslında her üniversitenin farklı bir "yoğurt yiyişi" olduğunu ortaya koyduk. Yemeksepeti verilerine göre her üniversitenin yediklerine göre bir tarzı ve bundan oluşan bir kampüs kültürü var.

Senin üniversiten ne yiyor?

Yemeğe en düşkün üniversite Bilkent. Onu sırasıyla İTÜ, Koç, ODTÜ ve Boğaziçi izliyor. Yemeğe en düşkün ilk 20 üniversitenin 9’u İstanbul, 2’si Ankara, 3’ü İzmir’de bulunuyor.

Üniversiteliler en çok lahmacun yemeyi seviyor. Kampüslerin daimi konuğu haline gelen lahmacun tüm siparişlerin yüzde 18’ini oluştururken onu çiğ köfte ve mercimek çorbası takip ediyor.

Kalbi en fazla lahmacun ve çiğ köfte için atan öğrenciler İTÜ'den. İTÜ, 3 bini gece saat 00.00’dan sonra olmak üzere, günde 5 bin çiğ köfte söylüyor (Yarasın). Mercimek çorbası ise kahvaltıda bile çorbadan vazgeçmeyen Yıldız Teknik Üniversitelilerin tercihi.

En erkenci üniversite böylelikle YTÜ iken gece kuşları Yeditepe Üniversitesi'nden çıkıyor. Yeditepeliler tüm siparişlerinin yüzde 18’ini saat 00.00-06.00 arasında veriyor ve tercihini ıslak hamburger ile Ayvalık tostundan yana kullanıyor.

Öğrenci adam en fazla Pazar günü sipariş veriyor

Üniversiteliler en fazla Pazar günleri sipariş veriyor. Yurtta kalan, kütüphane ve atölyede çalışanlar kendilerine Pazar ziyafetlerini layık görüyor.

Bu sene üniversiteliler arasında en fazla sipariş sayısını artıran yemek ise ördek. Onu krep ve çiğ köfte takip ediyor. En çok ördek siparişi verenler Boğaziçililer iken en fazla ev yemeği sipariş edenler de yine onlar.

Koç öğrencileri sushici, Bilgi Üniversitesi tatlıcı iken Bilkent ve Hacettepeliler ise Ankara semalarından Brezilya'ya uzanıyor ve en fazla Brezilya tarifi soslu tavuk sipariş ediyor. Anadolu Üniversitesi ise gece gündüz demeden tavuk tantuni sipariş ediyor.

Yemeksepeti’nde kampüslere özel indirim yapan 1980 restoran bulunuyor ve bugüne dek Kampüs indirimi sayesinde toplam 1 milyon TL’den fazla üniversitelilerin cebinde kaldı.

Türkiye'deki üniversite kampüslerinin yemek siparişi alışkanlıkları hakkında fikir edinmek isteyenleri aşağıdaki Yemeksepeti infografiğine alalım o zaman. Afiyetler olsun.

universitelerneyiyor


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Ali Vural9 Mayıs 2016 20:07
Özel üniversite bebelerinin yediği şeyleri yazmasanıza la! Bulan var bulamayan var kardeşim. Çiğ köfte-lahmacun iyidir.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?