Yemek.com

Öylesine Güzel:

Çılbır Tarifi

Çılbır Tarifi

Her evde yapılan, kimi zaman kahvaltıları şenlendiren kimi zaman yoğurtla birlikte akşam yemeklerini kurtaran bir tarif çılbır. Aslında ona anlamını katan şey poşe yumurta.

Tarife geçmeden önce özet vermek gerekirse: Kaynar suda kısa süre pişirdiğimiz yumurtaları kızarmış ekmek üzerine alıp şenleniyoruz. Kaçtık biz.

KAÇ KİŞİLİK

2 adet

HAZIRLAMA SÜRESİ

5 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

5 dakika

Malzemeler

 • 5 su bardağı su
 • 2 adet yumurta
 • 1 yemek kaşığı üzüm sirkesi

Servisi için:

 • 2 dilim kızarmış ekmek
 • 1 çay kaşığı tereyağı
 • 4 dal maydanoz
 • 1/4 çay kaşığı taze çekilmiş tane karabiber

Püf Noktası

Sirkeyi yumurtaların dağılmaması için suya ekleyin.Yumurta beyazlarını bir kevgir yardımıyla toparlayın arzuya göre dağınık durumda olan kenar kısımlarını yuvarlak bir kalıp yardımıyla düzeltin. Böylelikle daha muntazam şekilli poşe yumurtalar hazırlamış olursunuz.Yumurtaları eklediğiniz sırada su kaynar olmalı ancak çok fazla fokurdamamalı.

Nasıl Yapılır?

 1. Suyu derin bir tencerede kaynatın. Fokurdamaya başladığında altını kısın.

 2. Sirkeyi ekleyin, kaynar suyu son bir kez karıştırıp bir girdap oluşturun. Dağılmaması için ayrı bir kaba tek tek kırdığınız yumurtaları kaynar suya yavaşça bırakın.

 3. Yumurta akları tamamen pişmiş, yumurta sarıları rafadan kıvamda olmalıdır. Yumurtaları yaklaşık 3-4 dakika kadar kaynar suda pişirin.

 4. Yumurta aklarının düzenli bir şekilde pişmesi için aralarda kevgir yardımıyla hareket ettirerek yumurta sarılarına tutunmasını sağlayın.

 5. Poşe yumurtaları servis tabağına alıp kenar kısımlarını bir kalıp ya da bıçak yardımıyla düzeltin.

 6. Tereyağı sürdüğünüz kızarmış ekmek dilimleri üzerine yumurtaları yerleştirin. İncecik kıyılmış maydanoz yaprakları ve taze çekilmiş tane karabiber ilavesiyle süsledikten sonra servis yapın.

Hali hazırda kendine sakladığı tarifleri var!
2 yorum yapılmış
2016-07-31 15:17:55
çılbır üze sarımsaklı yoğurt ııımmhh mükemmel oluyor deneyin derim :)
2016-07-31 11:39:21
çılbır üze sarımsaklı yoğurt ııımmhh mükemmel oluyor deneyin derim :)