Yemek.com

Yağlı Olmasına Rağmen Aslında Daha Çok Yemeniz Gereken 10 Sağlıklı Yiyecek

bitter-cikolata-yagli-one-cikan

"Neden bize yağlı yiyecekler öneriyorsunuz ki şimdi, onlar sağlıksız değil mi?" diye düşünmüş, hatta bize öfkelenmiş, bunun üzerine şu an bu satırları okumaya başlamış olabilirsiniz. Hemen içinizi rahatlatalım, bahsettiğimiz yağlar öyle sizin aklınıza hemen geliveren kötü yağlar değil. Aksine, vücudunuza fayda sağlayacak yağlardan söz ediyoruz.

Ne yazık ki yağ dendiğinde aklımızda hemen kötü düşünceler beliriyor, algımız bizi hiç yanılmadığımız kadar yanıltabiliyor. Hal böyle olunca da tüm yağlı yiyeceklerden bir bir uzaklaşıyoruz. Oysa onların içlerinde de öyle masum, öyle faydalı olanları var ki...

Mesela adını öyle pek de duymadığımız polyunsaturated ve monounsaturated olarak anılan ya da daha Türkçe haliyle söylemek gerekirse çoklu ve tekli doymamış yağlar var birçok yiyeceğin içinde. Hepsi de vücuda ayrı bir fayda sağlamak derdinde. Onların bu çabalarına kulak vermek ve kendimize büyük bir iyilik yapmaksa bizim elimizde.

Buyurun tanıyalım ve ihtiyacımıza göre tüketmeye bir an önce başlayalım öyleyse!

Küçük bir not: Ciddi bir rahatsızlığınız varsa ya da doktor kontrolünde bir diyet programı uyguluyorsanız ilk yapmanız gereken elbette doktorunuza danışmak. Biliyoruz yaparsınız ama biz yine de söyleyelim.