Yemek.com

Bir İçim Su:

Su Muhallebisi Tarifi

Su Muhallebisi Tarifi

Hepimizi çocukluğumuza götürecek pratik ve hafif bir tatlı tarifi su muhallebisi. Genellikle gül suyu ve pudra şekeri ilavesiyle servis edilen muhallebiyi, biz farklı bir sosla hazırlayıp bir parça daha renkli hale getirdik. Evet küçük dokunuşlar yaptık, yapmadık değil ama emin olabilirsiniz ki tatlı hafifliğinden bir şey kaybetmedi. Kaşık kaşık, afiyetle yenecek bu tatlıda yağ yok bir kere, un yok. Daha ne olsun?

Yemek sonrası sütlü tatlı tercih edenler parmak kaldırabilir mi?

KAÇ KİŞİLİK

5 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

10 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

20 dakika

Malzemeler

 • 2,5 su bardağı su
 • 1,5 su bardağı süt
 • 3 yemek kaşığı mısır nişastası
 • 4 yemek kaşığı toz şeker
 • 2 yemek kaşığı gül suyu

Sosu için:

 • 1 su bardağı gelincik ya da kızılcık şerbeti
 • 1 yemek kaşığı mısır nişastası

Üzeri için:

 • 2 yemek kaşığı pudra şekeri (arzuya göre)
 • 2 yemek kaşığı toz antep fıstığı (arzuya göre)

Nasıl Yapılır?

 1. Muhallebiyi hazırlamak için; nişastayı tencereye alın. Bir çırpıcı yardımıyla karıştırıp azar azar eklediğiniz süt ilavesiyle kıvamını açın.

 2. Su ve toz şeker ekleyip pişme esnasında topaklanmaması için hızlıca karıştırın.

 3. Ön işleme tuttuğunuz muhallebi karışımını ocağa alın. Kısık ateşte, aralarda karıştırarak kıvam alana kadar pişirin. Pişirme işleminin sonuna doğru gül suyu ekleyin. Göz göz olup koyu bir kıvam almaya başladığında ocaktan alın.

 4. Servis kabı ya da bardaklarına su tutup fazla sularını süzdürdükten sonra muhallebi karışımını eşit olarak paylaştırın. Oda sıcaklığına gelene kadar bir kenarda bekletin.

 5. Sosu için; kızılcık şerbetini küçük bir sos tenceresine alın. Nişasta ilavesiyle kısık ateşte sürekli karıştırarak pişirin.

 6. Hazırladığınız sosu kaselere aldığınız muhallebilerin üzerine eşit olarak paylaştırın. Soğuyup kıvam almaları için buzdolabında 1-2 saat kadar bekletin.

 7. Kıvam alan su muhallebilerini soğuk olarak sevdiklerinizle paylaşın, arzuya göre ters çevirip pudra şekeri ya da toz Antep fıstığı ilavesiyle ikram edin.

Servis Önerisi

Buzdolabında soğuttuktan sonra kalıbından ters çevirerek servis tabaklarına aldığınız muhallebileri, hazırladığınız sos ya da sadece pudra şekeri ilavesiyle de farklı bir şekilde sunabilirsiniz.Su muhallebisini farklı meyve sosları ya da çikolata sos eşliğinde de servis edebilirsiniz.

Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun olduktan sonra bir de MSA'da uzun dönem aşçılık eğitimi aldı. Medya sektöründe, birçok yemek dergisi ve kitabında çalıştı. Hali hazırda kendine sakladığı tarifler var. Mutfakta bekleniyorsunuz!