Yemek.com

Evde Yapılanı Daha Bir Harika:

Salep Tarifi

Salep Tarifi

Orkide ailesinden olan salep bitkisinin toprak altında kalan yumrularından elde edilen toz salep, tam anlamıyla bir kış içeceği. Öksürüğü dindirici etkisi tıbben kanıtlanmış olan salep, tarçınla birleştiğinde faydaları daha da artıyor. Salep bitkisi nişasta benzeri bileşikler içeriyor ancak aynı tadı sadece nişasta kullanarak yakalamak mümkün değil. Sahlep diye de telaffuz edilen ev yapımı gerçek bir salep hazırlamak için aktarlarda satılan toz salebe ihtiyaç var.  Çayın yeri de ayrıdır katılıyoruz ama arzuya göre su ya da sütle hazırladığınız bir fincan saleple soğuk günlerde içiniz ısınacak.

Unutmadan: Dondurmaya yeni bir kıvam ve tat kazandıran Maraş dondurması da formunu Kahramanmaraş'ın dağlarında yetişen bir orkide türünden elde edilen salebe borçlu.

KAÇ KİŞİLİK

5 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

10 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

10 dakika

Malzemeler

  • 5 su bardağı soğuk süt
  • 1 yemek kaşığı toz salep
  • 1 çay bardağı toz şeker

Servisi için:

  • 1 tatlı kaşığı tarçın

Pişirme Önerisi

Salep yapımında kullanacağınız toz şeker miktarını damak tadınıza göre azaltıp, arttırabilirsiniz. Arzuya göre sütlü salep karışımına vanilya özütü katabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

  1. Toz salep, toz şeker ve soğuk sütü derin bir tencereye aktarın.

  2. Metal bir çırpıcı yardımıyla orta ateşte sürekli karıştırarak kıvam alması için sütü kaynatın.

  3. Salep mis gibi koktuğunda ve süte kıvamını verdiğinde ocaktan aldığınız salep karışımını servis bardaklarına paylaştırın.

  4. Toz tarçın ilavesiyle sıcak olarak bekletmeden servis edin. Sevdiklerinizle paylaşın.

Servis Önerisi

Toz tarçının yanı sıra bağışıklık sistemini arttırmada etkili olan toz zencefil de salebe çok yakışıyor.

Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!
Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun olduktan sonra bir de MSA'da uzun dönem aşçılık eğitimi aldı. Medya sektöründe, birçok yemek dergisi ve kitabında çalıştı. Hali hazırda kendine sakladığı tarifler var. Mutfakta bekleniyorsunuz!
8 yorum yapılmış
2016-03-01 13:08:51
Merhaba ben biraz süt ve biraz salebi cezveye koydum ısıtmaya başladım ve sürekli karıştırdım(tek kişi olduğum için azar azar koydum). Kaynayana kadar karıştırdım fakat salep tozu küçük küçük topaklaştı. İçince biraz tat alınıyor ama öyle olmasının sebebi nedir?
2016-03-02 18:13:56
Merhabalar, anladığım kadarıyla salebi yavaş yavaş eklediğiniz için salebin bir kısmını süt ılımaya başlayınca eklemiş oldunuz. Soğukken ekleyip, çırpıcıyla hızlı hızlı karıştırarak pişirirseniz topaklanma yapmayacaktır.
2016-02-12 19:16:31
Çok az toz zencefili vanilyayı eklemekle kalmadım hindistan cevizi de ekledim. Tavsiye ederim. Hmmmm missss
2015-12-31 09:11:05
Fakat salep bulamadım henüz.