Yemek.com

İstanbul’da Ağzınızın Tadıyla Trileçe Yiyebileceğiniz 5 Mekan

foursquare/pelitpastanesi

Trileçe. Adını ilk duyurmasının üstünden 1 yıldan fazla geçti. Biraz popüler olan bir şeyin göklere çıkarılma arzusundan değil, gerçekten de lezzetiyle kendinden bahsettirdi. Yavaş yavaş geldi ve şu an en gözde tatlılardan biri.

Keçi, manda ve inek sütünün karışımıyla yapılıyor Trileçe. Soyağacında İspanyollar olduğu gibi, Arnavutlar da var. Melez bir tatlı. Yapımı da dünyanın en zor işi değil.

(bkz: Trileçe Tarifi, Nasıl Yapılır?)

Tarifinin bulunması zor olduğu gibi gerçekten lezzetli bir trileçe yenecek mekan bulmak da zordu bu süreçte. "Güzel bir trileçe nerede yenir?" sorusu arkadaş sohbetlerinin konusu bile oldu.

Biz de bu soruların bir ucundan yanıt olsun diyerek İstanbul'da trileçe yiyebileceğiniz mekanlarla geldik.

Başlayalım.

Sütçüoğlu, Bakırköy

1964 yılında Alibeyköy'de süt satmaktan başlayan bir hikayenin, 1970 yılında sütlü tatlılara dönüşmesiyle bildiğimiz bir yer Sütçüoğlu. Daha sonra Bakırköy'de açılan şubeye trileçenin dahil olmasıyla daha da bilinir olur. Daha çok karamellisiyle masaya gelen trileçe burada frambuazlı haliyle de kendini sevdirir.

Adres:Cevizlik Mah. Hatboyu Cad. No: 10/C Bakırköy / İstanbul

Baltepe, Fatih

Bundan 20 yıl sonra 'Trileçenin Tarihi' adlı bir makale yazıldığında ilk olarak bahsedilen yer burası olacak. Trileçeyi bu topraklarda ilk keşfeden, minnak, ne yapsa lezzetli bir mekan Baltepe. Osman Usta'nın babasının bundan 5 yıl önce Makedonya'ya gittiğinde bu tatlıyı görüp yapmasıyla başlıyor trileçenin Türkiye serüveni. Trileçenin çikolatalısı bile var Baltepe'de ama siz uğrayınca karamelli yiyin.

Adres: Atikali Mahallesi, Yavuz Selim Caddesi, No 33/B, Fatih / İstanbul

Pelit Pastanesi, Erenköy

Pelit Pastanesi'ni baştan aşağı anlatmanın çok akıl karı kalan yanı yok aslında. 1957'de hizmet vermeye başlayan Pelit, onlarca şube ve franchise ile İstanbul'da yaşayan herkesin en az bir kere karşısına çıkmış bir mekan. Erenköy'deki Pelit ise, trileçe konusunda sütün hakkını veriyor.

Adres:Şemsettin Günaltay Caddesi Osmanlı Sitesi No: 213 A Blok 3-4 Erenköy / İstanbul

Divan Brasserie, Beyoğlu

Brasserie tanımının her daim hakkını veren bir yer Divan. Son zamanlarda eski 'sempatikliğini' kaybeden Beyoğlu'nun hedef mekanlarından biri. Trileçesi de öyle.

Adres: İstiklal Cad. No:181 Merkez Han 5. Kat Beyoğlu / İstanbul

Efendiler Dondurmacısı, Acıbadem

Esasen adından da belli olduğu üzere dondurmasının namıyla bilinen bir yer Efendiler. Yolu Acıbadem'e düşmüş herkes de en az bir kere 'adettendir' denip götürülür. Trileçenin hafifliği nedeniyle yaz tatlısı oluşu, yolunu Efendiler Dondurmacısı'na düşürmüş. İyi ki de öyle olmuş.

Adres: Acibadem Cd. 121/1, Kadikoy / İstanbul

Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!
9 yorum yapılmış
2015-10-02 15:34:15
Bu işin üstadı Bayrampaşa da ki Üsküp Simit Poğaça'dır.Hemen hemen aklınıza gelecek her çeşit var, karamel frambuazdan başka portakallısı, vanilyalısı,limonlusu,hindistan cevizlisi,kivilisi, yaban mersinlisi daha aklıma gelemeyecek kadar çok çeşit var yolunuz düşerse denemenizi tavsiye ediyorum gerçekten çok lezzetli kıvamı da muhteşem yedikçe yemek geliyor içinden, ben her ay 1 tepsi alıyorum
2015-09-10 22:55:45
Trilece beykoz gostivar dondurmasinda yenilir manda sütü riva köyünden geliyor keçi sütü silivri köylerinden geliyor gidin ve tadin hangisi güzel siz karar verin
2015-07-05 18:47:46
kesinlikle cerrahpaşa incir ağacında yenir ..