Yemek.com

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

spearmintdental

Gece yarısı bir anda gelen diş ağrısı, güzel uykumuzu böler ve bizi günlerce süründürür. Diş ağrısını kesip tatlı uykumuza devam etmek için çözüm önerileri arıyorsanız size önerilerimiz var.

Diş ağrısı, beyne yakın bir bölgede gerçekleştiği için çok şiddetli olarak hissettiğimiz bir ağrı. Güzel ve derin uykularımızı bölen, evin içinde deli gibi bir oradan bir buraya dolaştıran, hayattan soğutan, bir işe odaklanmayı engelleyen, sadece ağrıyı geçirmek için çare aradığınız bir durumdur. Her nedense bir de bu ağrı gece gelir. Bizler de sizler için araştırdık ve ağrınızı doktora gidene kadar geçirebilecek yöntemler bulduk. Unutmayın ki doktora gitmeden yapacağınız hiçbir şey, hiçbir tedavi yöntemi işe yaramaz, sadece geçici rahatlamalar sağlar.

Diş ağrısı nedenleri nedir?

Diş ağrınızın nedeni çürüyen dişiniz ise öncelikle dişinizin dolgulu olup olmaması önemli. Öncelikle dolgulu olmayan dişinize yemek artığı kaçtıysa ağrı yapar. Dişinizi fırçalayın ve dişinizin arasına kaçan artığa ulaşıp çıkartın. Kesinlikle dişinizi bir kürdan vs. ile karıştırmayın. Bu daha çok ağrı çekmenize neden olacaktır.

Ağrının nedeni yemek artığı değilse, 4-5 karanfili çürük dişinizle çiğneyin ve karanfilin acı suyunun dişinize gitmesini sağlayın. Bu karanfil suyu dişinizi uyuşturur ve ağrı çekmenizi hafifletir.

İltihap yapan dişiniz zonklama şeklinde ağrı yapar. Bu durumda antibiyotik kullanmanız gerekir ama bu da doktora gitmeden mümkün olmuyor. Doğal antibiyotik olan sarımsağı çiğneyin ve dişinize bastırın. İltihabın yaptığı basıncı azaltır, ağrıyı hafifletir.

Tuzlu suyla 2-3 dakika gargara yapmanız da bir süreliğine sizi rahatlatacaktır. Sirke ve suyu karıştırarak da bir gargara hazırlayabilirsiniz. Sirkenin türü önemli değil.

Diş ağrısı için alternatif çözümler

Buz terapisi de oldukça fazla işinize yarayabilecek yöntemler arasında. Yapmanız gereken buz torbasına buz doldurup ağrıyan bölgeye tampon yapmak. Hem dişinizin şişmesini engeller hem de ağrıyı hafifletir. Dişinize alkol basmak hiç doğru bir yöntem değil. Hiçbir şekilde ağrıyı kesmeyeceği gibi bir de damağınızı tahriş eder. Pamuğa kolonya, rakı dökmek eski ve işe yaramayan yöntemler arasında.

Çörek otu da diş ağrınıza iyi gelebilecek bitkisel yöntemlerden değil ama ağrı kesildikten sonra tekrar ağrımasını engelleyebilecek bir tedavi yöntemi. Çörek otunu 2 ay boyunca her gün çiğneyerek yuttuğunuz taktirde ağrınız olmaz ve iltihaplanma riskini azaltır. Dolgulu ve kaplamalı dişlerde ağrıyı kesmek maalesef daha zor. Diş kapalı bir kutuyken dişin köküne ulaşmak ve ağrıyı yok etmek pek mümkün olmuyor. Yukarıda saydığımız yöntemleri deneyebilirsiniz ancak en çok işe yarayacak şey buz kompleksi.

"Diş ağrısına ne iyi gelir?", "Diş ağrısı nasıl geçer?" sorularına cevap vermeye çalıştık. Umarız bir an önce iyileşirsiniz. Hemen bir doktora gidip tedavi olmanız ise kesin çözüm. Acil şifalar dileriz...

Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!