Yemek.com

Kışın Gediklisi Sinüzite Ne İyi Gelir?

kadiningazetesi

Sinüzit ağrısını çeken bilir ama sinüzitten kurtulmak mümkün! “İyi de nasıl? Sinüzite ne iyi gelir?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Sinüzit, hem medikal tedaviyle hem de bitkisel ilaçlar ve ev reçeteleriyle kontrol altına alınabilir. Ancak tüm yöntemler için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Sinüzitten kurtulmak için yaşadığınız ortamın yeterince nemli olmasını sağlayın. Gerekirse nemlendirici kullanın. Ayrıca evinizi sık sık havalandırın. Burnunuza kaynar su buharı çekin. Serum fizyolojik, burun tıkanıklığınızı geçirerek rahatlamanızı sağlayabilir. Aynı etkiyi burnunuza deniz suyu ya da tuzlu su çekerek de elde edebilirsiniz. Basınç hissini azaltmak için yüzünüze ısıtılmış ıslak havluyla kompres yapabilirsiniz.

Sinüzite faydalı bitkiler

Şeker pancarının suyunu sıkıp burun deliklerinize 3'er 4'er damla damlatabilirsiniz. 10'ar damla olmak üzere lahana suyunun da iyi geldiği söylenir. Sarımsakların iyice dövülmesiyle çıkarılan suyun buruna iyice çekilmesi de sinüs ağrılarını azaltır.

Sinüzite yararlı bitkisel tarifler

Tüm bunların yanı sıra Ahmet Maranki ve İbrahim Saraçoğlu'nun da önerdiği papatya kürü, oldukça meşhur; iki su bardağı kadar hafif hafif kaynamakta olan suya bir avuç dolusu kuru papatya atın. Biraz bekledikten sonra suyu başka bir kaba alıp başınıza bir havlu koyarak yüzünüzü bu kaba eğin. Kaptan gelen sıcak buharı burnunuza çekin. 5 dakika devam edin. 30 dakikalık aradan sonra bir 5 dakika daha yapın. 3 gün bekleyin, 2 günlük bir kür daha uygulayın. Ağrınız geçene kadar devam edin.

Maranki, başka bir bitkisel sinüzit tedavisi tarifindeyse 1 çay bardağı suya 1 çay kaşığı kekik koymanızı, içinde fındık büyüklüğünde bir parça kil erittiğiniz fincanın üzerindeki temiz kalmış suyu bu kekik yağlı suyla karıştırıp iyice çalkaladıktan sonra günde 3-4 defa burun deliklerinize damlatmanızı öneriyor. Ayrıca, 1 ay boyunca her gün gözlerinizden yaş gelinceye kadar burnunuza limonlu su çekmenizi de öneriyor.

Sinüzit ağrılarına ne iyi gelir?

ananas-sinuzit-1-2

Ananasta bulunan Brolemain adlı proteinin de sinüzite iyi geldiği biliniyor. Soğan ve sarımsak da doğal antibiyotikler olarak sinüs iltihaplarını kurutmada etkili olur. Sinüs ağrılarından kurtulmanız dileğiyle.

Geçmiş olsun.

Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!