Yemek.com

Kusmaya Ne İyi Gelir, Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kusmaya Ne İyi Gelir, Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kusma ve mide bulantısı insanın tüm neşesini, enerjisini alıp götüren bir hastalıktır. Ne bir şey yiyesiniz, ne bir şey içesiniz gelir. Bazen geçmek bilmeyen mide bulantısı ve kusma nöbetleri yaşayabilir, hayattan soğuyabilirsiniz. Ancak kusmanın da mide bulantısının da belli sebepleri vardı ve bu sebepler üzerinden ilerleyerek başarılı bir şekilde kendinizi tedavi edebilirsiniz.

Yani korkmayın, farklı gıdalarla mide bulantısını ve kusmayı yenmek mümkün.

Kusma ve mide bulantısının nedenleri

Mide bulantısı denen şey, midenin kendi kendini boşaltma ihtiyacıdır aslında. Bu durumda insanda kusma oldukça kötü bir his uyandırır ve kusma ihtiyacı hissettirir.

Kusma ise, karın kaslarının kuvvetlice kasılmasından dolayı midenin boşalmasıdır. Kusma, bir hastalık başlangıcı olabilir ve gerçekten önemsenmelidir. Bir enfeksiyon durumu, zehirlenme ya da sindirim sistemi iltihaplanması olası hastalıklardır. Peki, kusmaya ne iyi gelir, kusmaya iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Kusmaya karşı bol su tüketmeniz gerekiyor

Kusma olayı vücutta su kaybına neden olur ve bunun için vücuda takviye yapmak önemlidir. O yüzden ilk olarak su tüketmelisiniz. Yetişkinler için 1 bardak su, çocuklar için ise 1 bardaktan daha az su tüketimi mutlaka olmalı.

Çorba, taze sıkılmış meyve suları, soda, limonata gibi sağlıklı sıvılar tüketin. Mide bulantısı olanlarda süt ve süt ürünleri tüketimi pek tercih edilmemekle birlikte eğer süte karşı bir hassasiyetiniz yoksa yoğurt da tüketebilirsiniz. Kola, çay gibi sıvılardan ise kesinlikle uzak durun.

Nane limon, papatya çayı, zencefil çayı da mide bulantısına iyi gelen bitkisel yollardan.

Mide bulantısı olanlar ne yemeli, ne içmeli?

Mide bulantınız varsa ama kusmadıysanız sıvı gıdaların yanında katı besin takviyesi de yapabilirsiniz. Hani annelerin bir lafı vardır: "Mideni tutar, ye bak bundan." gibi.

Pirinç, elma püresi, muz, tost, makarna ve patates gibi sindirimi basit ve sizi rahatsız etmeyecek besinleri tüketebilirsiniz. Yağlı yiyeceklerden mutlaka uzak durun. Size yarardan çok zararı olacaktır çünkü.

Çocuklarda kusma ve mide bulantısı

Eğer emzirmekteyseniz ve bebeğiniz mide bulantısı belirtileri (huzursuzluk, solgunluk, terleme) gösteriyor ise emzirmeye devam edin. Anne sütü, bebeklerin sıvı ihtiyacını karşılayacaktır. Ayrıca bebeklerin yanlış beslenmesi de genelde mide bulantısına sebebiyet veriyor.

Bebeğiniz aşırı hızlı ve aşırı yavaş emiyorsa, emdikten sonra gazı çıkarılmıyorsa, bu durum bebeğinizde mide bulantısı yapabilir. Bu konuda bebeğinizin beslenme şeklini düzene sokmalı ve bir doktora danışmalısınız.

Kusma ve mide bulantısı çok ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Hafife almadan bir doktor tarafından muayene olmanız, size daha güvenli ve doğru bir tedavi sunacaktır.

Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!