Yemek.com

Tansiyon Nedir, Tansiyonu Ne Düşürür?

tansiyon nedir, nasıl düşürülür

Herkeste görülebilecek tansiyon, tedavisi mümkün bir rahatsızlık. Sağlıklı beslenme ve pratik uygulamalarla tansiyonu dengede tutabilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği limitlere göre 120’ye 80 seviyesindeki tansiyon normal tansiyon olarak adlandırıyor. Tansiyonun, bu ölçünün üstüne çıkması ya da altına inmesi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.

Tansiyon nedir, tansiyonu ne düşürür?

Tansiyon, atardamarların içindeki basıncı ifade eder. Kanın damarlarda gezinmesi için basınca ihtiyacı vardır. Bu basınç sayesinde, kan vücuttaki tüm organ ve dokulara taşınır. Böylece organ ve dokular, hayati faaliyetlerini sürdürür. Normal tansiyonun limitlerine göre tansiyonun düştüğünden ya da yükseldiğinden bahsedilir ancak herkesin bünyesi farklı ve değerlendirme buna göre yapılmalıdır. Kişinin yaşı, sağlık durumu ve kullandığı ilaçlara göre tansiyon ölçüsü değişebilir. Sistolik (büyük) tansiyon 120 ile 140 arası, distolik (küçük) tansiyon 70 ile 90 arasında olduğunda tansiyon normal ölçülerde kabul edilir.

Kişinin tansiyon ölçümünün genelde düşük çıkması, belirli bir düzeye kadar sorun teşkil etmez. Genellikle normalin biraz altında olan tansiyon, kalp damar hastalıklarından uzak bir yaşam sürdürmek anlamına gelir. Korkulması gereken durum hipertansiyondur (yüksek kan basıncı). Bunun teşhisi, büyük tansiyonun 140’tan büyük, küçük tansiyonun da 90’dan yüksek olduğu durumlarda konulabilir.

Tansiyonu düşürebilmek için öncelikle yemeklerinizdeki tuzu azaltmak hatta tuzu hayatınızdan tamamen çıkartmanız gerekir. Aşırı kahve ve çay tüketiminden, alkol kullanımından kaçınılmalı, sebze ve meyve ağırlıklı beslenme tercih edilmeli, karbonhidratlar yerine tam tahıllı ürünlerin kullanımı alışkanlığa dönüştürülmelidir.

Özellikle tansiyonunuzun yükseldiğini fark ettiğinizde, bir bardak limonlu su içebilirsiniz. Ayrıca sarımsak da tansiyonu düşürücü, dengeleyici özelliğe sahip bir yiyecektir.

Düşük tansiyonun nedenleri

Düşük tansiyon (hipotansiyon), uzun vadede bir sorunun göstergesi olabilir. Birçok kişide gözlerde kararma ve bayılma olarak kendini gösterir. Düşük tansiyon vücudun susuz kalması gibi basit sebeplerden ciddi dahili ve cerrahi rahatsızlıklara kadar uzanabilir.

Böbrek üstü bezinin az çalışması, elektrolit yetersizliği, kansızlık, yüksek tansiyonu düşürmek amacıyla kullanılan ilaçlar, kusma ve ishal rahatsızlıkları düşük tansiyona neden olabilir. Tansiyonunuzun düştüğünü fark ettiğinizde, eğer mümkünse olduğunuz yerde dümdüz uzanıp ayaklarınızı kalp seviyesinden yüksek bir yere koyup dinlenmelisiniz. Tuzlu bir ayran içerek tansiyonunuzun orta seviyeye gelmesini sağlarsınız.

Tüm bu bilgiler eşliğinde düşük ya da yüksek tansiyon belirtilerini fark eder etmez doktorunuza görünmeniz gerekir.

Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!