MENÜ
YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Anne Yemeği Kadar Güzel, İstanbul'un En İyi 8 Kuru Fasulyecisi

İstanbul'un en iyi kuru fasulyecilerini keşfederken aklımızda kuru fasulyenin pilav ve cacıkla birlikte en sağlam üçlemelere (trilogy) (bkz: Karayip Korsanları, bkz: Yüzüklerin Efendisi) taş çıkartacağı gerçeği yatıyor.

İlk olarak 16. yüzyılda Avrupa'da suyuna tuz katılan kuru fasulye, 18 yüzyılda İtalya üzerinden Osmanlı'ya transfer ediliyor. 21. yüzyılda pastırmalı, sucuklu, gerekirse etsiz, kıymalı, acılı gibi çeşitleriyle formunun zirvesinde yer alıyor.

Lafı çok uzatmadan masanıza en az anne yemeği kadar güzel kuru fasulye tabağı koyan İstanbul'un en iyi kuru fasulyecilerine geçelim ve "En iyi kuru fasulye nerede yenir?" sorusunu cevaplamaya çalışalım.

Çömlek, Çamlıca

Adından da anlayabileceğiniz üzere kuru fasulyeleri çömlek kazanlarda yaparlar. Yağsız dana eti taşfırınlarda pişerek kuru fasulyeye eşlik eder. Bol tereyağlı ve bol sulu kuru fasulyenin yanına kokusu üstünde pirinç pilavı söylenir. Yeşillikler arasında otururken hemen kalkmak olmayacağı için fırın sütlaç sipariş edilir. Sonra bütün bu süreci yeniden başlatmamak için kendi kendine "Doydum doydum" diye tekrar edilir.

Adres: Turistik Çamlıca Caddesi No:50 B.Çamlıca Üsküdar / İstanbul

Bizce Kuru, Ortaköy

Güveci alıp, içine kuru fasulyenin hacı olduğu yer Çayeli'nin enfes kuru fasulyelerini ekleyip, yoğurdu önceden bitirmemek için kuru fasulyeyle birlikte söyleyip, üzerine de pul biber niyetine Ortaköy'ü dökersek bizce de kuru.

Adres: Dereboyu Caddesi No:52 Ortaköy / İstanbul

Hüsrev Lokantaları, Gayrettepe

Şimdi de kuru fasulyeleri kadar kendisi de Çayelili olan, tombik kuru fasulyeleriyle, bol tereyağlı olması sebebiyle masaya sarı gelen pilavıyla, neredeyse paket yaptırıp eve götürülesi turşularıyla Hüsrev'deyiz. Hüsrev Farsça'da ölümsüz ruh anlamına geliyormuş. Biz de kuru fasulye için ölümsüz lezzet diyelim mi?

Adres: Yildiz Posta Cd. Dedeman Is Merkezi 48/1 Gayrettepe / İstanbul

Mama Shelter, Beyoğlu

Beyoğlu'nda yer alan bir Fransız restoranında kuru fasulye siparişi vereceksiniz, hatta garson "Cacık da ister misiniz beyefendi?" diye soracak. Kulağa biraz fantastik geliyor ama bu doğru. Hem de çok lezzetli bir doğru.

Adres: Hüseyin Ağa Mahallesi İstiklal Caddesi No: 50 Beyoğlu / İstanbul

Nalia, Bostancı

"Kuru fasulyeyi Karadeniz mutfağından yemeli" diyenler muhtemelen geçtiğimiz hafta Bostancı Köprüsü'nün 30 adım yukarısındaki Nalia'ya uğradılar. Temizlik konusunda oldukça hassas mekanda, önce muhlama sonra kuru fasulye ve yanına da hamsili pilav söylediler. Ağızlarının tadını biliyorlar.

Adres: İçerenköy Mahallesi Prof. Ali Nihat Caddesi No:103 Bostancı / İstanbul

Fasuli, Karaköy

Son zamanların gökdelen değeri Karaköy'deyiz. Süzme mercimek, tereyağın lezzet egemenliğini kurduğu kuru fasulye ve pilav son olarak da turşu siparişi veriyoruz. Karnımız doyduğu ama gözümüz doymadığından mütevellit bir tabak kuru fasulye daha söylüyoruz. Tophane'ye yakın olduğumuz için bir kahve içmeden dönmüyoruz.

Adres: Kemankeş Mahallesi İskele Caddesi No:10/12 Karaköy / İstanbul

Eve sipariş vermek için: Fasuli

Kurufasulyeci Erzincanlı Ali Baba, Süleymaniye

Ramazan'da dışarıda yemek yenilecekse ve can kuru fasulye çekmişse yolu Süleymaniye'den geçirmek gerek. Atmosferin Ramazan'a uygunluğu, fiyat lezzet ikilisinin Zeki Alasya-Metin Akpınar kadar başarılı olduğu, kuru fasulye pilav turşu üçlüsünün ardından kabak tatlısının yendiği salaş şahane bir yer Kuru fasulyeci Erzincanlı Ali Baba.

Adres: Süleymaniye Camii karşısı, Süleymaniye / İstanbul

Anzer Sofrası, Sarıyer

Yemeğin sıcak gelmesi kadar çalışanlarının sıcak olması da lezzet seçkilerinizden biriyse ilk fırsatta sahilden Kireçburnu'na gitmek gerek. Rize'nin Türk Mutfağı'na armağanı olan Anzer Sofrası'na kuru fasulyesi için gidilir, laz böreği yenir, sütlacın gözü arkada bırakılmaz.

Adres: Cumhuriyet Mh., Kefeliköy Bağlar Yolu Sk No:1 Sarıyer / İstanbul

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

undefined yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?