Yemek.com

Lezzetiyle Yüzlerce Yıldır Sofralardan Eksik Olmayan 10 Farklı Et Sosu Tarifi

tarihi-et-soslari-one-cikan

Yemek trendlerini takip edenler bilir, hemen her gün yeni tarifler üretilir; yeni, yepyeni lezzetler ortaya çıkarabilmek için birbirinden ilginç malzemeler bir araya getirilir.

Yeni ve yaratıcı tarifler oluşturmanın bir yolu da geçmişe bakmak; eski, çok eski tarifleri kurcalamak. Hangi malzemeleri, hangi yemeklerde kullanmak üzere bir araya getirmişler, neyi neyin içine katmışlar, bunları öğrenmek ufkumuzu açıyor ve kafalarda yepyeni ampüller yanıyor. Şimdi, dünya post-modern tatlara yelken açsın, biz biraz dönüp geçmişe bakalım.

Bugüne kadar pek çok tarihsel tarif verdik; eski ve el yazması yemek kitaplarından neleeer neler çıkardık. Soslar ise ayrı yazıların konusuydu. Sosların, sindirime yardımcı olduğu ve yemeğin aromasıyla birlikte lezzetini de artırdığı düşünüldüğünden çok çeşidi var. Saymakla da yazmakla da bitmiyor aslında.

Aşağıdaki tarifleri, damak tadımıza mümkün olduğunca en yakın kültürlerin soslarından derledik. Bazısı pişirme esnasında tencereye eklenen, bazısı pişirdikten sonra üstüne dökülen soslar; ayrıca küçük kaplarda sofraya getirilip etler banılarak da yenilebilir. İster tarifleri uygulayabilir, ister hangi malzemelerin bir arada kullanıldığına dikkat ederek kendi sos tariflerinizi bile oluşturabilirsiniz.

Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!
Işıklı taygalarda araştırıp dolaşan bir kam olduğumu düşlerim. Yemeğin kültürel tarihini, bitkilerin şifasını yazarım.