MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Fast Food'a Bir Süre Ara Vermenize Sebep İstanbul'un En İyi Esnaf Lokantaları

"Iyyy öyle salaş yerde yemek yiyemem ben şıkır şıkır olmalı" diyen varsa (zannetmiyoruz ama) dışarı alalım arkadaşlar. İstanbul'daki en iyi esnaf lokantalarını tüm çıplaklığıyla anlatacağımız bu listedeki ilk kaygımız lezzet olacak. Salaş mekanların kendine has ambiyansı da lezzeti takip edecek zaten.

Neyse lafı uzatmayalım, keşfedelim.

Not: Liste alfabetik sıraya göre yapılmıştır.

Bankalar Lokantası, Karaköy

Bankalar Lokantası'na ikinci kez gelen herkes Bistro ile esnaf lokantasının en önemli benzerliği olan menünün her gün değişme özelliğini, buranın da aldığını fark eder. Izgara menüsü hariç tüm menü her gün değişir lakin Karaköy'ün bütün esnafını her gün ağırlama huyları değişmez.

Adres: Bankalar cd. Perşembe Pazarı cd. No: 5 Karaköy / İstanbul

Kanaat Lokantası, Üsküdar

İstanbul'da doğmuş ve ağzının tadını bilen bir ailede büyümüş birçokları için çocukluk anıları, o anılara sahip çocukların yıllar sonra iş yemekleri ve Üsküdar'a yeniden gelme sebepleridir Kanaat Lokantası. Hani kapat gözünü öyle seç menüden derler ya öyle lezzetlidir her yemeği. Ancak biz zeytinyağlılarının ve tatlılarının illa ki denenmesi gerektiğini ve mekanda yalnızca nakit ödeme yapıldığını ekleyelim.

Adres: Selmanipak cd. No:9 Üsküdar / İstanbul

Kanatçı Haydar'ın Yeri, Bahçelievler

"Kaç zaman oldu Haydar'a gitmiyoruz" sohbetlerinin, bir oturuşta toplamda birkaç tavuk yendiğini fark etmelerin mekanıdır Kanatçı Haydar. İstanbul populasyonunun yüzde 80'ine uzak kaldığı için de bir süre yol yapmanız gerekir ki yediğiniz kanatların daha lezzetli olmasını sağlar bu emek. Bu hafta sonu planınız yoksa, havalar "Ya kim çıkacak dışarı şimdi evde yemek yapalım ya da sipariş verelim" kıvamına gelmeden gitmenizi önerelim.

Adres: Kocasinan Merkez Mahallesi Ahlat Sokak No: 18-A Bahçelievler / İstanbul

Kantin, Nişantaşı

Kendi ekmeğini kendi yapan, her gün menüsü değişen, Nişantaşı'nın kalabalığında bir tatlı huzur aldıran bir yer Kantin. Nişantaşı'nda yer almasından mütevellit klasik esnaf lokantalarından ambiyans olarak farklı. Yeni nesil esnaf lokantası diyebiliriz. Ancak lezzet olarak hiçbir esnaf lokantasından aşağı kalır yanı yok.

Adres: Akkavak Sokağı 30, Nişantaşı / İstanbul

Kardeşler Lokantası, Kemerburgaz

Esnaf lokantalarını "Biraz Anadolu kokmalı aslında, masanın üstüne hazır ekmek olmalı, nohut, pilav gibi en bilinen yemekleri muhteşem" şeklinde tarif ediyorsanız, hazırlanın uzun bir yola, Kemerburgaz'a gidiyorsunuz. Bakmayın Türkiye'de onbinlerce Kardeşler Lokantası olduğuna, onların arasından liste yapsak birinciliği buraya veririz.

Adres: Mimar Sinan Mh İstanbul Cd 84/A Kemerburgaz / İstanbul

Kuru Fasulyeci Erzincanlı Ali Baba, Fatih

İstanbul'un en iyi kuru fasulyecileri listemizin önemli isimlerinden Erzincanlı Ali Baba'yı buraya almasak olmazdı, olamazdı. Kuru fasulye, pilav ve turşu üçlüsü muhteşem. Ardından yenilen kabak tatlısı, kabağa hak ettiği saygıyı iade ediyor. Salaş ortamda kuru fasulyeyle muazzam uyuyor. Süleymaniye de çok uzak sayılmaz.

Adres: Prof. Sıddık Sami Onar Cd. No:11 Süleymaniye, Fatih / İstanbul

Nato Lokantası, Karaköy

Adres: Necatibey Cad. Karanlık Fırın Sok. No:4 Karaköy, İstanbul

İlginç bir hikayesi var Nato'nun: 1952 yılında Türkiye'nin NATO'ya girmesi şerefine açılıyor. Yalnızca tarifiyle değil gerçekten her öğlen bütün Karaköy esnafını ağırlamayı başarıyor. Yemekler bittiğinde dükkanı kapatan güzel yerlerden, daha fazla yapalım diyerek tariflerini zorlamıyorlar. Yemeğinizi gidin yakından gözünüzle seçin diyelim ama bizim için bir sütlaç yemeden gelmeyin.

Şahin Lokantası, Beyoğlu

Esnaf lokantasının tanımını daraltsak, çok katı kurallar getirsek, Birleşmiş Milletler'den bildiri alsak, Türkiye'de bir adet esnaf lokantası bıraksak, burası Şahin Lokantası olabilir. Beyoğlu'na yolunuz düştüğü bir öğle arası deneyin deriz. Muhtemelen bize hak verirsiniz.

Adres: Asmalı Mescit Mah. Orhan Adlı Apaydın Sok. No:11 Beyoğlu / İstanbul

Tarihi Subaşı Lokantası, Eminönü

Esnaf lokantalarına kelime anlamını veren bir lokantayla daha beraberiz. 1959'dan bu yana hizmet veren Tarihi Subaşı Lokantası, 40'tan fazla yemek çeşidiyle ortalama bir esnaf lokantasından fazla seçenek sunuyor. Yolunuz Kapalıçarşı'ya düşerse, İzmir köftesini denemeden gelmeyin.

Adres: : Ankara Caddesi Emirlerhan Sokak No:8 Sirkeci, Eminönü / İstanbul

Yanyalı Fehmi Lokantası, Kadıköy

Eğer şehrin Anadolu tarafına bir yolculuğa çıkacaksanız ve bu yolculukta lezzet durakları olacaksa, bir tanesi mutlaka Yanyalı Fehmi Lokantası olmalı. Osmanlı - Türk mutfağını, ortalama esnaf lokantası ambiyansından biraz daha kaliteli sunar Yanyalı Fehmi Lokantası. Beğendi yiyip de beğenmemeniz mümkün değildir.

Adres: Osmanağa Mah. Yağlıkçı İsmail Sk. No:1 Kadıköy / İstanbul

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Ufuk Utaş

Fırından yeni çıkmış mozzarella peyniri, ızgara bonfilenin üstünde uzanan karamelize soğan kadar lezzetli şeyler yazmak isterdim.
37033TAKİPÇİ
448İÇERİK

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?