MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Bir Şiş Yiyerek Asla Yetinmeyeceğiz İstanbul'un En İyi 10 Kebapçısı

Yerinde yemek kavramına sonuna kadar inanıyoruz ve bu mantıktan Adana ya da Urfa'da yiyeceğimiz kebapların dünya üzerindeki en iyi kebaplar olacağı ihtimalini de kesinlikle göz ardı etmiyoruz. Lakin İstanbul'daki en iyi kebapçılar listemizde yer alan kebapların da "Ah ulan bu kebabı Adana'da yemek vardı" dedirtmeyeceğinin de sözünü veririz.

16 çeşit kebap: Kaşıbeyaz

1974 yılında başlayan bir tecrübe, 1987 yılında Florya'da hizmet vermeye başlıyor. 16 farklı kebap çeşidiyle oturduğunuz yerden Adana turu yaptırıyor. Ali Nazik'i üzerine güzellemeler yazıldığı biliniyor. Tatlılarına sanat eseri diyenlerin varlığı biliniyor. Gitmeden rezervasyon yapılması gerektiği öneriliyor.

Adres: Şenlikköy Mahallesi Çatal Sokak No: 19 Florya / İstanbul

Manzarası yeter: Hamdi Restoran

Bir yandan kebap yiyip bir yandan hem Galata hem Boğaz hem de Sultanahmet manzarasında oturmak bizce kahvaltıya Paris'e gitmekten çok daha lüks. 17 farklı çeşit kebabıyla Eminönü'de hizmet veren Hamdi (Hamo diye de bilinirmiş) bu lüksü kolay kılıyor. Fıstıklı kebabı da pek bir güzel yapıyor.

Adres: Tahmis Caddesi Kalçın Sokak No:17 Eminönü / İstanbul

Bir tane yetmez: Bağdat Ocakbaşı

Güngören'de bildiğiniz tek yol Bağdat Ocakbaşı'na çıkan yoldur ya da olmalıdır. Köşe başlarında duran lezzetlerin çoğu zaman parmak yedirdiğini bilenler, Bağdat Ocakbaşı'nda gözünü kapatsın ve menüden bir dürüm söylesin.

Adres: Merkez Mahallesi Tayfun Sokak No: 8/10 Güngören / İstanbul

Patlıcanlı kebabın adresi: Uzunlar Kebap

Sloganı "Nam olsun kar olmasın" olan bir kebapçıdayız. Söylentiler, Uzunlar Kebap'a çıkan yolun küçük, seyyar bir kebapçıdan başladığını söylüyor. Mekana ikinci gidişinizle ilk gidişiniz arasında bir yıl olsa da isminizi hatırlıyorlarmış. Patlıcanlı kebabı da çok iyiymiş. Hep öyle diyorlar.

Adres: Pendik Sahilyolu 1 Nolu İşletme Pendik / İstanbul

Adana'dan transfer: Yüzevler Kebap

Vakti zamanında koca Adana'yı doyurduktan sonra yolu İstanbul'a çıkan Yüzevler Kebap'tayız. Eğer "Abi gittiğim mekanda ünlü de olmalı ben öyle her yerde kebap yiyemem" diyorsanız doğru yerdeyiz. Bir Adana kebap yemeden dönmek olmaz.

Adres: Nispetiye Cad. No:10 Etiler/İstanbul

Tüm menüyü yemek istersin: Günaydın Kebap

Günaydın Et ailesinin en yeni üyelerinden Günaydın Kebap, et ve kebap konusunda uzmanlaştıktan sonra salata ve tatlılarda da harikalar yaratıyormuş. Meze için sıcak humus en iyi tercihmiş. Kebabı lahmacunun içine koyarak yiyen bile varmış.

Adres: Atatürk Caddesi No: 64 Sahrayıcedit, Kozyatağı / İstanbul

Günde 4 saat çalışıyorlar: Kebapçı Enver Usta

Masaya oturur oturmaz önünüz mezelerle dolan, günde yalnızca 4 saat çalışan ki daha fazlasında gözü olup lezzetinden ödün vermeyen bir güzel mekan Kebapçı Enver Usta. Kebapları yedikten sonra ağzınızdan yalnızca "Bir ömürlük doydum, 50 yıllık soda getirin" cümlesi dökülecek. Bu hafta sonu uğramak gerek.

Adres: Şahkulu Mh., Şah Değirmeni Sk 1-7 Beyoğlu / İstanbul

Kebabın en keyifli hali: Set Kebap

Set Kebap'a gittiğinizde 36 yaşında kebaplarla tanışıp lezzet konusunda yılların getirdiği olgunluğu görmüş olursunuz. Aynı zamanda bu olgunluğu kaliteli şaraplar eşliğinde zirveye çıkarabilir, bahçede geniş geniş keyif sürebilirsiniz.

Adres: Nispetiye Caddesi No:13, Etiler / İstanbul

Fıstıklı kebabıyla en efsane mekanlardan: Develi Kebap

Samatya'nın en iyi lezzet durakları listemizde de yer alan Develi, 1966'dan bu yana Samatya'da ve aynı zamanda İstanbul 7 ayrı semtinde hizmet veriyor. İkinci Bahar'da Vakkas Resuloğlu karakteriyle de bildiğimiz Develi'nin ilk göz ağrısı Samatya'da fıstık kebabı yemenizi öneririz.

Kapalı Çarşı'nın lezzet durağı: Gaziantep Burç Ocakbaşı

Kebaptan bahsediyorsak, daha önce radarımıza aldığımız Kapalıçarşı’nın efsane mekanlarından Gaziantep Burç Ocakbaşı’na selam çakmadan olmaz.

Lezzetleriyle Gaziantep’i aratmayan, porsiyonları ile karın doyuran mekan yerlisi yabancısıyla hiç boş kalmıyor. 1988’den beri özellikle patlıcan, Adana ve Urfa kebapları sebebiyle mekandaki masalar ve önündeki kuyruk eksik olmuyor. Bunda yüz güldüren fiyatların da payı var tabii.

Gaziantep Burç Ocakbaşı adres: Kapalıçarşı, Beyazıt Mahallesi, Yağlıkçılar Caddesi, Parçacılar Sokağı, No 12, Fatih, İstanbul

Gurmelerden onaylı: Adana Ocakbaşı

İstanbul’un en keyifli ocakbaşı önerisi hala o sıcacık mahalle havasını kaybetmeyen Kurtuluş’tan geliyor. Huzurlarınızda kebap konusunda çığır açan Adana Ocakbaşı.

“Kebap için doğru adres” mottolu mekanın kebapları Balıkesir Gönen’den gelen etler ile hazırlanıyor. Adana, Urfa, sebzeli, kuzu şiş, küşleme, soğan, patlıcan, kaburga bir oturuşta mideye indirebileceğiniz kebap çeşitlerinden. "Lezzetli kebaplarının yanında ezme, cacık ve yoğurtlu patlıcan salatası masanızda olması gerekenlerden.”

Onlarca gurmenin tam not verdiği bu mekanın ikinci bir şubeyi açmama nedenleri, mekanın ruhuna ve müdavimlerinin hassasiyetine değer vermeleri imiş. Böyle de hassas, düşünceli bir mekan. Seviyoruz kendisini.

Adana Ocakbaşı adres: Bozkurt Mahallesi, Ergenekon Caddesi, Baysungur Sokak, No 2/D, Şişli, İstanbul

Gastronomi harikası: Palandöken Erzurum Cağ Kebabı

İstanbul’da nadir bulabileceğiniz bu lezzeti ne kadar pamuklara sarıp sarmalasanız az. Gastronomi harikası bu lezzet uğruna iki günlüğüne Erzurum’a gidip gelen arkadaşlar tanıyoruz. Ama o kadar masrafa girmeyin diye size içinden leziz cağ kebabı geçen Palandöken Erzurum Cağ Kebabı’nı öneriyoruz.

Gaziosmanpaşa’da yer alan bu mekandaki cağ kebapları odun ateşinde pişiyor. En az iki adet şiş ile nirvanaya ulaşacağınız bu etlere puanımız tam! Dilimlenmiş soğan ve domates, köz biber ve sıcacık lavaş da bu lezzeti ikiye katlayan yancılardan.

Palandöken Erzurum Cağ Kebabı adres: Yeri Mah. Poligan Cad. No:65, Gaziosmanpaşa, İstanbul

Herkesi kucaklıyor: MK Mangal Keyfi

Her öğrencinin hayatında bir kere uğrayıp, Pink Floyd eşliğinde dürüm yediği mekan olur kendisi. Üstelik sadece Adana ve Urfa değil; patlıcan, beyti, domatesli, yoğurtlu Adana, limonlu, fıstıklı, karışık gibi porsiyonuna şiirler yazacağınız kebap çeşitleri de var.

Kebabınızla hoş vakit geçirirken içinize su serpecek açık ayranlarından söylemeyi unutmayın.

MK Mangal Keyfi adres: Şehit Muhtar Mahallesi, Öğüt Sokak, No 8, Beyoğlu, İstanbul

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?