Yemek.com

Yılbaşı Yemeği İçin Şimdiden Rezervasyon Yapılması Gereken 10 Mekan

dublemezebar

Hazırlanın, yılbaşı geliyor.

Yılbaşı akşamını evde geçirecekleri dışarıya alalım, bugün yılbaşı yemeğini dışarıda yemeye kararlı olanlara 10 esaslı rezervasyon önerisi vereceğiz. (Evde geçirmeye niyetlenenler arasında yazıyı okuyup da ikna ettiklerimiz olursa ne mutlu bize tabii)

Neyse lafı uzatmadan mekanlara geçelim dostlar.

Not: 'Rezervasyon yap' butonuna tıklayarak rezervasyon yapabilirsiniz.

Tapasuma Restaurant

Tapasuma, Çengelköy'de, tarihi Suma Fabrikası'nda yer alan Sumahan on the Water oteline ait bir restoran. Deniz ürünleri, Türk ve Akdeniz mutfağı ve farklı bir konsep olarak lokmalık bir şekilde sunduğu Türk mezeleri, mekanın lezzet başlığının altını dolduruyor. Avrupa Yakası'ndan gelecek misafirlerini de Kuruçeşme'den tekneyle alıyorlar. Yılbaşı trafiğinden kurtulmak için gayet iyi fikir.

Adres: Kuleli Caddesi No.43 Çengelköy, İstanbul

34 Restoran Grand Hyatt İstanbul

grand-hyatt-34-restoran

Yemek.com olarak ziyaret edip lezzetlerini yerinde tattığımız ve tariflerini aldığımız restoranlardan biri 34 Restoran Grand Hyatt İstanbul. Yalnızca otel misafirlerini değil şehrin insanlarını da otel mutfağına çekmeyi başarıyor. Bu başarının büyük bir kepçesi de bir yandan doyuran, bir yandan ilham veren açık mutfaklarına gidiyor.

Adres: Grand Hyatt Istanbul Taşkışla Caddesi No.1 Taksim, İstanbul

Münferit

Antrasit duvarları, metal döşemeleri ve Art-deco ışıklandırmaları Münferit'in enfes bir konsepte sahip olmasına büyük yardımcı oluyorlar ama biz bu mekanı önerirken direkt lezzet şehrinden gideceğiz. Zira masaya oturmanızla birlikte sizi karşılayan ançüezli tereyağı ve mayalı ekmek ikilisine, devamında eşlik eden lakerda avokado salsa, marine levrek, humuslu ızgara karides ve onlarca meze bunu kanıtlıyor. Tabii mekanın modern meyhane tanımının içini çok iyi doldurduğu için mezelerin yanında en yakın arkadaşlarını isteyeceğinizi söylemeden geçmeyelim.

Adres: Firuzağa Mahallesi, Yeni Çarşı Caddesi, No:19 Beyoğlu / İstanbul

Duble Meze Bar

Tarihinden ve atmosferinden insanın içinde fularlar uçuşturan Pera'da, Palazzo Donizetti Hotel’in terasında yer alıyor Duble Meze Bar. Haliç'e doğru uzanan 10 metrelik meze barı, mekanın size hoş geldiniz diyen hanımefendisi. Türk mutfağının geleneksel lezzetleri, Orta Doğu, Anadolu ve Balkanlar'ın imza mezeleri de bu hanımefendinin hazırladığı enfes masa.

Adres: Palazzo Donizetti Hotel Asmalımescit Mahallesi No:55 Kat:7 Tepebaşı, Beyoğlu / İstanbul

Grand Ballroom - The Grand Tarabya

The Grand Tarabya oteli, aralarında Yemek.com olarak bizim de ziyaret ettiğimiz R.E.A.D Cafe'nin de bulunduğu birden çok buluşma noktasına ev sahipliği yapıyor. Yılbaşında da modern Türk mezeleri, ördek konfi dolgulu ravioli, orman meyveli sorbe, surf & turf ve çikolatlı kek sponsorluğunda Grand Ballroom'a bekliyor. Candan Erçetin ve orkestrası da orada olacakmış.

Adres: Haydar Aliyev Cd, Tarabya / İstanbul

Fener Köşkü Restaurant

Tarihi Rum köşkünün 2001 yılında restore edilip fasıl gecelerine armağan edilmesiyle biliyoruz Fener Köşkü'nü. Çevresindeki, Amerika kıtasına tek başına yetecek tarihe sahip Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, Ayia Maira (Kanlı Meryem) Kilisesi, Bulgar Kilisesi, Kadın Eserleri Kütüphanesi de aldığınız her yuduma, aldığınız her çatala anlam yüklüyor. Mekanın konseptinin, fasıla ve bu nostaljiye uygun olduğunu söyleyelim.

Adres: Abdülezel Paşa Cad. No.311 Fener / İstanbul

Deraliye Restaurant

Badem Çorbası, Gerdaniye, Kavun Dolması, Kirde Kebabı, Mutancana, Mahmudiye ve Koruklu Yaprak Sarma önderliğinde Osmanlı mutfağının onlarca yeniçerisine ev sahipliği yapan bir mekan Deraliye Restaurant. Yılbaşında Osmanlı mutfağı önerisi tezat gibi gelebilir ama bu yemeklerin her birinin, enfes sunumlarla, padişahlara, sultanlara ve validelere sunulduğunu hatırlatalım. Padişah tadında yılbaşı.

Adres: Divan Yolu Caddesi Ticarethane Sokak No:45 Sultanahmet / İstanbul

Ferahfeza

Adıyla müsemma, gökyüzü kadar yüksek bir tavana sahip, ferah bir mekan Ferahfeza. Bize göre 4 tarafı çevrili ve çatısı olan bütün yapıların sahip olması gereken bir özellik bu. Normal şartlar altında brasserie olan mekan günlük, taze ürünler kullandığı için bistro'vari davranıp menüsünde değişiklik de yapabiliyor. (bkz: Brasserie ve bistro arasındaki farklar) Yılbaşında bistro özelliklerinin daha da artacağını tahmin etmek güç değil.

Adres: Kemankeş cad. no:31 Mimarlar Odası Binası 5. kat Karaköy / İstanbul

Al Bushra

Baharat kullanımı ve meze sevdası açısından Türk mutfağının sıra arkadaşıdır Lübnan mutfağı. Tek farkı meze çeşitlilikleri açısından notlarının bizimkinden daha iyi olması. Al Bushra'ya da kaliteli bir özel öğretmen demek mümkün. Yeni yıla nasıl girersen öyle gider felsefesinde, doyarak girmek isteyenler için önerilir.

Adres: Hoca Paşa Mh., Hilton Carpark, Nöbethane Cd No:10, Fatih / İstanbul

Lacivert Restaurant & Bar

Yılbaşını arkadaş gruplarıyla değil de sevdiği insanın gül yüzüne bakarak geçirmek isteyenlere peşin peşin Lacivert'i önerelim. İkinci köprünün ayakları altından Aziz İstanbul'a bakmak normal zamanda çoğunlukla iş yemekleriyle bilinse de yılbaşının hakkı aşık olunan insan kişisiyle ödenir. Enfes Akdeniz mutfağı yemekleri de masanızdaki çiçek olur o gece.

Adres: Anadolu Hisarı Mh., Körfez Cd No:57 İstanbul

İZLE
Doyamayanlar için bir de videomuz var!
Fırından yeni çıkmış mozzarella peyniri, ızgara bonfilenin üstünde uzanan karamelize soğan kadar lezzetli şeyler yazmak isterdim.