3 Kilo Mantı Parasıyla Ödüllü Çanta Tasarımcıları Olan İki Kadın Girişimci

Favorilerime
Ekle

Kadının isterse her şeyi başarabileceğinin kanıtı olan gerçek bir hikayeden bahsedeceğiz bugün size.

3 kilo mantı parasıyla kendi işini kuran ve gittikçe büyüten iki kadının herkese ilham verecek hikayesini anlatacağız.

2 çocuk annesi 50 yaşındaki Enhar Doğan ile 1 çocuk annesi 51 yaşındaki Suzan Sarıkaya'nın başardıklarını okuduktan sonra "Ben de yapabilirim" diyeceğinize ve hayallerinizi ertelemeyeceğinize inancımız ise tam.

Her şey iki arkadaşın evin geçimine katkıda bulunmak için evde mantı yapıp satmasıyla başlıyor

Pamukkale'de yaşayan 2 çocuk annesi 50 yaşındaki Enhar Doğan ve 1 çocuk annesi 51 yaşındaki Suzan Sarıkaya evlerinin geçimine katkıda bulunmak için bundan 2,5 yıl önce evde mantı yapıp satmaya başlıyor. Ancak bir zaman sonra mantı üretimi ve satışı onları yeterince tatmin etmemeye başlayınca çanta üretmeye karar veriyorlar.

Onların başarı hikayesi ise bu noktadan sonra başlıyor.

Apartmanlarının altındaki kömürlüğü atölyeye çeviriyorlar

İki cesur kadın sattıkları son 3 kilo mantının parası olan 90 TL’ye bir tabaka deri alıyor ve hiç bilmedikleri bir alana korkusuzca atlıyorlar. Kendilerini geliştirmekten de geri kalmayan girişimci kadınlar deri kursuna da gidiyorlar ve ilk yaptıkları iki deri çantayı akrabalarına satıyorlar. Bu sırada yıl 2015.

2 yıl içinde üretimlerini artıran kadınlar bu işte kendilerini geliştiriyorlar ve para kazanmaya başlıyorlar. Bununla da yetinmeyen Enhar ve Suzan Hanım kendilerini kanıtlamak için "Girişimcilikte Önce Kadın Projesi" yarışmasına katılıyorlar.

Yarışmadan önce dönüşümlü olarak birbirlerinin evinde deri çanta üretimi yapan iki kadın apartmanlarının altındaki kömürlüğü atölyeye çevirip burada çalışmaya başlıyor ve emeklerinin karşılığını da alıyorlar.

3 kilo mantı parasıyla girdikleri işten 15 bin lira ödülle çıkıyorlar

karar

karar

İki azimli kadın Türkiye genelinde düzenlenen yarışmada son 10’a kalıyor, ardından 5 Aralık 2017’de düzenlenen finalde birinci olup 15 bin TL ödül kazanıyor. Diğer bir deyişle 3 kilo mantı parasıyla girdikleri işten 15 bin lira ödülle çıkıyorlar. Sözü bu noktada Enhar Doğan'a bırakalım:

"İlk başlarda küçük işler yapıyorduk. Arkadaşlarımıza tasarımlarımızı gösteriyorduk. Sonra bir arkadaşımız, 'Girişimcilikte Önce Kadın Projesi diye bir yarışma var' dedi. Sonra araştırmaya koyulduk. Halk Eğitim Merkezine gittik belgemizi aldık. Sonra yarışmaya başvurarak, belirlenen site üzerinden ürünlerimizi sattık. Önce sadece Denizli’de ürünlerimizi satarken, bir anda tüm Türkiye’de ürünlerimiz görülmeye başladı. 3 kilo mantı parasıyla başlarken, yarışmadan kazanacağımız 15 bin TL bizim için çok önemliydi. Yarışmaya başvurduk ve 6 ay boyunca çalıştık ve belirlenen sitede ürünlerimizi sergiledik. 2017 Eylül ayında yarışmacı olarak hak kazandık ve finale kaldık. 5 Aralık 2017’de İstanbul’a çağrıldık, orada birinci olarak 15 bin TL’yi aldık. Şu an ortalama aylık olarak, kendi giderimizi, ailemizin masrafını karşılıyoruz."

Suzan Sarıkaya ise şunları ekliyor:

"Bir gün otururken, ne yapabiliriz diye düşünürken, aklımıza mantı yapmak geldi. Mantı yaparken başka şeyler de yapmamız gerektiğini düşündük. Son mantımızın parasıyla deri aldık. İlk önce birer tane kendimize yaptık, ama arkadaşlarımız görünce beğendiler ve satın almak istediler. Sonra böyle devam ederken, bir yıl arkadaşımın evinde üretim yaptık. Çocuğu üniversiteye hazırlandığı için sonra yıl benim eve geçtik. Bir tabaka deri alırken, 10 tabaka deri almaya başladık. Ve işler büyüdü, bir kömür deposunu yenileyip atölyeye çevirdik. Talep olduğu zaman bir ayda 20 ila 30 tane çantayı üretebiliyoruz."

Kadının isterse her şeyi başarabileceğinin kanıtı olan Enhar ve Suzan Hanım'ı tebrik ediyoruz. Çünkü siz istedikten sonra hiçbir şey imkansız değil!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?