''Tek Öğün Beslenilebilir'' Diyen Canan Karatay'dan Şaşırtıcı Beslenme Tavsiyeleri

https://www.sozcu.com.tr/2018/saglik/canan-karataydan-ezber-bozan-ramazan-tavsiyesi-2386088/ | sozcu
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253407 takipçi1763 içerik

Sıkça Yenen Konular

Rüya Yelsalı
Nisan 6, 2017
Öznur Doğan
Aralık 2, 2014
Pepsi BadgeAdvertisement
Pepsi
Şubat 9
Öznur Doğan
Ocak 14, 2015

Açıklamalarıyla her zaman ses getiren İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay şimdilerde Hürriyet Gazetesi'nden Ayşe Arman'a verdiği röportajla gündemde.

Ara öğünlerin aslında çok iyi olmadığını ve kişinin tek öğün beslenerek daha sağlıklı olabileceğini söyleyen Canan Karatay yaz mevsiminde nasıl beslenmemiz gerektiği konusunda da önemli açıklamalarda bulunuyor.

Bakalım Canan Hoca'nın dedikleri hakkında siz ne düşüneceksiniz?

Günü tek öğünle geçirmek ne kadar doğru?

sozcu

sozcu

Her şey Ayşe Arman'ın 20 yaş genç gösteren ve bunu tek öğün beslenmeye bağlayan dünyaca ünlü doktor Yoshinori Nagumo'nun tek öğün beslenmenin faydaları konusunda Canan Karatay'a danışmasıyla başlıyor.

Bu arada Yoshinori Nagumo'nun sabah sadece tereyağlı kahve içtiğini, öğlen tuzsuz ve yağsız fındık, badem yediğini, akşam yemeğinde ise canı ne isterse onu yediğini not düşelim.

Bizim alışageldiğimizden çok farklı değil mi?

Canan Hoca da meslektaşına katıldığını, tek öğünün özellikle ilerleyen yaşlarda yeterli olduğunu söyleyerek şunları söylüyor. Özellikle üç öğün yiyip ara öğünlerde de atıştıranlara bu açıklamalar şaşırtıcı gelecek:

"Hakikaten ileri yaşlarda bir öğün yeterli olabilir. Ama herkesin yaşına başına göre farklı miktarda öğün yemesi gerekir. Kimine göre iki öğün sağlıklıdır. İbni Sina bunu seneler önce söylemiş. '3 öğün hastalıktır!”' diyor. Ben yeni bir şey de söylemiyorum. Ama şimdiye kadar ara öğün - mara öğün derken 6 öğüne kadar çıkardılar! Milleti enine genişlettiler! Hz. Muhammed de 2 öğün yerdi. 'Hatta 2 öğün yiyin, ama az yiyin!' derdi sünnet olarak. Japon profesör, 'Kahvenize, çayınıza tereyağ koyun!' diyor. Doğru. Ben de demiştim, ona da tepki göstermişlerdi. Oysa tereyağı, kremadır. Biliyorsunuz Kuzey ülkelerinde krema konur çaya da kahveye de. Bizde de eskiden konulurmuş...

Eğer vücudunuz kaldırıyorsa bir öğünle de tabii ki idare edebilirsiniz. Ama 2 öğüne ihtiyacı olanlar da olabilir. Ama eğer hamileyseniz, bebek besliyorsanız ya da lohusaysanız daha sık yiyebilirsiniz. Yani vücudunuzun fizyolojik durumuna, vücudunuzun ihtiyacına göre... Ben bunu şöyle formüle ediyorum: Acıktığınız zaman yiyeceksiniz! Fizyolojik olarak mide sularının, mide enzimlerinin ve diğer hormonların kendini toparlaması için vakte ihtiyacı var. Yani hücrelerin tekrar şarj olması gerekiyor. Ona fırsat vermemiz lazım. Ara öğün yediğimiz zaman buna fırsat vermeden tekrar tekrar vücudumuzu yüklüyoruz. Ne hazım oluyor ne bir şey. Onun için şişkinlik, gaz, ishal ya kabızlık sorunları başlıyor..."

Özellikle bütçemize daha fazla dikkat ettiğimiz şu günlerde tek öğün beslenme yeni trend olur mu ne dersiniz?

Yazın ne yemeli, ne yememeli?

menemen-yemekcom

Peki yazın neleri yemeli, nelerden uzak durmalıyız? Bu konuda da Canan Hoca'ya kulak verelim:

 • "Tuzlu su önemli. Kaya tuzlu su yani. Yoğurt ve tuzlu ayran."
 • "Peynir, yoğurt, süt, yoğurtlu semizotu, cacık gibi şeyler bol bol yenebilir."
 • "Kızartmalar tabii ki yenmeyecek."
 • "Hafif ızgaralar yapılabilir."
 • "Menemen çok güzel. En sağlıklı besin. Hem yumurta var hem tereyağ hem sebze. Bol bol menemen yenebilir. Yanında peynir olabilir."
 • "Tabii ki zeytin, zeytinyağı, tereyağı, bunlar çok önemli, salatalık, domates..."
 • Youtube

  Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?