Yemek.com

Bin Sağlık Puanlı Soru: Zerdeçal Nedir, Faydaları Nelerdir?

zerdecal-faydalari

"Zerdeçal nedir, faydaları nelerdir?" diye merak ediyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okuyun, eğer merak etmiyorsanız edin bizce.

Zerdeçal nedir?

Zencefilgillerden olan zerdeçal, sarı çiçekli ve büyük yapraklı olan çok yıllık bir bitki. Bilinen diğer adı ise Hint Safranı. Güney Asya'da Pakistan, Hindistan, Çin ve Bangladeş gibi tropik kesimlerde yetişir. Acımsı bir tadı vardır.

Marketlerde ya da aktarlarda rizom (parmak şeklinde) ya da toz şeklinde olanları bulunur. Etken maddesi kurkumindir. Uzmanlar tarafından antikanserojen ve antiaterojenik olarak da değerlendirilir.

Zerdeçal faydaları

Bu sarı baharat, sinirleri uyarır. İltihap gidericidir. Gaz ve idrar söktürücüdür ve mideyi kuvvetlendirir. Karaciğer dostu olan zerdeçal, aynı zamanda verem gibi hastalıklarda olumlu etkiye sahiptir. Soğuk algınlığı ve astımda da tedavi amaçlı kullanılabileceği gibi vücutta biriken zehirli maddeleri de vücuttan uzaklaştırır. Yapılan deneyler, kolesterolü azaltıcı bir etki gösterebileceğini kanıtlamıştır.

Safra kesesi ve safra yollarının hastalıklarına karşı da pozitif etkileri vardır. Antioksidan etkisi sebebiyle kurkumin E ve C vitaminlerinden güç açısından bir tık öndedir. Güçlü yapısıyla kansere karşı vücudu daha dayanıklı hale getirir ve tümör hücrelerinin oluşmasını engeller. Cilt, kolon ve göğüs kanserinde faydası daha fazladır.

zerdecal-nedir

Tayvan'da yapılan bir araştırmaya göre kahvaltıda tüketeceğiniz bir gram zerdeçal, diyabet hastalığının ilk evresinde ve hafıza problemlerinde hafızayı güçlendiricidir.

Hastalıklar karşısında yetişkinlerden daha dayanıksız olan çocuklarda, mevsim geçişlerinde, sabah akşam sütünün içine bir şeker kaşığı atarak içirmeniz onları daha dirençli hale getirecektir. Son araştırmalar, felç belirtilerinde zerdeçalın fayda sağlayabileceğini de göstermiştir.

Acı bir tada sahip olan zerdeçalı nerede kullanacağınızı merak ediyorsanız söyleyelim. Bizim işimize yarayan zerdeçalın meyve kısmıdır. Meyveler kurutulduktan sonra toz haline getirilir. Bu yolla baharatı elde etmiş oluruz. Eğer kurutmadan, baharat haline getirmeden kullanmak istiyorsanız, suda kaynatarak çay halinde de tüketebilirsiniz. Bal ile karıştırıp ya da yemeklere katarak da bu baharatı değerlendirebilirsiniz.

Biz faydalarını saya saya bitiremedik. Umarız sizin üzerinizde de, zerdeçalın faydaları saya saya bitmez. Bu sarı baharatı aktarlardan bir an önce alın deriz. Ee bir köşede bulunsun değil mi?

Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!