Yemek.com

The Dish Room Restaurant’tan:

Kuzu Pirzola Tarifi

Kuzu Pirzola Tarifi

Baharatlar ve toz Antep fıstığı ile kaplanan kuzu pirzolalar; sarımsak, kuru soğan ve domatesin eşlik ettiği tereyağında kızartıldıktan sonra çektirildiği için köpük haline gelen közlenmiş biber sosu ve haşlanmış yarma buğday ile servis ediliyor.

Yemek.com özel çekiminde şef Özgür Üstün'den dinlediğimiz The Dish Room Restaurant tariflerini kendi mutfağınızda da hazırlamayı deneyebilirsiniz.

KAÇ KİŞİLİK

1 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

30 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

30 dakika

Malzemeler

 • 220 gram kuzu pirzola
 • 15 gram tereyağı
 • 15 gram kuru soğan
 • 5 gram sarımsak
 • 5 gram domates

Kaplaması için:

 • 5 gram toz antep fıstığı
 • 5 gram kekik
 • 5 gram tuz
 • 3 gram çekilmiş tane karabiber
 • 3 gram rezene tohumu

Servisi için:

 • 10 gram yarma buğday (önceden suda bekletilmiş)
 • 10 gram közlenmiş biber

Püf Noktası

Lezzetini ve suyunu hapsetmesi için pirzolaları, yüksek ateşte pişirmeye özen gösterin.

Pişirme Önerisi

Baharatlarla kapladığınız pirzolaları; ağzı kapalı kapta, buzdolabında uzun süre marine ettikten sonra da ızgara ya da ızgara izli döküm tavada pişirebilirsiniz. Pişirme işlemi öncesinde buzdolabından çıkartıp, etleri oda ısısında bekletmeyi unutmayın.

Nasıl Yapılır?

 1. Kuzu pirzolalara lezzetini verecek baharatlı, çıtır kaplama harcı için; toz Antep fıstığı, kekik, rezene tohumu ve çekilmiş tane karabiberin üzerinden keskin bir bıçak yardımıyla geçin. Tuz ekleyip, karıştırın.

 2. Kuzu pirzolaların her iki tarafını da hazırladığınız baharat karışımı ile kapladıktan sonra hemen pişirecekseniz oda ısısında bekletin.

 3. Lezzet vermesi için kızartma işlemi esnasında kullanacağınız kuru soğan ve sarımsağı çok küçük parçalar halinde kesin. Kabuğunu soyduğunuz domatesi aynı şekilde doğrayın.

 4. Servisinde kullanmak üzere önceden suda beklettiğiniz yarma buğdayı, bol suda yumuşayana kadar haşlayın.

 5. Döküm bir tavada tereyağını eritin. Küçük parçalar halinde doğradığınız kuru soğan ve sarımsağı hafif bir renk alana yüksek ateşte soteleyin.

 6. Baharatlar ile kapladığınız kuzu pirzolaları yüksek ateşte arkalı önlü renk alana kadar kızartın. Küp şeklinde doğradığınız domatesleri katıp, sosunun daha da lezzetlenmesini sağlayın.

 7. Damak tadınıza göre arzu ettiğiniz süre, yüksek ateşte pişirdiğiniz kuzu pirzolaları servis tabağına alın. Haşlayıp, suyunu süzdüğünüz yarma buğdayı kuzu pirzolaları kızarttığınız tavada 2-3 dakika kadar pişirdikten sonra pirzolalarla birlikte servis edin.

 8. Blenderdan geçirdiğiniz közlenmiş kırmızı biber püresi ile son dokunuşu yaptığınız kuzu pirzolayı, bekletmeden servis edin. Sevdiklerinizle paylaşın.

Servis Önerisi

Kuzu pirzolanın servisinde çok az miktarda haşlanmış yarma buğdaya yer verilmektedir. Arzuya göre siz et ya da tavuk suyunda haşladığınız buğdayı, keşkek olarak pirzolanın yanında servis edebilirsiniz.

Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!
Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun olduktan sonra bir de MSA'da uzun dönem aşçılık eğitimi aldı. Medya sektöründe, birçok yemek dergisi ve kitabında çalıştı. Hali hazırda kendine sakladığı tarifler var. Mutfakta bekleniyorsunuz!