Yemek.com

Antep Fıstıklı Üstelik: Shortbread Kurabiye

Shortbread Kurabiye Tarifi

Ağzınızda dağılan, mis gibi tereyağ kokan bir kurabiye istiyorsanız, bir de üzerinde pembe ve fıstık yeşili süsleri olsun diyorsanız bu kırıntılı İskoç kurabiyesi tam size göre. Shortbread İskoçların ünlü tereyağlı kurabiyesidir. İçindeki malzemeler sadece un, tereyağ ve şekerden oluştuğu için oldukça zengin, ağızda dağılan lezzetli bir kurabiyedir.

İçerdiği bol miktarda tereyağından dolayı eskilerde sadece düğünlerde sunulan bu lezzetli kurabiyeleri farklı malzemeler ekleyerek pişirebilirsiniz. Hamur hazırlanırken su, süt vs. eklenmiyor. Böylece gluten devreye girmiyor. Sonuç: Yumuşacık, ağızda dağılan, nefis lezzette tereyağlı bir kurabiye.

KAÇ KİŞİLİK

2 tepsi

HAZIRLAMA SÜRESİ

20 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

15 dakika

Malzemeler

 • 300 gram un
 • 2 gram tuz
 • 130 gram toz şeker
 • 230 gram oda sıcaklığında tereyağı
 • 120 gram antep fıstığı
 • 120 gram turna yemişi (cranberry)

Pişirme Önerisi

Daha gevrek kurabiyeler için 5 dakika daha pişirebilirsiniz. Ama orjinal shortbread kurabiyelerin kızarmasını değil renklerinin beyaz kalmasını tercih ediyoruz.

Nasıl Yapılır?

 1. Fıstıklarınızı ince kıyın. Turna yemişleri yapışıyorsa ununuzun bir kısmı ile hafifçe unlayın.

 2. Mikser yada makinenizde önce 1 dakika kadar tereyağını çırpın ardından şekeri ekleyin ve 2-3 dakika karıştırmaya devam edin.

 3. Unu ekleyin, çırpmaya devam edin ve en son fıstık ve hafif unladığınız kuru meyveleri ekleyin. Karışımı streç filmin üzerine alın,  4,5-5cm lik silindir haline getirip  sararak buzdolabında 1-2 saat dinlendirin.

 4. Fırını 160 C’ye getirin ve ısıtın. Tepsilerinize yağlı kağıt serin.

 5. Rulodan yarım santimlik silindirler kesip tepsilere aralarında 3-4 cm boşluk bırakarak dizin. Yaklaşık 40-42 adet kurabiye çıkacaktır.

 6. 15 dakika pişirin. Yarı zamanda tepsiyi çevirin. Çıkarıp oda sıcaklığında dinlendirdikten sonra servis edin.

Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!