Yemek.com

Kahvaltıya İyilik:

Şeftali Reçeli Tarifi

Şeftali Reçeli Tarifi

Mevsiminde taze ve sulu meyveleri meyve olarak tüketmek istemeyebilirsiniz bunu bir parça anlayışla karşılayabiliriz. Peki ya reçel? Sanırım kıvamında bir reçele, bir dilim sıcak ekmek yanında hayır diyeniniz yoktur.

Şeftali reçeli, meyveye yazılmış bir güzellemedir. Onu, soğuk ve iştah kapatan kış günlerine taşıyacak tatlı bir yatırımdır. Vakit kaybetmeden yapın bizce.

KAÇ KİŞİLİK

1 büyük kavanoz

HAZIRLAMA SÜRESİ

20 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

30 dakika

Malzemeler

 • 1 kilogram şeftali
 • 800 gram toz şeker
 • 1/2 tatlı kaşığı tereyağı
 • 1/2 tatlı kaşığı limon tuzu (ya da 1/2 adet taze sıkılmış limon suyu)

Püf Noktası

Toz şeker miktarını arzuya göre bire bir ölçüde kullanmayı tercih edebilirsiniz.Pişirme aşamasında erimemesi için sert yapıda şeftaliler kullanmaya özen gösterin. Reçeli çok fazla karıştırmadan pişirin.Daha açık renkte bir reçel hazırlamak için; şeftalilerin çekirdeğe yakın kısımlarını temizleyerek alın.Parlak renkte reçeller hazırlamak için; ocaktan aldığınız reçeli geniş ve cam bir kaba boşaltıp üzerine tülbent örtün. Güneş gören bir yerde uzun bir süre bekletin. Sonrasında kavanozlara aktardığınız reçelleri, serin ve güneş görmeyen bir yerde muhafaza edin.Şeftali reçeli, kaynama esnasında daha fazla köpüklenir. Bunu önlemenin yolu çok az miktarda tereyağı eklemektir.

Nasıl Yapılır?

 1. Bol suda yıkayıp kabuklarını soyduğunuz şeftalileri iki eşit parçaya bölün. Çekirdeklerini çıkartın.

 2. Öncelikle dilimlediğiniz şeftalileri minik küpler halinde kesin.

 3. Derin bir tencereye bir kat şeftali, bir kat toz şeker serpip toz şeker bitene kadar bu işlemi tekrarlayın.

 4. Toz şekerli şeftali karışımı meyvenin kendi suyunu salması için kapağı kapalı tencerede ortalama 2-3 saat bekletin.

 5. Şeftaliler suyunu saldığında reçel tenceresini ocağa alın. Kısık ateşte, aralarda tahta bir kaşıkla kaynatıp kaynamaya bırakın. Yüzeye çıkan köpükleri delikli bir kepçe yardımıyla alıp tereyağı ekleyin.

 6. Kısık ateşte pişirme işlemini 2-3 dakika daha sürdürün. Yavaş yavaş koyulaşıp kıvam almaya başlayan reçele, son olarak limon tuzunu katıp kısa bir süre daha pişirdikten sonra ocaktan alın.

 7. Reçeli, önceden temizleyip kuruladığınız kavanozlara sıcağı sıcağına doldurup kapaklarını sıkıca kapattıktan sonra ters çevirerek oda sıcaklığında muhafaza edin. Soğuttuktan sonra kahvaltılarınıza tat katması için güneş görmeyen ve serin bir yerde muhafaza edin.

Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!
Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun olduktan sonra bir de MSA'da uzun dönem aşçılık eğitimi aldı. Medya sektöründe, birçok yemek dergisi ve kitabında çalıştı. Hali hazırda kendine sakladığı tarifler var. Mutfakta bekleniyorsunuz!