Yemek.com

Çok Hafif:

Poşe Somon Tarifi

Poşe Somon Tarifi

Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkeye göre oldukça az balık tükettiğimiz söylenebilir. Bu sadece alışkanlık veya damak tadı meselesi değil, ülkemizdeki balık fiyatlarının da bu konu üzerinde ciddi bir etkisi var.

Balığın içeriğindeki fosfor, demir, iyota ek olarak somon balığı, yüksek omega-3 içeriğiyle bilinir. Somon, yoğun aromalı, pembe etli, yağlı ve her pişirme yöntemine uygun bir balıktır. Soğuk denizlerden gelmesi sebebiyle vücudunda sakladığı bolca yağdan dolayı kızartma yapmazsanız çok daha hafif olur.

Balık aslında çok pişmemesi, sadece çiğliği gittiğinde yenmesi gereken bir gıdadır. Somon içinde aynı şekilde koyu pembeden açık pembeye geçtiği noktada pişmiş demektir. Her fazladan geçen süre, balığı kurutur ve tadından çalar.

Izgara, fırında ve kağıtta versiyonları sıkça karışınıza çıkabilecek pişirmek teknikleridir. Bugün sizinle paylaşacağımız teknik, diyetlerinizde güvenle kullanabileceğiniz, diyette olmadığınız zamanlarda bir sos ile sunabileceğiniz, pratik, sağlıklı ve kokusuz bir teknik.

KAÇ KİŞİLİK

2 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

15 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

10 dakika

Malzemeler

 • 2 parça somon fileto
 • 2 adet defne yaprağı
 • 1 çay kaşığı toz kişniş
 • 2 diş sarımsak
 • 2 dal maydanoz sapı
 • 1/2 çay kaşığı hardal tohumu
 • 1 çay kaşığı tuz (azaltıp arttırılabilir)

Püf Noktası

Streç filmle sararken oldukça sıkı ve yoğun katlı sarmalısınız.

Pişirme Önerisi

Pişirme süresi somon parçalarınızın büyüklüğüne göre değişecektir.

Nasıl Yapılır?

  Nasıl Yapılır?

 1. 2 adet, 3 parmak eninde somon fileto kestirin. Somonu genelde takoz olarak satmayı tercih ediyorlar ama rica ederseniz kuyruk kısmında fileto çıkartırlar.

 2. Derince bir tencereye bolca su koyun ve kaynatın.

 3. Filetoları, 2 ayrı parça, oldukça büyük streç filmin kendinize yakın kenarına doğru  yerleştirin.

 4. Üzerine baharatları eşit miktarda paylaştırın ve her yerine bulaşmasını sağlayın. Sarımsağı orta kalınlıkta dilimlere bölün ve onları da somonların üzerine yerleştirin.

 5. Üzerinde somon olan streç filmleri aynı börek sararmış gibi, ama çok sıkı bir şekilde sarın.

 6. Sardıktan sonra sağında ve solunda kalan parçaya sıkı sıkı düğümler atın. Parlak kağıda sarılı şekerler gibi gözükmesi lazım.

 7. Sıkı sıkı sardığınız somon filetoları kaynamakta olan suya atın. Filetoları atınca suyun sıcaklığı düşecektir. Tekrardan kaynamaya başlayınca, altını kısın ve fokurdamasın sadece tıkırdasın.

 8. Tekrar kaynadıktan 10 dakika kadar sonra somonu kaynar sudan alın.

 9. Streç filmin düğümlü yerinden makas yardımıyla kesin,ve somonu tabağa alın.

 10. Eğer iyi saramadıysanız içine su alacaktır. O zaman önce mutlaka bir havlu kağıda çıkarın sonra servis tabağına alın.

Servis Önerisi

Eğer diyet için değilde normal bir yemek için yapıyorsanız, streç filmden çıkarıp biraz tereyağda çevirebilirsiniz. Böylece rengi ve lezzeti daha güzel olur.
Eğer balık suyunuz varsa, fish velute sos yapabilirsiniz. Aynı beşamel sos yapar gibi ama süt yerine balık suyu koyarak, beyaz şarap ve baharatlarla lezzetlendirerek balığınızın sunumunu mükemmelleştirebilirsiniz.
Eğer diyetteyseniz, haşladığınız veya ızgara yaptığınız sebzelerle birlikte tüketebilirsiniz.

Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!