Yemek.com

Ekmek Bulamayanlar Pizza Yesin:

Pizza Hamuru Tarifi

Pizza Hamuru Tarifi

İtalyan Mutfağının ayrı bir yeri vardır gönlümüzde. Çoğumuz ilk severek yediği yemek makarna, ilk öğrendiği yabancı yemek pizzadır.

Senelerce pizza diye kalın hamurlu malzeme cümbüşlerini yedikten sonra, ülkemizde en çok rağbet gören yabancı mutfak olan İtalyan Mutfağı restoranları sayesinde gerçek İtalyan pizzasıyla tanıştık. Gerçek İtalyan pizzasının; ince olanının ve malzeme konusunda makul ölçüler kullanılanı olduğunu öğrendik.

Taş fırında pişmiş kadar leziz bir hamur yapmak çok zor olsa da, o standartlara mümkün olduğunca yakın bir pizza hamuru hazırlayabilmeniz için elimizden geleni ardımıza koymadık, hem tüyolarlarını hem de reçetesini sizin için hazırladık.

KAÇ KİŞİLİK

3 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

1.5 saat

PİŞİRME SÜRESİ

15 dakika

Malzemeler

 • 450 gram beyaz un (2+1/4 bardak)
 • 25 gram yaş maya (2/3 paket)
 • 225 gram ılık su (1 bardaktan biraz fazla)
 • 5 gram beyaz şeker (1 çay kaşığı)
 • 5 gram tuz (1 çay kaşığı)

Püf Noktası

Un kullandığınız her tarifte olması gerektiği gibi. unu mutlaka eleyerek kullanın.
Eğer fırını alt-üst aynı süre çalıştırırsanız, pizza pişene kadar üzerindeki peynirler gereğinden fazla kızarır.

Pişirme Önerisi

Eğer fırında kullandığınız volkanik bir taşınız varsa onu fırında iyice ısıtıp pizzanızı onun üzerine koyarak pişirirseniz çok daha leziz bir pizza hamur elde edersiniz.

Nasıl Yapılır?

  Nasıl Yapılır?

 1. Bütün malzemeyi ister elde ister mutfak makinesinde iyice yoğurup, mayalanması için ılık bir ortama alın. Klima veya cam açıksa kapayın veya yakınlarına koymayın. Hamuru koyduğunuz kabın üzerine temiz bir mutfak bezi örterek minimum 40 dk mayalanmaya bırakın.

 2. Fırını önceden 200 derecede ısıtın.

 3. Mayalanma sonunda hamurunuz en az 2 katına çıkmış olacaktır. Hamuru 3 eşit parçaya bölün ve mümkün olduğunca ince olacak şekilde bir merdane yardımıyla açın. Açarken merdaneyi hafifçe unlayın.

 4. Eğer pizza sacınız varsa ona galeta unu serpip, açılan hamuru ona aktarıp, onun üzerinde sosunu ve malzemelerini ekleyin. Eğer yoksa fırın ızgarasının üzerine fırın kağıdı sererek hamuru yerleştirin ve malzemeleri ekleyin.

 5. Sactan kaydırarak, üzerine pişirme kağıdı konmuş ızgarayla fırına atın.
  Izgara ile pişirilmesinin sebebi hem alttan hem üstten aynı derecede ısıya maruz kalmasıdır.

 6. Fırını altlı üstlü ısıttıktan sonra pizzayı atınca, ilk 4 dakika sadece alttan sonra ki 6 dakika alt üst çalıştırarak toplam 10 dakika pişirin.

Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!
Doğuştan gurme, sonradan şef, şimdi de food editor.
6 yorum yapılmış
2016-03-16 11:56:21
Simge hanım iyi günler. Öncelikle emeğinize sağlık ben bu tarifinizde yola çıkarak kendi pizzamı yapmayı planlıyorum. Ama yakınım bir ev hanımına gösterdiğimde bu tarifte bir yalnışlık var dedi. "25 gram yaş maya (2/3 paket)" çok çok fazla olur dedi. Yani küçük paket yaş maya 40 gr. iken bu ölçekte 100 gr. a denk geliyor sanırım. Ona çok fazla dedi. Kafam karıştı bu konuda beni bilgilendirebilirseniz çok mutlu olurum.
2016-03-18 08:53:43
Kesinlikle öyle düşündüm :)) Güzel yemek yaparım yeni şeyler denerim ama hamur işlerine ilk defa girişicem çok acemiyim :) Yardımınız için teşekkür ederim sonuçları da buradan söyliyecem size başarıp başaramadığımı :)
2016-03-16 13:04:31
Merhaba Can bey, Bir paket yaş maya 40 gram, onun 2/3 kadarı da 25 grama denk geliyor. Yani 1 küçük paket yaş mayanın yarısından biraz fazlasını kullanmanız gerekiyor. Siz sanırım 2-3 paket gibi düşündünüz?
2016-01-20 12:42:37
Seker yerine bal kullanılmasını önerebilirim cıtır cıtır bir hamur elde edersiniz :)
2016-01-27 14:02:20
Selamlar, Aslında, şekerli bir madde kullanılmasının sebebi, mayayı aktive etmek. Balın böyle bir etkisi olduğunu bizimle paylaştığınız için teşekkürler:)
2016-01-20 11:03:07
Sizin yüzünüzden insanlar tansiyon hastası olacak, 1tsp tuz mu koyulur el kadar hamura, 1/2tsp'dir o!!!