Yemek.com

Sıcak Sıcak Yiyiniz:

Pita Ekmeği Tarifi

Pita Tarifi

Tereyağı, peynir ve sıcacık bir ekmek... Çok az şey bu üçlünün verdiği mutluluğu verir şu hayatta. Pratiktir, en paha biçilemez keyif anıdır onları yediğimiz anlar. Dolabı açtık. Tereyağımız, peynirimiz tamam. Ekmek? Evde kalmamış. Üstelik tüm fırınlar, marketler de kapalı. Tam da bu sırada imdat seslerimize yetişiyor pita ekmeği. Yumuşacık, pofuduk kıvamıyla tereyağını, peyniri tamamlıyor. Keyfinizi yarım bırakmıyor.

Ortadoğu mutfağından, falafelin ayrılmaz parçası olarak bildiğimiz pita ekmeği öyle zor da bir tarif değil. Malzemeleri de hep elimizin altında olan şeyler. Ama önden fırını yakmak, sıcacık etmek gerek. Üşenenlerinize sesleniyoruz. Tereyağının içinde eriyişini, ertesi gün içini falafelle doldurup yediğini düşünmeniz bile yeter bizce.

Mutfaktan bekleniyorsunuz.

KAÇ KİŞİLİK

12 adet

HAZIRLAMA SÜRESİ

25 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

15 dakika

Malzemeler

 • 4,5 su bardağı un
 • 1 su bardağı su
 • 1 su bardağı süt
 • 1/2 su bardağı yoğurt
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı şeker
 • 1,5 çay kaşığı tuz
 • 2 çay kaşığı instant maya

Püf Noktası

Fırınınızı en yüksek derecede (minimum 200 derece) ısıtın. Yüksek ısıda hızlı bir şekilde pişirmeniz ekmeğinizin içi boş ve kabarık olmasını sağlayacaktır.

Pişirme Önerisi

Pişirmeden önce fırının iyice ısınmış olduğuna emin olun.

Nasıl Yapılır?

 1. Fırınınızı en yüksek derece ısıtmaya başlayın.

 2. Bir kabın içerisine maya, şeker, tuz ve sütü alın. İyice karıştırın. Üzerini kapatıp mayanın aktif hale gelmesi için bir köşede yaklaşık 10 dakika kadar bekletin.

 3. Maya aktif hale geldikten sonra yoğurt, zeytinyağı ve suyu ilave edin. Güzelce karıştırın.

 4. Bu karışımın içerisine unu eleyin. Tuzu ilave ederek güzelce yoğurun.

 5. Çok sert olmayan bir hamur elde edin ve hamurlarınızı 12 adet minik bezeye ayırın.

 6. Hafifçe yağladığınız bir kabın içinde, üzerleri örtülü bir biçimde yaklaşık 1 saat mayalanmaya bırakın.

 7. Mayalandıktan sonra tezgahı hafifçe unlayın ve merdane yardımıyla orta boydaki bir tabağın boyutlarında açın.

 8. Fırın tepsinize dizin ve altlı üstlü pişene kadar yaklaşık 12-15 dakika kadar pişirin. Kabarıp, güzelce piştiğinde fırından alın. Ekmeğiniz hazır. Afiyet olsun.

Servis Önerisi

Ekmeğiniz sıcakken tereyağıyla servis etmeyi unutmayın.

Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!
Hamurunda Sana Var Sana aracılığıyla
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
4 yorum yapılmış
2016-10-03 18:52:45
Tarifi deneme gafletinde bile bulunmadığınız instant maya su şeker ve tuzu karıştırarak maya aktifleşene kadar on dakika bekleyin cümlesinden anlaşılmaktadır hanımefendi. Yapmayınız gözünüzü seveyim. Bari birazcık araştırın.
2016-10-04 13:44:47
Hayır yazdığım yazıya nasıl böyle bir cevap verdiniz hiç anlamadım. Misal kuru maya su ile çözdürülür ve ya direk una eklenir aynı şekil de yaş mayada da iki seçenek vardır. Bu tercih sizin ürününüzün mayalanma süresini etkiler ve ya el ile yapıyorsanız iyi yoğurma işlemi ister fakat instant maya su ile çözdürülmeye gerek duyulmaz direk una eklenir. Hayır yok ben illa suya ekleyeceğim diyorsanız ekleyiniz ama bir manası yoktur. zaten su da çözdürmeye gerek duyulmaması dolayısı ile diğer mayalardan 'hızlı' olması değil midir instant mayanın daha cok tercih edilmesinin sebebi ya da mayaya ismini veren sey bu değil midir? Yanlış mı düşünüyorum? Ben size bunu söylemek istemiştim ama cokilginc bir cevap almışım. ve ayrıca şimdi sorarım size bu tarif için önerilen bir starter(başlangıc) mayası hazırlamak demişsiniz. Ben yok dedim olmaz illa instant mayayı una ekleyeceğim. Mayayı una ekleyip yaptığım ürün ile mayayı suya ekleyip yaptığım ürün arasında ne gibi bir fark olur acaba? Teşekkür ederim.
2016-10-04 09:56:58
Merhaba, Bu tarif için önerilen bir starter(başlangıç) mayası hazırlamak. Eğer fazla vaktiniz yoksa bu şekilde mayayı daha hızlı aktive edebilirsiniz. Kuru maya ve yaş mayayla da yapabileceğiniz gibi rahat rahat instant mayayla da deneyebilirsiniz. Fakat kuru maya ve yaş mayayla hazırlarken tuz koymak mayalanmayı yavaşlatacak hatta durduracaktır. İnstant maya kullanımında biraz daha rahat olabilirsiniz. Öyle düşünüp üzmeyin bizi, sevgiler. :)