Yemek.com

İstersen Fırınla:

Muska Böreği Tarifi

Muska Böreği Tarifi

Uzun şeritler halinde kesilen hazır yufka şeritleri. Kararın tamamen sizde olduğu, örnek olarak haşlanmış patates-peynir ve maydanoz üçlüsünün yer aldığı iç harçla hazırlanmış muska böreği tarifi. Bir taraftan iç harçla doldurulan börekler; üçgen şeklini alacak şekilde bir öyle bir böyle sarılıyor, aşağıda kalan uç kısımları az miktarda suya batırılarak kapatılıyor. Kızgın ve derin yağda altın sarısı renk alana kızartılıyor. Çay saatlerini süslemekle de kalmıyor, doyurucu bir kahvaltı olarak tüketiliyor.

Hatta ve hatta küçük bir öneri: Kıymalı iç harçla hazırlanan muska börekleri, sarımsaklı yoğurt eşliğinde sunulduğunda mantı izlenimi bile veriyor.

Peki siz muska böreğini nasıl hazırlıyor, hangi iç harçları kullanıyorsunuz? Yorum olarak yazın bize, yine yenilerini birlikte hazırlayalım.

KAÇ KİŞİLİK

24 adet

HAZIRLAMA SÜRESİ

15 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

30 dakika

Malzemeler

 • 3 adet hazır yufka
 • 200 gram lor peyniri (arzuya göre yarım yağlı beyaz peynir)
 • 2 adet haşlanmış patates
 • 5 dal maydanoz
 • 1/2 tatlı kaşığı pul biber
 • 1/2 çay kaşığı tuz
 • 1/2 çay kaşığı taze çekilmiş tane karabiber

Kızartmak için:

 • 1,5 su bardağı ayçiçek yağı

Püf Noktası

Kızartma esnasında açılıp iç harcının dışarı taşmaması için börekleri, az miktarda sürdüğünüz yumurta akı ya da suyla kapatmaya özen gösterin. Kızgın derin yağ ya da fritözde kızartın.Muska böreklerini fırında hazırlayacaksanız kurumaması için yufka şeritleri üzerine çırpılmış yumurta,süt ve sıvı yağ karışımı sürebilirsiniz.Adet sayısı, kesmiş olduğunuz yufka şeritlerinin genişlik ve kalınlığına göre değişiklik gösterebilir.

Pişirme Önerisi

Muska böreklerini arzu ettiğiniz iç harç karışımlarıyla hazırlayabilirsiniz.Aralıklı olarak fırın tepsisi üzerine dizdiğiniz muska börekleri üzerine ayçiçek yağıyla çırpılmış yumurta sarısı sürebilir, fırında da pişirebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

 1. Maydanoz yapraklarını ayıklayıp bol suda yıkadıktan sonra fazla suyunu alın. İnce ince kıyın.

 2. Önceden haşlanmış patatesleri kabuklarını soyup püre haline getirin. İncecik kıyılmış maydanoz yaprakları ve lor peyniriyle karıştırın.

 3. Pul biber, tuz ve taze çekilmiş tane karabiberle tatlandırın. Hazır yufkaları mutfak tezgahı üzerine tek kat olacak şekilde açın. İnce uzun şeritler halinde kesin.

 4. Yufka şeritlerinin kenar kısımlarına hazırladığınız peynirli ve patatesli iç harçtan bir yemek kaşığı kadar koyun. Kenarda kalan uç kısımlarını iç harç üzerine kapattığınız yufkaları, üçgen şeklini alacak şekilde sarmaya başlayın.

 5. Açılmaması için uç kısımlarını az miktarda suya batırıp yapıştırın. Yufka şeritleri bitene kadar aynı işlemi tekrarlayın. Ayçiçek yağını derin bir tencerede kızdırın.

 6. Kızgın yağa parti parti bıraktığınız muska böreklerini, altın sarısı renk alana kadar kızartın. Fazla yağını bırakmaları için kağıt havlu serili servis tabağına aldığınız börekleri kısa süre dinlendirdikten sonra sevdiklerinizle paylaşın.

Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!
Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun olduktan sonra bir de MSA'da uzun dönem aşçılık eğitimi aldı. Medya sektöründe, birçok yemek dergisi ve kitabında çalıştı. Hali hazırda kendine sakladığı tarifler var. Mutfakta bekleniyorsunuz!