Yemek.com

Kendi Suyunda Pişeninden:

Levrek Tarifi

Levrek Tarifi

Derisi üzerinde kalan fileto levrek balıkları, ısıya dayanıklı yağlı pişirme kağıtlarına seriliyor. Yarım ay şeklinde doğranmış kırmızı soğan, kiraz domatesler, kapari turşusu, dilimlenmiş siyah zeytin, zeytinyağı ve arzuya göre eklenebilecek taze biberiye ile buluştuktan sonra yüksek ısıda fırınlanıyor. Kendi suyunda, kısa sürede, kurumadan pişiyor. Arzuya göre üzerine limon sıkılıyor. Kılçık ayıklama derdine son verecek şekilde löp löp yeniyor. Balık sevdiriyor bu levrek tarifi.

Yanına da koca bir kase çoban salatası yaptık mı sizden iyisi olmaz bu hayatta. Evi kokutmadan kağıtta levrek tarifini mutfağında uygulayanlar güzel yorumlarınızı bekliyoruz.

KAÇ KİŞİLİK

2 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

10 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

20 dakika

Malzemeler

 • 2 dilim büyük boy fileto levrek balığı
 • 1/2 adet küçük boy kırmızı soğan
 • 4 adet cherry domates
 • 1 yemek kaşığı kapari turşusu
 • 2 yemek kaşığı dilimlenmiş siyah zeytin
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 dal taze biberiye (arzuya göre)
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1/2 çay kaşığı taze çekilmiş tane karabiber

Püf Noktası

Piştikten sonra dağılmaması ve kolaylıkla servis edilmesi için deri kısımlarını fileto levrek dilimlerinin üzerinde bırakın.

Nasıl Yapılır?

 1. Ortadan ikiye kestiğiniz kırmızı soğanı yarım ay şeklinde doğrayın. Cherry domatesleri ortadan ikiye kesin. Taze biberiyeyi iki eşit parçaya bölün.

 2. Büyük boyutlarda kesilmiş ısıya dayanıklı, yağlı pişirme kağıtlarını fırın tepsilerine alın. Bol suda yıkayıp üzerlerini kuruladığınız fileto levrek balıklarını yağlı kağıtlar üzerine yerleştirin.

 3. Doğranmış kırmızı soğan, cherry domates, kapari turşusu, dilimlenmiş siyah zeytin ve biberiye dallarını eşit olarak paylaştırın.

 4. Zeytinyağı gezdirip tuz ve taze çekilmiş tane karabiber serpiştirin. Yağlı kağıtları hava almayacak şekilde sıkıca kapatın.

 5. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında, 15-20 dakika kadar pişirin. Fırından çıkardığınız balıkları, yağlı kağıtları içerisinde sıcağı sıcağına servis edin.

Servis Önerisi

Yağlı pişirme kağıtları içerisinde hazırladığınız balıkları, taze roka yaprakları ve domates dilimleri eşliğinde servis edebilirsiniz.

Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!
Hamurunda Sana Var Sana aracılığıyla
Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun olduktan sonra bir de MSA'da uzun dönem aşçılık eğitimi aldı. Medya sektöründe, birçok yemek dergisi ve kitabında çalıştı. Hali hazırda kendine sakladığı tarifler var. Mutfakta bekleniyorsunuz!