Yemek.com

Ferahlık Onda:

Kuru Kayısı Kompostosu Tarifi

Kuru Kayısı Kompostosu Tarifi

Bahçe ya da balkona kurulan geniş yaz sofralarının serinleten ev yapımı içeceğidir komposto tarifi. İri ve zedesiz kuru kayısılar bütün olarak bırakılır ya da arzuya göre iki parçaya bölünür. Şeker taneleri eriyene kadar karıştırılan şerbet karışımına bırakılan kuru kayısılar kısık ateşte pişmeye bırakılır. Karanfil ve çubuk tarçın sayesinde farklı bir aroma kazanan komposto meyve taneli ya da tanesiz olarak soğuk bir içecek olarak tüketilir.

Su böreği, bulgur pilavı, makarna gibi tatlar bu işe çok, pek çok sevinir.

KAÇ KİŞİLİK

5 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

20 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

20 dakika

Malzemeler

  • 500 gram kuru kayısı
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 6 su bardağı su
  • 2 adet karanfil
  • 1 adet çubuk tarçın

Püf Noktası

Kuru meyvelerin dağılmaması için kompostoyu kısık ateşte kaynatın.

Pişirme Önerisi

Gün kurusu kayısıları kullanarak da kuru kayısı kompostosu hazırlayabilir, file badem ya da az miktarda vanilya özütü ile tatlandırabilirsiniz.Toz şeker miktarını arzu ettiğiniz oranda azaltıp arttırabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

  1. Zedesiz ve iri taneli kuru kayısıları bol suda yıkayın. Arzuya göre iki eşit parçaya bölün ya da bütün olarak bırakın.

  2. Su ve toz şekeri derin bir tencereye alın. Tel bir çırpıcı yardımıyla şeker taneleri tamamen eriyene kadar karıştırın. Karanfil ve çubuk tarçın ilavesiyle kısık ateşte kaynamaya bırakın.

  3. Kaynamaya başlayan şerbet karışımına kuru kayısıları katıp kısık ateşte 10-15 dakika kadar pişirin.

  4. Çubuk tarçın ve karanfilleri alın. Oda ısısında ılınan kompostoyu buzdolabında soğuttuktan sonra kuru kayısı parçalarıyla birlikte servis edin.

Servis Önerisi

Komposto suyunu başlı başına soğuk ve buzlu bir içecek olarak tüketebilirsiniz.

Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!
Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun olduktan sonra bir de MSA'da uzun dönem aşçılık eğitimi aldı. Medya sektöründe, birçok yemek dergisi ve kitabında çalıştı. Hali hazırda kendine sakladığı tarifler var. Mutfakta bekleniyorsunuz!