Yemek.com

Titrek Titrek:

Jöleli Muhallebi Tarifi

Jöleli Muhallebi Tarifi

Mevsimin tüm meyveleri bu tatlıya dahil olmak için can atıyor, can. Elinizin altında muz ya mandalina var örneğin ya da kivi, olmadı portakal, o da yoksa elma yahu! Doğrayın onları küp küp. Arzu ettiğiniz meyve aromasına sahip toz jöle karışımını, sıcak ve soğuk su kullanarak hazırlayın. Meyvelerle birlikte dondurun. Jöleli muhallebi tarifinin ilk aşamasını tamamladınız bile. Dökün onu tatlının ilk katı olmak üzere porsiyonluk kalıplara ve soğuması için buzdolabına kaldırın.

Sonrasında damla sakızlı bir muhallebi hazırlayın, topak topak olmaması için mikser yardımıyla karıştırın. Buzdolabında soğuttuğunuz jöle katı üzerine paylaştırın, üzerini bir spatula yardımıyla düzeltin. Tatlıyı, küçük ve dilimli kek kalıplarında hazırladıysanız ters çevirerek çıkartın, dilimleyerek servis edin. Arzuya göre meyve kattığınız jöleli kısmı tatlıyı hazırlarken altta, servis ederken üstte kalsın. Düz bir tepsiye iki kat halinde hazırlamak isterseniz, meyve katı üstte kalsın ki tatlı kolayca dilimlenebilsin.

Küçük tüyolar bu kadar, artık sizi tarife alalım.

KAÇ KİŞİLİK

8 dilim

HAZIRLAMA SÜRESİ

30 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

20 dakika

Malzemeler

Muhallebisi için:

 • 5 su bardağı süt
 • 5 yemek kaşığı toz şeker
 • 5 tatlı kaşığı mısır nişastası
 • 2 adet damla sakızı (2 küçük parça)
 • 1 tatlı kaşığı vanilya özütü

Jöle katı için:

 • 1 paket çilek aromalı toz jöle karışımı
 • 2,5 çay bardağı sıcak su
 • 2,5 çay bardağı soğuk su

Pişirme Önerisi

Jöle ve meyvelerin şeker oranını yeterli bulursanız muhallebiye daha az toz şeker ekleyebilirsiniz.Arzu ettiğiniz mevsim meyvelerini kullanarak tarifi hazırlayabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

 1. Jel görüntüsünü alacak çilek jölesini hazırlamak için; çilek aromalı toz jöle karışımını çelik bir karıştırma kabına boşaltın.

 2. Öncelikle sıcak su katıp toz karışımı tamamen eriyene kadar bir çırpıcı yardımıyla karıştırın. Karışım tamamen eridiğinde soğuk suyu katıp karıştırma işlemini sürdürün.

 3. Dilimli, cam bir kek kalıbına aldığınız karışımı, bir an önce soğuyup toparlanmaya başlaması için buz dolu bir kase üzerine oturtun. Aralarda karıştırmayı sürdürün. Eğer meyve dilimleri katmayı düşünüyorsanız doğru yerdesiniz.

 4. Arzuya göre meyve dilimleri kattığınız jöle karışımının üzerini düzelttikten sonra soğuması ve kıvam alması için buzdolabına kaldırın.

 5. Tatlının muhallebisi için; soğuk süt, mısır nişastası, toz şeker, vanilya özütü ve damla sakızını derin bir tencereye aktarın.

 6. Bir çırpıcı yardımıyla pürüzsüz bir hal alana kadar karıştırdığınız muhallebi harcını, kısık ateşte kıvam alana kadar pişirin. Ocaktan aldıktan sonra buz dolu bir kase üzerine alıp soğutun.

 7. Hazırladığınız muhallebiyi dolapta bekleyen jöle katı üzerine yayıp üzerini bir spatula yardımıyla düzeltin.

 8. Yeniden soğuması ve kıvam alması için buzdolabına kaldırdığınız tatlıyı bir saat kadar beklettikten sonra ters çevirip dikkatli bir şekilde servis tabağına çıkartın. Dilimleyerek sevdiklerinizle paylaşın.

Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun olduktan sonra bir de MSA'da uzun dönem aşçılık eğitimi aldı. Medya sektöründe, birçok yemek dergisi ve kitabında çalıştı. Hali hazırda kendine sakladığı tarifler var. Mutfakta bekleniyorsunuz!