Yemek.com

On Bir Ay Seni Bekledik:

Güllaç Tarifi

gullac

Ramazan ayının gelişi market raflarında güllaç yapraklarının kendini göstermesi ile resmi olarak başlıyor. Geleneksel ama bir o kadar pratik bir tarif isterseniz aradığınız yerdesiniz.

Yaza denk gelen ramazan aylarının kurtarıcısı güllaç, hem hafif hem de pratik olması gibi özelliğine bir de serinletme garantisi verince işte iftar sofralarının gurur kaynağı olarak yemeğin sonunda kendi şovunu yapıyor. Türk mutfağının medar-ı iftiharı bu güzelim güllü tatlıyı, ramazan sofralarınızdan eksik etmek istemeyeceksiniz.

Her ne kadar bu ramazanda güllaç tarifine sanki yeteri kadar hürmet gösterilmiyormuş gibi dursa da güllaç ramazan müjdecisi, ramazan bereketi ve geleneğidir. Onun misyonu sofrada bıraktığı lezzetten çok daha ötededir. Onun yapılmadığı eve ramazan gelmiş sayılmaz.

Öyleyse şimdiden afiyet olsun.

KAÇ KİŞİLİK

10 dilim

HAZIRLAMA SÜRESİ

1 saat

PİŞİRME SÜRESİ

10 dakika

Malzemeler

 • 12 adet güllaç yaprağı
 • 6 su bardağı süt
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1/2 çay bardağı gül suyu
 • 1 su bardağı ince çekilmiş ceviz içi

Üzeri için:

 • 2 yemek kaşığı toz antep fıstığı

Püf Noktası

Nişastalı güllaç yaprakları sütü düşündüğünüzün aksine çok çabuk bir şekilde içecektir. Süt oranını damak tadınıza göre azaltıp, arttırabilirsiniz.Ramazan ayında edindiğiniz güllaç yapraklarını; oda ısısında, kuru bir yerde saklayıp, daha sonra da kullanabilirsiniz.

Pişirme Önerisi

Kaynama noktasına gelen sütü ocaktan aldıktan sonra toz şekeri ekleyin ve sütün sıcaklığı ile erimesini sağlayın. Toz şekeri, süt ile birlikte kaynatmadığınız için mideniz yanmaz ve şerbetin rengi süt beyazlığında kalır.Tatlının kolay dilimlenebilmesi için dikdörtgen bir servis tepsisi kullanın.Servisi için:Süslemede, kiraz şekeri ve toz Antep fıstığı kullanabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

 1. Sütü derin bir tencereye aktarın ve kaynatın. Kaynamakta olan süte toz şekeri ekleyin. Ocaktan alın ve karıştırarak toz şekerin erimesini sağlayın.

 2. Son olarak; gül suyunu ilave edin. Ilınması için 2- 3 dakika kadar bekletin.

 3. Güllaç yapraklarını küçük parçalar halinde kırın. Tepsinin tabanını bir kat güllaç yaprağı ile kaplayın. Hazırladığınız sütlü karışımdan azar azar ekleyerek, yaprakları ıslatın.

 4. İnce çekilmiş ceviz içi serpiştirin. Aynı işlemi güllaç yaprakları bitene kadar tekrarlayın. Kalan sütü; en üstte kalan güllaç yapraklarının üzerine gelecek şekilde ekleyin.

 5. Tatlıyı, sütlü şerbetini çekmesi için 10 dakika kadar oda ısısında bekletin. Şerbetini çeken tatlıyı kare halinde dilimleyin.

 6. Dilimlerin orta kısmına gelecek şekilde nar tanesi ve arzuya göre ceviz içi serpiştirin.

 7. Buzdolabında 1 saat kadar beklettikten sonra soğuk olarak servis edin. Sevdiklerinizle paylaşın.

Servis Önerisi

Güllaçların üzerini kiraz şekeri ya da nar taneleri ile süsleyerek servis edebilirsiniz.

Hali hazırda kendine sakladığı tarifleri var!