Yemek.com

Tadı Yerinde:

Fıstık Ezmesi Tarifi

Fıstık Ezmesi Tarifi

Maharet yer fıstıklarını tek tek ayıklamakta. Kabuklar fıstık ezmesinin tadını bir parça acılaştırıyor çünkü anca dert etmeyin. Püf noktası bölümünde bununla ilgili küçük bir not paylaştık.

Protein kaynağı olması dışında tekli doymamış yağ bakımından da son derece zengin olan fıstık ezmesinin 1 yemek kaşığı yaklaşık 100 kalori. Tüm tatlılığına rağmen bu aşkı uzun uzadıya yaşamamakta fayda var.

KAÇ KİŞİLİK

1 küçük kavanoz

HAZIRLAMA SÜRESİ

20 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

0 dakika

Malzemeler

  • 600 gram kavrulmuş yer fıstığı
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 1 yemek kaşığı pekmez
  • 1/4 çay kaşığı tuz

Püf Noktası

Yer fıstıklarını önceden ısıtılmış fırında kısa süre bekletip ısıtırsanız kabuklarını kolaylıkla soyabilirsiniz. Kabukları tek tek ayıklayın.Fıstıkları ezme haline getirirken çelik ve keskin bıçaklı bir mutfak robotu kullanmaya dikkat edin.Bal ve pekmez oranını arzuya göre arttırın, fıstıklar yağını salacağı için ayrıca yağ kullanmayın.Herhangi bir katkı maddesi olmadan hazırladığınız fıstık ezmesini kapağı kapalı cam bir kavanozda, uygun ve steril bir ortamda haftalarca saklayabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

  1. Kavrulmuş yer fıstıklarının kabuklarını tek tek ayıklayın.

  2. Mutfak robotuna aldığınız kabuksuz yer fıstıklarını; bal, pekmez ve tuz ilavesiyle püre haline getirin.

  3. Yağını salan ve ekmeğe sürülebilir bir kıvam alan fıstık ezmesini cam bir kavanoza alıp muhafaza edin.

  4. Kahvaltının yanı sıra çeşitli hamur işlerinde tat ve kıvam verici olarak kullanın.

Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!
Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun olduktan sonra bir de MSA'da uzun dönem aşçılık eğitimi aldı. Medya sektöründe, birçok yemek dergisi ve kitabında çalıştı. Hali hazırda kendine sakladığı tarifler var. Mutfakta bekleniyorsunuz!
3 yorum yapılmış
2015-08-14 16:09:22
mutfak robotu sart mi yerine baska bir seyle yapilamaz mi?
2015-08-14 16:18:57
Fıstıkların yağını bırakması ve toz halini alması için güçlü bir bıçak yapısına sahip mutfak robotu ne yazık ki şart diyebiliriz :( Diğer bir alternatif fıstıkları mermer bir havanda dövmek olabilir.