Yemek.com

Eataly İstanbul’dan:

Bonet Dessert Tarifi

Eataly Bonet Dessert Tarifi

Eataly İstanbul Pastanesi (La Pasticcerria) tatlı menüsüne yeni eklenen bir güzel Bonet. Acıbadem kurabiyesiyle hazırlanan bir çikolatalı mus tarif ve görüntüsünü andıran pratik tatlı tarifini, Yemek.com'a özel olarak gerçekleştirdiğimiz çekimde şefinden not aldık, fotoğraflarını sizler için çektik.

Birbirinden lezzetli Eataly İstanbul tariflerine göz atmak isteyebilirsiniz.

KAÇ KİŞİLİK

4 adet

HAZIRLAMA SÜRESİ

20 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

45 dakika

Malzemeler

 • 100 gram acıbadem kurabiyesi (amaretti cookies)
 • 50 gram kakao
 • 10 adet yumurta sarısı
 • 50 ml. rhum (şekerli bir içki)
 • 700 ml. süt
 • 50 ml. espresso kahve

Karameli için:

 • 100 gram toz şeker

Püf Noktası

Oldukça yoğun yumurta sarısı içeren çikolatalı tatlıyı, düşük ısıda fırında ve benmari usulü pişirmeye özen gösterin. Fırında pişme esnasında kaynayan su buharının tatlıların üzerine gelmemesine dikkat edin.

Nasıl Yapılır?

 1. Tatlının karameli için; küçük bir tencereye aktardığınız toz şekeri, kısık ateşte karamel halini alana kadar pişirin.

 2. Hazır hale gelen karamel karışımını ısıya dayanıklı porsiyonluk tatlı kaplarının tabanına eşit olarak paylaştırın.

 3. Acıbadem (amaretti) kurabiyelerini küçük parçalar halinde kırın.

 4. Acıbadem kurabiye parçalarını; yumurta sarıları, süt, espresso kahve, kakao ve Rhum ile homojen bir kıvama ulaşana kadar karıştırın.

 5. Tabanını karamel ile kapladığınız fırın kaplarına eşit olarak paylaştırdığınız tatlıları, fırın tepsisine aralıklı olarak yerleştirin.

 6. Tatlı kaplarının yarısına gelecek kadar suyu fırın tepsisine aktarın. Krem karamel pişirir gibi 130 derece fırında, 45 dakika kadar pişirin.

 7. Düşük ısıda pişen tatlıları fırından çıkartın ve oda ısısına geldikten sonra buzdolabına kaldırın.

 8. 8 saat kadar buzdolabında beklettiğiniz tatlıları, ters çevirerek servis tabaklarına aldıktan sonra bekletmeden ikram edin ve sevdiklerinizle paylaşın.

İZLE
Doyamayanlar için bir de videomuz var!
Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun olduktan sonra bir de MSA'da uzun dönem aşçılık eğitimi aldı. Medya sektöründe, birçok yemek dergisi ve kitabında çalıştı. Hali hazırda kendine sakladığı tarifler var. Mutfakta bekleniyorsunuz!