Yemek.com

Elma Hep Var:

Ayvalı Crumble Tarifi

Ayvalı Crumble Tarifi

Mevsimin gözde meyvelerinden biri ayva. Bakmayın dışarıdan sert göründüğüne içi yumuşacık ve sulu sulu onların. Ayva tatlısı akla gelen ilk tatlı olsa da biz farklı bir tarifte kullanalım istedik ayvayı. Ayvalı crumble tarifine sevgimizi kattık. Öncelikle meyveli karışımı hazırladık, bu aşamada bir miktar taze sıkılmış portakal suyundan destek aldık. Kuru üzüm ve tarçını unutmadık.

Küçük kırıntılar halinde dağılan crumble hamurunda soğuk tereyağı kullandık elbette, şokladık onu. Toz badem de ekleyebilirdik ama öğütülmüş yulaf kattık biraz. Hamurun daha iyi kızarması için esmer şekeri ayırmadık yanımızdan.

Mis gibi kokuttuk mutfağı, dondurmayı da esirgemedik kendimizden.

KAÇ KİŞİLİK

4 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

30 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

20 dakika

Malzemeler

Crumble hamuru için:

 • 120 gram tereyağı
 • 80 gram esmer şeker
 • 120 gram un
 • 60 gram öğütülmüş yulaf
 • 1 damla vanilya esansı

Ayvalı meyve karışımı için:

 • 3 adet orta boy ayva
 • 100 gram esmer şeker
 • 100 ml. taze sıkılmış portakal suyu
 • 2 yemek kaşığı kuru üzüm
 • 1/2 tatlı kaşığı tarçın

Servisi için:

 • 4 top vanilyalı dondurma (arzuya göre)

Püf Noktası

Crumble hamuru yapımında küp şeklinde kesildikten sonra soğuttuğunuz tereyağı kullanmaya özen gösterin.Hazırladığınız hamur, küçük topaklar halini aldığında karıştırma işlemini sonlandırın.

Pişirme Önerisi

Ayvanın yanı sıra elma kullanabilir, meyve karışımına ceviz içi ekleyebilirsiniz.Kullanacağınız esmer şeker miktarını yarıya indirip toz şeker ilavesiyle tamamlayabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

 1. Ayvalı meyve karışımı için; kabuklarını soyduğunuz ayvaları küp şeklinde doğrayın. Kuru üzümlerin sap kısımlarını ayıklayın.

 2. Esmer şeker ve taze sıkılmış portakal suyunu küçük bir sos tenceresine alın. Şeker taneleri eriyene kadar karıştırma işlemini sürdürün.

 3. Ayva küpleri ve kuru üzüm tanelerini ekleyin. Tarçın ekleyip ayva küpleri yumuşayana kadar pişirin.

 4. Crumble hamurunu hazırlamak için; un, esmer şeker, öğütülmüş yulaf ve vanilya esansını mutfak robotuna alıp karıştırma işlemini başlatın.

 5. Ardından küp şeklinde kesilmiş soğuk tereyağı katıp tüm malzemeyi ufalanacak kıvama gelene kadar karıştırmaya devam edin. Hamur küçük topaklar halini aldığında karıştırma işlemi tamamlanmış demektir.

 6. Önceden hazırladığınız meyveli karışımı ısıya dayanıklı fırın kaplarına paylaştırın. Üzerlerini hamur parçacıklarıyla kaplayıp önceden ısıtılmış 200 derece fırında 15-20 dakika kadar fırınlayın.

 7. Fırından çıkan sıcak tatlıyı, arzuya göre çırpılmış krema ya da bir top dondurma eşliğinde sevdiklerinizle paylaşın.

Servis Önerisi

Krema ya da bir top vanilyalı dondurma eşliğinde servis edebilirsiniz.

Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!
Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun olduktan sonra bir de MSA'da uzun dönem aşçılık eğitimi aldı. Medya sektöründe, birçok yemek dergisi ve kitabında çalıştı. Hali hazırda kendine sakladığı tarifler var. Mutfakta bekleniyorsunuz!