Yemek.com

Uzun Taneli Pirinç

uzun-taneli-pirinc

Uzun taneli pirinç, uzunluğu eninin yaklaşık 4 ya da 5 katı olan, ince uzun tanelere sahip pirinç türüdür. Pişirildiğinde birbirine yapışmaz, tane tane olur. Nişasta oranı azdır. Uzun taneli pirinçler pilav yapımına uygundur. Hafif ve yumuşak bir tada sahiptir. Ana vatanı Tayland olan jasmine pirinci ve kökeni Hindistan olan basmati pirinci uzun taneli pirinçlerdendir.

Uzun taneli pirincin pişirme yöntemi nedir? Uzun taneli pirinç nasıl pişirilir?

Kendine has özelliklere sahip olan uzun taneli pirinç, baldo pirinç, kırık pirinç, arborio pirinci ve benzeri pirinç türlerine kıyasla daha az nişasta içerir. Daha kuru olmasına bağlı olarak suyu fazla çeker. O nedenle, özellikle pilav yapımında su ölçüsüne dikkat etmek gerekir. Pişirmede, 1 su bardağı pirince, 1.5 veya 2 su bardağı su konması tavsiye edilir. Uzun taneli pirinçlerden jasmine ve basmati kendilerine özgü doğal bir tada, aromaya sahiptir. Yapılan yemeğe de yansıyan bu aroma, her damak tadına hitap etmez.

Uzun taneli pirincin içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Uzun taneli pirinçlerden, bir bardak jasmine pirinç, 4.2 gram proteine, 44.5 gram karbonhidrata, 0.63 gram life, 1.9 miligram demire sahip olup, yaklaşık 200 kalori içerir. B1 ve D vitaminleri açısından zengindir. İyi bir niacin, thiamine, demir ve selenyum kaynağı olan pirinç, yetişkinlerde günlük alınması tavsiye edilen niacin, thiamine, demir ve selenyum miktarının yüzde 10 ila 20’sini karşılar.

Bir bardak basmati pirinç ise 45 gram karbonhidrata, 4 gram proteine, 1 gram da life sahip olup 205 kalori içerir. Gluten içermez. Glisemik indeksi düşüktür, kan şekerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

Uzun taneli pirincin faydaları nelerdir?

- Uzun taneli pirinç kabızlığa iyi gelir. Özellikle esmer jasmine pirinci içerisinde belli miktarda çözülemez lif bulundurduğu için sindirimi kolaylaştırır. Esmer jasmine pirinci, beyaz olanına göre 2 kat fazla lif, 5 kat fazla E vitamini ve 3 kat fazla magnezyum içerir. Bu nedenle daha besleyicidir.

- Uzun taneli pirinçlerden basmati pirinci gluten içermediği için çölyak hastalarına ve vegan beslenmeye uygundur.

- Kompleks karbonhidratlar taşıyan uzun taneli pirinçler vücuda hızlı enerji sağlar.

Görselin kaynağı: http://www.sevaaa.com