Yemek.com

Kış Tezgahlarının Yıldızı Pırasanın Faydaları Nelerdir?

Pırasanın faydaları nelerdir?

Soğan ve sarımsağın yakın akrabası olan pırasa, onlara pek benzemese de en az onlar kadar faydalı. Kabaca bilgi vermek gerekirse 100 gram pırasa 83 gram su, 1.5 gram protein, 14 gram karbonhidrat ve çok az miktarda yağdan oluşuyor.

Diğer yandan pırasa A vitamini, B6 vitamini, folik asit, C vitamini, K vitamini, demir, magnezyum ve manganez içerir. Annelerimizin pırasayı yedirmek için peşimizden koşmalarına sebep olan en önemli nokta da içeriğinde barındırdığı bu çok çeşitli vitamin ve mineraller.

Peki pırasanın faydaları nelerdir?

1- Pırasa kansere karşı korur:

Pırasa, akrabası sarımsak gibi yüksek oranda alil sülfür içerir. İçeriğindeki alil sülfür sayesinde tümör oluşumuna neden olan etmenleri ortadan kaldırır.

2- Pırasa kan damarlarınızı korur:

Hipertansiyon riskinizi azaltmak istiyorsanız beslenmenizde pırasaya daha fazla yer vermelisiniz. Pırasada bol miktarda bulunan kaempferol isimli flavonid kan damarlarınızı serbest radikallerden ve reaktif oksijen türlerinden aktif bir şekilde korurken vücudunuza nitrik asidin verdiği zararları azaltır. Kaempferol aynı zamanda kan damarlarınızı genişletip gevşeterek dinlenmelerine yardımcı olur.

3- Pırasa kalp krizine karşı korur:

Araştırmalar pırasanın dahil olduğu allium ailesinin kan basıncını düzenlediğini ve arterlerde kan pıhtısı oluşumunu engelleyerek kalp krizine karşı koruduğunu göstermiştir. Pırasa kalp-damar sağlığını tehdit eden homosistein oranını da düzenlenliyor.

4- Pırasa kilonuzu korumaya ve kilo vermenize yardımcı olur:

Kilo vermeye çalışıyorsanız düşük kalorili pırasa size yardımcı olmaya hazır. Yüksek lif içermesi tok hissetmenizi sağlarken metabolizmanızı da hızlandırır.

5- Pırasa kronik inflamatuvar hastalık riskini azaltır:

Pırasa içeriğindeki polifenol ve koempferol bileşikler yardımı ile diyabet, obezite, eklem iltihabı gibi rahatsızlıklarla savaşmanıza yardım eder.

6- Pırasa hamilelik dönemini sağlıklı geçirmenize yardımcı olur:

Pırasa, 5-methyltetrahydrofolate isimli folik asit içerir. Hamilelik süresince folik asit tüketimi bebeklerde doğuştan oluşabilecek kusurları engellemek için önerilir.

7- Pırasa antioksidandır:

Pırasa güçlü bir antioksidan olan polifenoller ile kronik hastalık ve yaşlanmaya sebep olan serbest radikallerle savaşır.

8- Pırasa, vitamin ve mineral açısından zengindir:

Düzenli pırasa tüketimi vitamin ve mineral dengesini korumada yardımcıdır. C vitamini yaraların iyileşmesi ve kolajen üretimi için oldukça önemlidir. Piridoksin (B6) fiziksel güce dayalı aktivitelerde ihtiyaç duyulan enerjiyi açığa çıkartır. K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlar ve kemik kayıplarına karşı korur. Demir hemoglobinin üretimi için gereklidir. Manganez metabolik süreçleri kolaylaştıran bir koenzimdir.

Pırasanın bu kadar faydasına rağmen hala ona karşı mesafeliyseniz akrabası soğan yerine yemekleri pırasa ile pişirebilir, peynir eşliğinde harika omletler yapabilir ya da blenderden geçirerek püre haline getireceğiniz çorbaların içine katabilirsiniz.

Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!