Yemek.com

Şu Andan Başlayarak Daha Fazla Maden Suyu İçmek İçin 11 Sebep

maden-suyu-faydalari

Genelde yemek yedikten sonra şişkinlik hissedince süper güçlerinden yardım almak için başvurduğumuz maden suyunun faydaları sadece hazmı kolaylaştırmak değil. Ama bundan önce çok bilinen bir yanlışı düzeltmekle başlayalım. Mesela neden soda değil de maden suyu diyoruz, onu anlatalım.

Çünkü maden suyu ve soda aynı şeyler değil. Yani siz yemekten sonra garsondan maden suyu istiyor ama size soda getiriyorsa o da yanlış biliyor, yanlış yapıyor. Soda, normalde içtiğimiz suyun karbondioksit miktarı artırılmış olanı. Oysa ki maden suyu bundan çok daha fazlası. Vikipedi, maden suyu için "yeraltı sularından kuyu açılarak veya kaynaktan doldurularak elde edilmiş, çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 ppm'den daha az olmayan sulara verilen isim" diyor. Yani sodyum, kalsiyum, demir, klorit, sülfat gibi minarellerle birlikte yer altından dünyamıza çıkan bir şifa kaynağından bahsediyoruz.

Dolayısıyla maden suyu bünyemiz ve sağlığımız için sandığımızdan çok daha fazla fayda içeriyor. O yüzden siz bugünden başlayarak daha fazla ama tabii kararında maden suyu içmeye özen gösterin.

Not: Ne kadar maden suyu içmeliyim diyenler için doktorların ve diyetisyenlerin tavsiyesi günlük su ihtiyacınızın yarısını maden suyu ile karşılamanız. Yani günlük sıvı ihtiyacımızın en az 2 litre olduğunu düşünürsek günde 1 litre maden suyu tüketebilirsiniz.