MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Lightbox Yapımı: Daha İyi Yemek Fotoğrafları için Mini Stüdyo Kuruyoruz!

Yemek fotoğrafçılığı için profesyonellik yolunda mutlaka edinmeniz gereken çekim ekipmanlarını bir önceki yazımızda sıralamıştık. Hatta o yazımızda bunları nasıl kendi başınıza yapabileceğinizi anlatacağımızın da haberini vermiştik.

İşte şimdi başlıyoruz. Lezzetli yemeklerinizi çok daha kaliteli, canlı, net ve iştah açıcı şekilde fotoğraflamanız için mini bir stüdyo ya da diğer adıyla lightbox yapıyoruz!

Ekipmanı yapmak için kolayca bulabileceğiniz bazı malzemelere ihtiyaç duyacaksınız:

• Büyük bir koli
• Bant
• Maket bıçağı
• Pişirme kağıdı / beyaz tül
• Beyaz karton
• 3 adet masa lambası

Adım-1: Sağlamlaştırma

Kolinizin kapağı dışında açılma eğilimi gösteren bölgelerini bantlayarak sağlamlaştırın.

Adım-2: Kapaklar çöpe

Kolinizin açıldığı kapak kısmı, sizin objelerinizi lightbox'ınıza yerleştirmek için kullanacağınız giriş. Bu yüzden burasının sorunsuz olması gerekmekte. Kapağın kenarlarını keserek fotoğraf çekimlerinde herhangi bir gölge oluşma sorununu çözebilirsiniz.

Adım-3: Pencereler

Kolinizi dikleştirerek çekim alanı olarak kullanacağınız açık bölgeyi kendinize çevirin. Gereksiz bölümleri çöpe attık ama şimdi daha önemli bir işleme geçiyoruz, pencerelere. Çekim alanınızı aydınlatmak için kullanacağınız pencereleri dikleştirdiğiniz kolinizin sağ, sol ve üst kenarlarında açacağız. Bunun için öncelikle cetvel ile keseceğiniz bölgeyi belirleyin ve maket bıçağı yardımıyla pencerelerinizi oluşturun.

Adım-4: Yumuşak ışık

Oluşturduğunuz pencerelerden çekim alanınızı aydınlatacağınızı düşünürsek bu ışıkların sert olarak objelerinize vurmasını istemeyiz. O yüzden sıra şimdi bu pencereleri beyaz bir tül ya da yine beyaz bir pişirme kağıdı ile kaplamakta.

Pencere ölçülerinde kestiğiniz pişirme kağıtlarını ya da tülleri, kolinizin sağ, sol ve üst kenarlarını kapatacak şekilde bantlayın. Şimdi elde edeceğimiz ışık, daha yumuşak ve daha estetik duracaktır.

Adım-5: Sonsuzluk

Sona yaklaşıyoruz. Sıra beyaz kartonu fotoğraflarınızda kullanmak isteyeceğiniz sonsuzluk efekti için kullanmakta.

Kolinizi dik bir şekilde yerleştirin ve beyaz kartonu bant yardımıyla kolinizin içine yapıştırın. Burada bant yerine kuvvetli bir yapıştırıcı da kullanabilirsiniz.

Adım-6: Işıklar

İşte son adıma geldik. Bir koli ve pişirme kağıdı ile kendi lightbox'ınızı yaptınız. Sıra ışıkların konumunda. 3 adet masa lambasının işinizi göreceğini söylemiştik ama daha güçlü ışık kaynakları da tercih edebilirsiniz.

Masa lambalarını kolinize açtığınız pencerelerden çekim alanınıza yönlendirebilir, leziz yemeklerinizin sonsuz fon ve yumuşak bir ışık eşliğinde fotoğrafını çekebilirsiniz.

Güle güle kullanın

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

undefined yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?