Yemek.com

Kuzey’in Soğuk İklimine İnat İçinizi Isıtacak İzlanda’nın 10 Lezzet Dolu Mekanı

kex-hostel-yemekcom

350 bin nüfusa sahip, refah seviyesi tavanlarda, doğasıyla kendine hayran bırakan bir ülke burası. Vikingler’in atalarının yaşadığı, Game of Thrones’un o buz gibi sahnelerinden bazılarına ev sahipliği yapmış Kuzey’in incisi, en nefis Nordik ülkesi İzlanda’dan bahsediyoruz hiç şüphesiz. Her şeyini ayrı ayrı ele alıp anlatmak isterdik. Fakat anlat anlat bitiremeyeceğimiz güzellikte kendisi.

Gözümüzü yeme-içme kültürüne diktik, ondan bahsetmeye karar verdik izninizle. İzlanda, diğer kuzey ülkeleri gibi enfes balık yemekleriyle ünlü. Ayrıca et de çok sık tüketiliyor İzlanda’da. Bölgenin meşhur balıklarından köpek balığına hemen hemen her lokantada rastlamanız mümkün. Köpek balığının eti değişik bir fermante yöntemiyle hazırlanıyor. Mayalanmış köpek balığı eti, kokusu nedeniyle çok sevilen bir yiyecek değil. Ama gitmişken bir deneyin deriz. Biz denedik, bir daha dener miyiz? Kesinlikle hayır.

Ayrıca balina ve at eti de oldukça yaygın İzlanda’da. Bir çeşit deniz papağanı olan ''puffin'', ülkenin gayri resmi olarak sembol hayvanı sayılır. Puffin etinin tadına bakabilirsiniz. Geceleri insanların sokakları doldurduğu başkent Reykjavik ise her karışıyla gezilip görülmeye değer. Gidebileceğiniz, değişik lezzetler tadabileceğiniz birçok lokanta, cafe ve bar var. Listemizde bunlara yer vermeye çalıştık.

İzlanda yolcusu kalmasın.