Yemek.com

Tıka Basa Doyururken Lezzetten Dört Köşe Eden İstanbul’un En İyi 8 Pidecisi

istanbul-pideciler

Radarımızda bu hafta Anadolu’nun doyurucu lezzeti pideler var. Hem cep yakmadan karın doyurabileceğimiz, hem de fast food tadındaki bu kurtarıcı mekanlardan en iyilerini seçtik.

Hazır Forno Balat, Naif, Bej gibi yeni nesil mekanlar menülerine çıtır çıtır, sıcacık pideleri ekliyorken biz de klasiklere saygı duruşunda bulunalım istedik.

Kapalısından açığına, uzunundan yuvarlağına, en leziz kavurmalı, pastırmalı, peynirli, kıymalı, yumurtalı hatta kabaklı, patlıcanlı pideler burada!

Doğu Karadeniz'den direkt tabağınıza: Fatih Karadeniz Pidecisi

Listemize bir efsane, bir klasik, bir popüler mekan ile başlayalım! Karşınızda dillere destan bir lezzetin adresi: Fatih Karadeniz Pidecisi.

Herkes bilir ki burada yiyeceğiniz pideler Doğu Karadeniz'den getirilen ürünler ile hazırlanıyor. Öyle endüstriyel un falan bulamazsınız. İsminin hakkını layıkıyla veriyor yani! Taş fırında pişen pideler kokusuyla önce bir çarpıyor, sonrası zaten bir şölen, bir ziyafet, bir şenlik!

Kıymalı yumurtalı pide, kapalı kavurmalı pide favorilerimizden amma velakin Trabzon’dan gelen o peynirin tadına da bakmalı. Bu sebeple Trabzon peynir ve kıymalı pidesini denemelisiniz.

Fatih Karadeniz Pidecisi adres: Zeyrek Mahallesi, Büyük Karaman Caddesi, No 45/47, Fatih, İstanbul

Vedat Milör tescilli: Karadeniz Pide ve Kebap Salonu

Bir listede de Vedat Milor’u anmasak, kendisinin tescil ettiği bir mekanı bağıra bağıra söylemesek olmayacak. Bu mekanın zaten minnacık olan vitrininde öyle büyük bir Vedat Milor resmi var ki atlayamadık. Evet, üstadın İstanbul’daki en iyi pidecilerden biri saydığı Karadeniz Pide ve Kebap Salonu haliyle bizim de radarımızda.

Fatih’in iki meşhur Karadeniz pidecisinden biri olan mekan epey minik ama porsiyonlar dev. Fiyatlar ise cep yakmıyor, oldukça uygun. Çalışanların ilgi alakasına hiç girmiyoruz bile! Nasıl sevimliliktir o!

İstanbul standartlarının üstünde olan bu mekanın favorileri şöyle: Kavurmalı, kıymalı, kuşbaşılı. Yanında salata ve tereyağı ikram ettiklerini de belirtelim.

Karadeniz Pide ve Kebap Salonu adres: Hacıkadın Mahallesi, Katip Çelebi Caddesi, No 23/B, Fatih, İstanbul

Vauvv dedirtir: Pideban

Öyle bir tane değil birkaç yerde şubesi bulunan mekan lezzet saçıyor. Genelde zincir işletmelere mesafeli dursak da burası başka.

Malzemelerin çoğunu Karadeniz’den temin eden mekan, sucuklu, pastırmalı, kavurmalı ve kıymalı pideleriyle adeta bir wow! Özellikle peynirli pideye ekmek banıp yeseniz yeridir. Hem göze hem boğaza hitap ediyor. Spesiyalleri olan Ban pide ve mantarlı pidenin de müdavimi çok.

Diğer pidecilerin aksine salaş değil. Pide yanında ikram ettikleri leziz karışık turşu iştah açmak için bir kurnazlık olabilir. Pekala işe de yarıyor.

Etiler, Koç Üniversitesi, Sarıyer merkez gibi toplam 5 yerde şubeleri var, bilginize!

Pideban adres: Çayırbaşı Mahallesi, Çayırbaşı Caddesi, No 5, Sarıyer, İstanbul

Bir Beyoğlu klasiği: Nizam Pide Salonu

Bir Suat Usta, bir Mangal Keyfi, bir Helvetia gibi Beyoğlu alışkanlığıdır. Kendisi “Ne yesem?” sorusuna cevap ararken akla ilk gelen 5 seçenekten biridir. Bu sebeple öncelikle; bizi artık çileden çıkaran bu soruya çabuk cevap olan Nizam’a bir teşekkürü borç biliriz.

Karadeniz usulü pideleri bir de öve öve bitiremedikleri sütlacı mekanın iddialı olduğu iki konu. Kavurmalı kaşarlı, pastırmalı, mantarlı, Trabzon peynirli yumurtalı, gurme karışık isimli pideler en çok tercih edilenlerden.

Olur da haftalık etkinlik sayfalarımıza gönül vermiş, hiçbirini kaçırmamaya ant içmişseniz etkinlik öncesi veya sonrası gideceğiniz adres belli.

Galatasaray ve Harbiye’de de şubeleri var. Unutmadan eve servis de yapıyorlar.

Nizam Pide Salonu adres: Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, İstiklal Caddesi, Büyükparmakkapı Sokak, No 18/A, Beyoğlu, İstanbul

Bol malzemeli dev pidelerin adresi: Hocapaşa Pidecisi

Fatih Karadeniz Pidecisi, Karadeniz Pide ve Kebap Salonu derken Fatih’ten öyle çok da uzaklaşamadığımızın resmidir.

Esnaf lokantası görünümündeki mekan diğer pideciler gibi minik ama dışarı atılmış masalar durumu idare ediyor. Kıymalı, peynirli, tavuklu, karışık, yumurtalı kaşarlı gibi birçok alternatifli pide çeşidi bulmanız mümkün. Ölürcesine aç olsanız bile buradaki bir pideyi yemek güç istiyor. Hamuru dışında sadece içindeki malzemeyi yeseniz yine doyarsınız. Porsiyon o denli büyük, malzemesi o denli çok.

Açık ayranı da epey başarılı. İkramlık turşuları da başka olay tabii! Kavanoz kavanoz alıp eve götürmelik!

Hocapaşa Pidecisi adres: Hocapaşa Mahallesi, Hocapaşa Sokak, No 11, Fatih, İstanbul

Peynirli pastırmalı pidesi bir harika dostum: Şimşek Pide Salonu

Beyoğlu’nda Nizam gibi akla ilk gelen pidecilerden olmasa da gönlümüzün birincisidir o. Trabzon peyniriyle hazırlanan her türlü pidesini tavsiye ediyoruz; peynir kavurmalı, peynirli pastırmalı, peynirli kıymalı...

Fransız Konsolosluğu’nun sağında yer alan mekan, konum olarak da bir hayli iyi. Eminiz önünden onlarca kez geçmişsinizdir. Bu sebeple gitmemiş, başını kaldırıp bu mekanı görmemiş arkadaşlara önerimiz pek hareketli Beyoğlu gününüzde bu mütevazı mekana uğramalı, en azından bir peynirli pastırmalı pidesinden yemeli, açık ayranından içmeli!

Şimşek Pide Salonu adres: Şehit Muhtar Mahallesi, Taksim Caddesi, No 2/A, Beyoğlu, İstanbul

Tüm malzemeler Karadeniz'den: Coşkun Usta Bafra Pide

Baştan belirtmekte fayda var; Fatih Karadeniz Pidecisi gibi tüm malzemeler Karadeniz’den! Olur da canınız Samsun’un meşhur Bafra pidesinden çekerse İstanbul’daki adresiniz budur!

Taş fırında odun ateşinde pişen pideler menüde; kapalı uzun ve açık yuvarlak şeklinde ayrılıyor. Üstüne üstlük patatesliden tutunda ıspanaklıya, kabaklıya hatta ve hatta kaşarlı patlıcanlıya kadar geniş bir yelpaze sunuyor. Ama biz yine de kavurmalı, kıymalı pideden vazgeçiyor muyuz? Hayır!

Biz Kızıltoprak’taki şubelerini sevip saysak da Kozyatağı ve Esentepe’de de şubeleri olduğunu bilin.

Coşkun Usta Bafra Pide adres: Zühtüpaşa Mahallesi, Hasan Amir Sok. No: 21, Kızıltoprak, İstanbul

Karadenizliler'den kavurmalı pidesine tam puan: Köşem Karadeniz Pide Salonu

Sonuncu mekan önerimiz Anadolu Yakası’ndan geliyor…

Menüde kıymalı, pastırmalı, kavurmalı, Karadeniz peynirli, kuşbaşılı ve karışık pide çeşitleri var. Diğer mekanlardan bir farkı olmasa da Karadenizliler’in bile kavurmalı pidesine 10 puan verdikleri bir yerden bahsediyoruz. Kolay değil, büyük başarı. Özellikle kullandıkları tereyağı pideye öyle bir tat veriyor ki bir ayağınızı oraya bağlıyor. Gittikçe gidesiniz geliyor haliyle.

İçeride toplasan 5-6 masa var. Tam bir esnaf dükkanı. Temiz mi temiz, leziz mi leziz! Kısa zamanda denenecekler listenize eklemeli!

Köşem Karadeniz Pide Salonu adres: Göztepe Mahallesi, Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi, No 10/A, Kadıköy, İstanbul

5 yorum yapılmış
2016-03-25 17:49:19
Bafra pidesi demişsiniz iyi güzel ama yanlış görsel kullanmışsınız. Bafra pidesi kapalı ince uzun olur :)
2016-03-25 11:34:05
Sizin ekip sanırım sadece Fatih bölgesini gezmiş her halde. Tepeüstü'nde ki Lider Pideyi bir ziyaret edin ondan sonra konuşalım. Bu listede Pideban var Lider yok :) Sampi'yi de ekleseydiniz bari :) Kusura bakmayın ama öneri listenizi biraz klişe buldum :(
2016-04-21 12:59:47
Lider pide üstüne tanımam istanbulda
2016-03-25 12:03:55
Bende Lider Pideyi eklemek için hemen yorum bölümüne koşturdum siz benden önce davranmışsınız :) Kesinlikle katılıyorum ????????
2016-03-25 09:18:20
Pideban'ın methini duyup da gittik birkaç ay önce ve büyük hayal kırıklığına uğradık. Pidelerin hepsi aşırı tuzluydu ve yediğimiz hiçbir şeyin tadını alamadık. 4 kişiydik ve farklı pideler söyledik ve herkes aynı şeyden şikayetçiydi. Tesadüf olamaz...