MENÜ
YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

İki Kıtaya da Çok Yakışan İstanbul'un En İyi Balıkçıları

Coğrafi konum olarak üç tarafı denizlerle, gönüllerde üç tarafı meze ve balıklarla çevrili ülkemizin, iki kıtaya masa kuran ve iki kıtaya da çok yakışan şehri İstanbul.

Hele bir de boğaza nazır bir şeyler yudumlarken, önünde Poseidon'un bütün bereketleri uzanıyorsa ve o masada, yaşayan tüm insanlardan daha çok sevdiklerin varsa şişesinde balık olmak istersin İstanbul'un.

O şişede balık olma isteğini de İstanbul'un en iyi balıkçıları cevaplar tabii.

Not: Listeden herhangi bir mekanı ziyaret etmeden önce 'hangi balık hangi mevsimde yenir?' sorusunun cevabını almak isteyebilirsiniz.

Kosinitza, Üsküdar

Kuzguncuk'un eski adına sahip olma özelliğiyle birlikte o diyarın en lezzetli deniz mahsüllerini sunma sorumluluğunu omuzlanmış bir mekan Kosinitza. Fiyat performansı en az ahtapot ızgarası, ambiyansı en az dil balığı güveci kadar güzel.

Adres: İcadiye Caddesi Bereketli Sokak No:2/A Kuzguncuk / İstanbul

Kandilli Suna'nın yeri, Beykoz

Sarımsaklı tarator sosu, istavriti ve mezeleri sebebiyle, gönül ikametgahını Beykoz'a alan binlerce insanın mümessilidir Suna'nın yeri. Yazları neredeyse ayaklarınız denizdedir. Kendine has sipariş alma yöntemi, kodu vardır. Bilenler, bilmeyenlere anlatsın; 'balıkçıda en çok nescafe istenme rekoru' Suna'dadır

Adres: Kandilli İskele Cad. No: 17 Kandilli Mahallesi, Beykoz / İstanbul

Set Balık, Tarabya

1967 yılında Nüzhet'in Yeri adıyla kır lokantası olarak başlayan bir hikayenin bir nesil sonrası tüm şehre nam salan deniz mahsülleriyle devam eden ikinci kısmı Set Balık. Patlıcanlı levrek ve balık böreği hikayenin ikinci kısmının başrollerinde yer alıyorlar.

Adres: Haydar Aliyev Cd. No:18, Tarabya / İstanbul

Chef Mezze, Sortie

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Yemek.com ekibine kapılarını ve tazeliğini koruması adına her gün yeniden yapılan lezzetlerini sonuna kadar açan Gazi ve Bilal Ateş kardeşlerin, insanın içini maviyle dolduran bir yer Chef Mezze. Hardal soslu avokadolu karides, balsamik soslu kişnişli uskumru marin ve pancar mutabbal bu maviliğin tonunu en güzel ayarlayan etmenler.

Adres: Sortie, Kuruçeşme Mahallesi, Muallim Naci Caddesi, No 54, Beşiktaş / İstanbul

Yüksel Balık Lokantası, Yeşilköy

Yeşilköy'e diğer semtlerden varan yolculukların sebebidir Yüksel Balık. Baştan söyleyelim, bu yolcuların arasında akşam ödeyecekleri hesaptan daha çok lezzete düşkün olanlar çoktur. Karidesli salata, soya soslu ızgara ahtapot ve kendi elleriyle yaptıkları lakerda için yazıyı bitirmeden yola çıksanız yeridir.

Adres: Yeşilköy Mh., Liman Sk No:2 Yeşilköy / İstanbul

Kıyı Restaurant, Tarabya

Müdavimi olan mekanların yalnızca salaşlıktan yosun tutmak üzere, Sıla klibi gibi yerler olduğunu düşünenlere bir yanıttır Kıyı Restaurant. Tarama, lakerda ve hamsinin tadına bakanların bir hafta içinde bir kere daha gittiği söylenir.

Adres: Kefeliköy Caddesi 126 Tarabya, Sarıyer / İstanbul

Sur Balık, Arnavutköy

"İyi ki bu şehirdeyim" dediğiniz anlara tekabül eder Sur Balık'ta hardal soslu levrek marini yediğiniz zamanlar. Karşı yakaya keyifli bir bakış fırlattığınız an ızgara kalamar gelir masaya. Acılı ve tereyağı karides de artık daha da yiyemeyiz herhalde düşünceleriyle, ne çabuk bitti bu tabak düşünceleri arasında gelir masaya. Doyarsınız. Hem ruhunuz hem mideniz.

Adres: Arnavutköy Bebek Cad. No: 52 Beşiktaş, İstanbul

Balıkçı Kahraman, Rumeli Kavağı

Vedat Milor'un Kahraman Balıkçı dediği mekandır. Üstadın hakkı da vardır söylediğinde. Gerçek balık yeme deneyimini ve lezzetini aradığımızda bir kahraman gibi karşımıza çıktığı doğrudur. Özel gücü de kalkan balığını bütün halinde ızgara yapabilmeleridir.

Adres: Rumeli Kavağı Mh., İskele Cd No:15, Sarıyer / İstanbul

Turgut Vidinli Beşiktaş Balıkçısı, Beşiktaş

Hilmi Yavuz, Hasan Pulur, Cahit Kayra, İlber Ortaylı, Murat Katoğlı gibi isimlerin her Çarşamba "Kutsal Yemek" adını verdikleri öğle yemeklerine ev sahipliği yapan bir mekandır Turgut Vidinli. Beşiktaş kokar, Çarşı kokar, tarih kokar, kültür kokar. Bir de mis gibi balık kokar.

Adres: Köyiçi Kilise Mey. N:62 Balıkçılar Çarşısı Beşiktaş / İstanbul

G Balık, Suada

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in ricası üzerine bir şubesini de Almatı'ya açan bir mekan G Balık. Masayı bir tuval olarak düşünüp, deniz ürünlerinden sanat yapma niyetindeler hep. Çoğu zaman da başarıyorlar. G Balık'ın Mona Lisa'sı ise, dülger kavurması.

Adres: Suada, Galatasaray Adası, Kuruçeşme / İstanbul

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

undefined yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?