MENÜ
YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Ramazan Boyunca Gidebileceğiniz İstanbul'un En Büyük 12 İftar Çadırı

Dünya üzerinde birçok belirli gün, hafta vardır. Ancak hepimizin bildiği üzere ramazan ayı özellikle birleştirici gücüyle anılır. Tanımadığınız, hatta küs olduğunuz kişilerle iftar sofranızı paylaşırsınız. Bu konuda bizlere iftar çadırı imkanlarını sunan, sokak iftarlarıyla hepimizi birleştiren belediyelere, derneklere teşekkür ediyoruz.

Peki İstanbul'da iftar çadırları nerede? Sizler için araştırdık ve ramazana hazır belediyelerimizi listeledik. Eğer unuttuğumuz sokak iftarları, iftar çadırları ya da bölgeleri varsa yorum olarak bırakarak listemizi büyütmemize yardımcı olabilirsiniz.

Not: Fotoğrafını bulamadığımız iftar çadırlarının görselleri temsilidir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iftar çadırı

istanbul-iftar-cadirlari-2

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin düzenleyeceği sokak iftarı ve ramazan programları, Yenikapı Sahili, Feshane Bahçesi,Beyazıt Meydanı, Kitap Fuarı ve Maltepe Sahili'ndeki etkinlik alanlarında düzenleniyor. Etkinlikler hakkında güncel bilgileri, belediyenin ramazan özel olarak hazırladığı İstanbul'da Ramazan sayfasından takip edebilirsiniz.

Üsküdar Belediyesi iftar çadırı

istanbul-iftar-cadirlari-uskudar

Üsküdar Belediyesi, ramazanın ilk günü 6 Haziran Pazartesi günü Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde "İlk Orucum İlk İftarım" adlı özel ramazan etkinliğini düzenliyor. Ayrıca her gün Üsküdar'ın başka bir mahallesinde sokak iftarı kuruluyor. Üsküdar'da hangi gün, nerede iftar olacak merak edenler, belediyenin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden detaylara ulaşabilir.

Beşiktaş Belediyesi iftar çadırı

istanbul-iftar-cadirlari-besiktas

Beşiktaş Belediyesi bu yıl da ramazanı dolu dolu bir etkinlik programıyla karşılıyor. Barbaros Meydanı'nda iftar çadırı kurulurken iftarın ardından misafirlere tasavvuf müziği dinletisi, semazen ve tiyatro gösterileri gibi etkinlikler sunuluyor. Ortaköy Meydanı'nda ise kurulan masalarda vatandaşlar muhteşem boğaz manzarası eşliğinde iftar yapabiliyorlar. İftar sonrasında ise meydanda kurulan sahnede yine çeşitli Ramazan eğlenceleri gerçekleştiriliyor.

Bu kadarla da kalmayan belediye, Abbasağa Parkı'nda iftar sofraları kurarak açık havada iftar keyfi yaşatıyor. Ezan vakti yaklaştığında hala evine varamayanları da düşünen belediye yoğun ulaşım noktalarına kurduğu "Çorba Çeşmeleri"yle vatandaşlara iftara kavuşmanın telaşını değil mutluluğunu yaşatıyor.

Son olarak Beşiktaş Belediyesi'nin sokak iftarları da düzenlediğini, her gün farklı bir sokakta insanlara iftar yapma imkanı sağladığını ve yardıma muhtaç ya da evinden çıkamayan vatandaşların evlerine her gün araçlarla iftar ve sahur yemekleri bıraktığını da söyleyelim.

Bayrampaşa Belediyesi iftar çadırı

istanbul-iftar-cadirlari-3

Bayrampaşa Belediyesi, 12 yıllık geleneği "Bereket Konvoyu"nu bu yıl da bozmuyor. Balkan ülkelerinde yaşayan Müslümanları ziyaret eden bu iftar konvoyu, 10 ülke ve 18 şehirde iftar veriyor.

Aynı zamanda Bayrampaşa'da yaşayanları da unutmayan Bayrampaşa Belediyesi, sekizinci yılında da "komşuluk iftarları"na devam ediyor ve Ramazan ayı boyunca ilçedeki 11 mahallede toplam 21 noktada iftar sofrası kurulması planlanıyor. İftar sofralarının nerelerde kurulacağı ile ilgili bilgilere Bayrampaşa Belediyesi'nin resmi internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından günlük olarak ulaşılabilirsiniz.

Şişli Belediyesi iftar çadırı

istanbul-iftar-cadirlari-sisli

Şişli Belediyesi, artık gelenekselleşmiş olduğu gibi yine Şişli Meydanı'nda kurulan iftar çadırları ile iftar yemekleri ikram ediyor. Ramazan boyunca çeşitli etkinliklerin de düzenleneceği ilçede her gün değişen etkinlikleri takip etmek için Şişli Belediyesi'nin resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Fatih Belediyesi iftar çadırı

istanbul-iftar-cadirlari-4

Fatih Belediyesi'nin iftar çadırı noktası ise her yıl olduğu gibi bu yıl da tabii ki Sultanahmet. Sultanahmet Meydanı'nda 15 bin kişiye hizmet veren devasa iftar çadırının yanı sıra belediye, Türkiye'de ilk kez 2005 yılında Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in başlattığı "sokak iftarları" kültürünü de devam ettiriyor ve her gün farklı bir mahallede halka iftar yapma imkanı sağlıyor.

Zeytinburnu Belediyesi iftar çadırı

istanbul-iftar-cadirlari-1

Zeytinburnu Belediyesi ise 5 meydan, 12 sokak ve 11 farklı mahallede 50 bin vatandaşa iftar yemeği ikram etmeyi planlıyor. Bu yıl ayrıca kültürel etkinliklerin de arttırıldığı güncel etkinlik rehberine ulaşmak ve mahalle iftarlarının hangi gün nerede gerçekleşeceğini öğrenmek için Zeytinburnu Belediyesi'nin resmi internet sitesini ya da sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Ataşehir Belediyesi iftar çadırı

istanbul-iftar-cadirlari-bagcilar

Ataşehir Belediyesi bu ramazan ayında da “İftar Sofrası ve Geleneksel Ramazan Eğlenceleri” düzenliyor ve ilçedeki mahallelerde iftar yemeği dağıtımları yapıyor. Belediye, güvenlik nedeniyle bu yıl iftar sofralarını sadece Ramazan Konserleri'nin olduğu 3 gün kursa da diğer günlerde mahallelerde vatandaşlara iftar saati öncesi iftarlık dağıtmayı ihmal etmiyor. Günlük etkinlik programlarından haberdar olmak isteyenler Ataşehir Belediye'nin resmi internet sitesinden ya da sosyal medya hesaplarından duyuruları takip edebilirler.

Kartal Belediyesi iftar çadırı

istanbul-iftar-cadirlari-pendik

Kartal Belediyesi, ramazan boyunca 12 farklı noktada iftar yemekleri ikram ediyor. Ramazan boyunca yaklaşık 150 bin kişiye hizmet vermeyi amaçlayan belediye, bu yıl iftar verilecek yerleri ise Uğur Mumcu Kültür Merkezi, Hürriyet Kültür Merkezi, Yakacık Kültür Merkezi, Soğanlık Kültür Merkezi, Karadenizliler Kültür Evi bahçesi, Yunus Mahallesi Muhtarlığı yanı, Cumhuriyet Mahallesi Şeyh Edibali Camii, Esentepe Sağlık Ocağı Bahçesi, Petrol İş Mahallesi Mevlana Camii, Topselvi Futbol Stadı ve Çavuşoğlu Spor Kulübü’nün bulunduğu alanlar olarak belirledi.

Ayrıca ilçede Kartal Devlet Hastanesi, Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Suzan Yazıcı Acil Müdahale Merkezi ve Semiha Şakir Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nin bulunduğu ve hastaneler bölgesi olarak da bilinen alanda hasta yakınları için iftar ve sahur yemekleri veriliyor.

Sarıyer Belediyesi iftar çadırı

Sarıyer Belediyesi'nin geleneksel hale getirdiği iftar çadırları bu yıl da ilçenin 38 farklı mahallesinde düzenleniyor. Belediyenin "Geleneksel Ramazan Etkinlikleri" kapsamında Her yıl olduğu gibi İstinye Eski Tersane Bölgesi'ndeki "Sevgi, Barış, Huzur ve Hoşgörü Alanı" olarak bilinen yerde sosyal, kültürel ve sanatsal gösteriler de tüm coşkusuyla düzenlenmeye devam ediyor. Çadırlar hangi gün, nerede öğrenmek için belediyenin sosyal medya hesaplarına göz atabilirsiniz.

Bakırköy Belediyesi iftar çadırı

istanbul-iftar-cadirlari-5

Bakırköy Belediyesi, bu yıl ramazanı Botanik Park'ta karşılıyor. İçinde göleti ve yürüyüş yolları ve çocuk oyun parkları da bulunan bu geniş alanda iftar sofraları kuruluyor. İftar sonrası ise konser, Hacivat ve Karagöz gibi nostaljik eğlenceler ve çeşitli gösteriler düzenleniyor.

Gaziosmanpaşa Belediyesi iftar çadırı

Gaziosmanpaşa Belediyesi bu yıl mahalle iftarlarıyla ramazanı karşılıyor. Fevzi Çakmak, Şemsipaşa, Kazım Karabekir, Karadeniz ve Karayolları Mahalleleri gibi toplam 15 farklı yerde mahalle iftarı düzenleyecek olan belediye, iftar sonmrası eğlenceleri düzenlemeyi de ihmal etmiyor. Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin iftar sonrası için düzenlediği etkinlikleri takip etmek için belediyenin resmi internet sitesini ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Mert Aktaş

Sokak yemeklerine özel bir ilgisi, "Nasılsa midede karışıyor" felsefesine özel bir gıcığı var. Bir tek fish & chips ve yanında cider olsun ona bir şey olmaz. Gezdiği ülkeleri yemek festivallerine göre seçtiği doğrudur.
37TAKİPÇİ
22İÇERİK

Yorumlar

undefined yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?