MENÜ
YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

İstanbul'un Dumanı Üstünde Tüten 9 Çorbacısı

Karlı günleri arkamızda bıraktığımız doğrudur. Ama bu demek olmuyor ki soğuklar bitti gitti. Hala içimizi ısıtan her şey kabulümüz. Bu yeri geldiğinde bir patik, bazen bir kahve bazen de çorba olur. Daha önce mis kokulu kahve mekanlarını yazmıştık. Patik giyebileceğiniz mekanlar yapamayacağımıza göre hemen çorbaya geçelim. İçimizi ısıtmanın en ucuz ve basit yoludur kendisi.

Diyet yapan arkadaşımızın kurtarıcısı, birçok öğrencinin 2 öğün yemeği, sindirim sisteminin yoldaşıdır o. İşkembesi, tarhanası, brokolilisi, ezo gelini, mercimeklisi, kerevizlisi olsa bile biriciktir o.

Evde yemek yapma gibi hünerleriniz yoksa sizi böyle alalım. Yaz kış demeden o sıvıları alabilin diye çorba içebileceğiniz İstanbul çorbacılarını derledik.

Hiç beklemediğiniz anda: Kahve 6

Cihangir’de veganların yüzünü güldüren bu minik tatlı mekan, klasikleşmiş çorbasıyla huzurlarınızda, brokolili mercimek çorbası. Soğuk kış günlerimizin kurtarıcısı adeta.

Yaz aylarında da içimizi serinleten, içinde nohut, bulgur, taze nane, maydanoz olan ayran aşı çorbası var.

Mekanı ayrıca kahvaltılarıyla, zeytinyağlı yemekleriyle pek bir severiz. Bir de o kış bahçesi yok mu, tam keyiflik!

Kahve 6 adres: Akarsu Cad./anahtar Sok. 13/A, Cihangir/Istanbul

Ağzınıza layık: Hünkar Lokantası

Nişantaşı’nda anne eli değmiş yemek yiyebileceğiniz mekan pek azdır. Hünkar’ı alıp baş tacı etmemiz bu yüzdendir.

Her gün değişen günün çorbası, mercimek çorbası ve paça çorbası içinizi ısıtacak seçeneklerden.

“Biz buraya sadece çorba içmeye gitmiyoruz” derseniz şehriyeli kuzu incik burada yiyip yiyebileceğiniz en lezzetli yemek. Hünkar beğendi de bir o kadar başarılı.

Bir de içinde sebze çorbası, ıspanak kökü, mercimek köfte, kapuska, türlü, pazı, semizotu gibi bol seçeneklerin olduğu vegan menüleri var. Tadından yenmez!

Hünkar Lokantası adres: Mim Kemal Öke Caddesi No:21 Nişantaşı/İstanbul

Sadece mercimek değil: Kiva Han

Herhalde çorba konusunda en iddialı mekanlardan biri Kiva’dır. Neredeyse ana yemek seçenekleri kadar çorba seçenekleri var; alaca çorba, kömeç çorbası, muhliye çorbası, patatesli bulgur çorbası, pazı çorbası, kırmızı bacak çorbası, yarpuz çorbası ve soğuk çorba. Yazarken biz yorulduk.

Galata Kulesi’nin dibinde biten mekan, manzarasıyla, birçok yöreye ait yemekleriyle bizi mest etmeye yetiyor. Bir de ekmek banmakla bitmeyecek çorbalarıyla tabii.

Çorba sonrası ne yenir diye sorarsanız; Harput köftesi, ıspanak borani, yuvalama, bakla dolması, pazı borani silip süpüreceğiniz lezzetlerden.

Kiva Han adres: Bereketzade Mh., Galata Kulesi Sokak No:4, Beyoğlu

Sirke de koyunuz: Tarihi Haliç İşkembecisi

Semtin en eski mekanlarından birindeyiz şimdi. 1938 yılından beri kendini bu işe, işkembeye adamış bir kere. Bir de pek iç açıcı olmayan Haliç manzarası var. İçerideki dağ evi görünümünü veren tüfekleri, geyik boynuzları, kilimler, halılar, eski radyoları da belirtmekte fayda var.

Gelelim işkembe çorbasına; temizliğinden kalitesinden şüphe etmeden gözünüz kapalı içebileceğiniz bir çorba.

Gitmişken de bir fellah köftesi yiyiverin.

Tarihi Haliç İşkembecisi adres: Yavuz Sultan Selim Mh., 34083 Fatih/İstanbul

1001 çorba dünyası: Çiya

"Yurt dışından tanıdığınız biri mi geliyor? Ona Türkiye’ye Anadolu’ya özgü yemekleri yedirmek mi istiyorsunuz?” Doğru adrestesiniz.

"Gerçi Güneydoğu ve Doğu Akdeniz” mutfağına özgü yemekler ile tanınsa da burada Azeri, Gürcü, Türk, Arap, Ermeni, Osmanlı, Süryani, Selçuklu, Yahudi kültürlerine ait yemekler bulabileceğiniz bir mekan.

Mekanda; ezogelin, kelle paça, tandır, alaca çorbası çokça çıkan seçeneklerden. Ama gelin görün ki 100’e yakın çorba çeşidi buranın mutfağında pişmiştir: şıkık çorbası, yılanotu çorbası, pirpirim çorbası, kuskus çorbası…

Tarhanadan mercimekten öteye geçemeyen biri olarak açıkçası buradaki çorba isimleri akla durgunluk veriyor. Çorba sonrası da bir Çiya Kebap patlatın.

Çiya adres: Caferağa Mh., Güneşli Bahçe Sokak No:43, Istanbul

Çorba değil: Shorba

Kendileri isminden de anlaşılacağı üzree ilk konsept çorba restoranı. Listemizin başrolü çorba olunca bu mekandan neler neler bekliyoruz, artık siz düşünün!

Mekanda Türkiye ve Dünya mutfaklarına özel 24 çeşit çorba var. Yuvalama, beyran, tandır, dil, domates, Macar gulaş, arabaşı bunlarda birkaçı. Bizim favorimiz ise öyle her restoranda bulamayacağımız; karamelize soğan, beyaz şarap ve kaşarla hazırlanan Fransız soğan çorbası, mevsim sebzeleri ve pesto sosla hazırlanan Minestrone.

Shorba adres: Ataşehir Atatürk Mh., 34750 Ataşehir/İstanbul

Sağlıklı bir ara: Kantin

Son günlerde fast food ya da pek sağlıksız şeylerle beslendiğinizi mi düşünüyorsunuz? Acil bir detoksa mı ihtiyacınız var? Buraya gelin! Sanırsınız ki mekandan çıktığınız anda dünyanın en sağlıklı insanı sizsiniz. Kim bilir hangi vitaminler, hangi proteinlerle dolup taştınız. Burada yediğiniz her şey sizde hafiflik hissettirecek.

Narenciyeli lahana salata, mozarella roka, mücver tepsisi, aromatik somon, odun fırınında sebzeler, falafel günlük çıkan yemeklerden. Herhalde ne demek istediğimiz biraz anlaşıldı.

Modern esnaf lokantası diye de adlandırılan bu mekanın bir de doyumluk çorbaları var; pancar, acılı mercimek, karalahana çorbası, karnıbahar, soğan, zencefilli brokoli, sütlü kabak çorbası ve neredeyse tüm kış sebzelerini içinde barındıran kış çorbası. Hepsinin hastasıyız!

Kantin adres: Teşvikiye Mh., 34365 Şişli/İstanbul

Aklımda: Lades

Biz aslında onu yaptığı parmak yedirten menemenleriyle tanıyoruz. Ama bir ezo gelini, bir yayla bir pazı çorbası var ki sormayın! Ağızlara, midelere şenlik!

İşkembe çorbası, sebze çorbası, pirinç çorbası, mercimek çorbası, tavuk suyuna çorba, düğün çorbası, şehriye çorbası, paça çorbasını da denemekte fayda var.

Beyoğlu’na yolunuz düşerse sabah menemen için günün diğer saatlerinde de çorba için mutlaka uğrayın.

Lades adres: Şht. Muhtar Mh., İstiklal Caddesi No:14, Beyoğlu/İstanbul

Çorbanın gustosu: Sarıhan Gusto

Etiler’de eğlence çıkışı gidebileceğiniz, gecenin sonuna iyi bir nokta atışı yapabileceğiniz bir mekandayız şimdi.
Mekanın favori çorbası boncuk taneli işkembe çorbası! Ama bu demek olmuyor ki şirden tuzlama, damar tuzlama, dana ayak paça, kuzu ayak paça, kuzu kelle paça gibi diğer lezzetler denenmeyecek.

Kokoreç, kelle paça ve mantı da çorba sonrası midenizi sevindirecek yiyeceklerden. İtinayla yiyiniz.

Sarıhan Gusto adres: Nisbetiye Cad No:109 Etiler, Beşiktaş/İstanbul

Unutmadan; balık çorbası için Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin ve Kıyı Restaurant’ı, roka çorbası için Fıccın'ı, bal kabağı çorbası için Cafe Cuma'yı, paça çorbası için Kanaat Lokantası’nı, havuç çorbası için Zencefil’i, acılı ekşili çorba için Teppanyaki Alaturka’yı tercih edebilirsiniz.

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

undefined yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?