Yemek.com

Ülkemizin Dört Bir Yanında Yetişen İğdenin Hiç Bilmediğiniz 9 Faydası

igde-faydalari-one-cikan

Ana vatanı Asya olsa da çok uyumlu bir bitki olan iğde, ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın pek çok yerinde yetişebiliyor. Haliyle bizim de anılarımızda bol bol yer ediyor.

"Küçükken az mı iğde ağacına dalardık" diyenlerin sayısının ne kadar çok olduğunu fark edince bunu daha da bir anlıyoruz haliyle. Ama ne yazık ki çocukken belki sırf oyun olsun diye bol bol yesek de büyüdükçe unuttuk gitti iğdeyi. Oysa o öyle faydalı ki nerede karşımıza çıksa faydalanmalıyız ondan aslında. Ağzımıza dalga dalga yayılan toz gibi lezzetinin tadını taze tazeyken çıkarmalı, hatta ondan komposto yaparak, meyvesini çekirdeğinden sıyırıp balla karıştırarak, çiçeğinden ve kurutulmuşundan misler gibi çaylar hazırlayarak da faydalanmalı.

Üstelik şu aralar tam da olgunlaşma zamanı, e hadi o zaman yağmurlar başlamadan elimizi çabuk tutup şu yararlarından istifade etmeli bir an önce!

Küçük bir not: Parklarda, bahçelerde çalılıklarda yetişen turuncu küçük meyvelerden değil, yaprakları yeşil-gümüşi renkteki uzun ağaçlarda yetişen ve kırmızı-kahverengi arası bir rengi andıran, tazeyken sarı kabuklu olan daha irice meyveden bahsediyoruz, aman karışıklık olmasın.

İZLE
Doyamayanlar için bir de videomuz var!