MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Giuseppe Arcimboldo: Meyvelerden Portre Yapıp Dali'ye İlham Veren Adam

Henüz “food styling” ve “food stylist” diye kavramlar hayatlarımıza girmemişken, yemek tarih boyunca sanatçıları ve ressamları etkileyen ve sanatlarının bir parçası haline gelen bir unsur oldu. Önümüzdeki yıllarda özellikle Instagram ”sanatçıları” çoğaldıkça da olmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Yemek, sanat ve resim üçlüsünün en eski üstadlarından biri olan Giuseppe Arcimboldo ressam, mimar, sahne tasarımcısı, mühendis ve aynı zamanda bir sanat danışmanıydı. 1527 yılında Milano’da doğan Arcimboldo, 1593 yılında, doğduğu şehirde hayata gözlerini yumdu.

İtalyan asıllı sanatçı resimlerinde, üst üste yığdığı meyve, sebze, kitap ve daha birçok objeyle 17. yüzyılın ilk sürreal örneklerini vermiş hatta Salvador Dali’ye bile ilham kaynağı olmuştur.

giuseppe arcimboldo meyve tablolari

giuseppe arcimboldo meyve tablolari

Sanat hayatına babası ile birlikte Milano katedrali vitraylarının tasarımıyla başlayan sanatçı, babasının ölümünden sonra da bu işe devam eder. Bugün hala katedraldeki çoğu vitray onun tasarımıdır.

Yaptığı işlerle kısa sürede adını duyuran Giuseppe Arcimboldo, Como katedrali için goblen tasarlamak üzere 1558 yılında Milano'dan ayrılır. 1562 yılında kutsal Roma İmparatoru I. Ferdinand Habsburg'un özel daveti üzerine İtalya'dan ayrılarak Viyana'ya gider ve saray ressamı olarak çalışmaya başlar. Böylece en ünlü serisi Mevsimler’in birincisi olan Sonbahar’ı gerçekleştirmiş olur.

giuseppe arcimboldo meyve tablolari

giuseppe arcimboldo meyve tablolari

Saray ressamlığına imparator ve ailesinin portrelerini çizerek devam eden Arcimboldo Giuseppe, bunun dışında saraya mimar, sahne tasarımcısı, mühendis ve sanat uzmanı olarak da hizmet verir. Danışmanlığını yaptığı sarayın antika koleksiyonu, onun zamanında bir hayli zenginleşir.

Natürmort çalışmalarıyla, hayal gücündeki portreleri farklı öğelerle tamamlayan Arcimboldo, gerçeküstücü yaklaşımıyla sanat ve yemeğin şüphesiz en önemli temsilcilerinden. Belki de sıkıcı saray portrelerinden biraz uzaklaşmak ve kafa dağıtmak için yaptığı bu eğlenceli portreler, aradan yıllar geçmesine rağmen birçok yerde karşınıza çıkabilir.

giuseppe arcimboldo meyve tablolari

giuseppe arcimboldo meyve tablolari

Sebze, meyve ve çiçekleri bir arada kullanmayı çokça tercih eden İtalyan sanatçı, sizin afiyetle yemeyi planladığınız armutu burun, şeftaliyi yanak, karpuzu ise kafa olarak tercih edebiliyor.

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

undefined yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?