MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Fırında Pişirerek Lezzetine Hafiflik Katacağınız 11 Şahane Yemek Tarifi

Belki tencere, tava kadar çok sık kullanmıyoruz fırını ama onunla nasıl enfes ve nasıl hafif lezzetler yapabileceğimizi hiç unutmuyoruz.

Bugün ona yeniden hak ettiği değeri verelim, hep birlikte tavada-tencerede yapmaya alışık olduğumuz yemekleri fırına taşıyalım, onları fazlaca yağlarından arındıralım, lezzetlerine lezzet katalım.

Mesela bol yağda kızarttığımız patateslerin yerini fırında misler gibi pişen ve kızartmasına göre çok daha hafif olacak fırında patateslere bırakalım, patlıcanla hazırladığımız yemekleri, etleri, hatta mücverleri hafifletelim.

Çünkü böylesi çok daha sağlıklı, hafif ve lezzetli!

En sevdiğimizle başlayalım: Fırında baharatlı patates

Fırında Patates Kızartması Tarifi

Patatase olan sevgimize katılmayan yoktur sanıyoruz. Adına şiirler yazacak kadar çok sevdiğimiz patatesin lezzetini bu kez fırında devleştiriyoruz.

Yedikçe yiyesin gelir: Fırında baharatlı patates tarifi

Kızartmasını unutturur: Fırında tavuk baget

Fırında Tavuk Baget Tarifi

Çeşit çeşit pane harcıyla bulanıp tavada bol yağda kızarttığınız, bolca yağ çekip sağlığınıza hiç saygı göstermeyen bagetleri unutun. Onları fırında pişirip lezzetine lezzet, hafifliğine hafiflik katmak elinizde.

Unutmadan, elle yendiğinde lezzeti en az 2 katına çıkıyor, bizden söylemesi.

Parmaklarını yersin: Fırında tavuk baget tarifi

Vıcık vıcık yağ oluyor diye üzülenlere: Fırında porsiyon musakka

Kızartırken en çok üzen yiyeceklerden patlıcan. Çünkü öyle çok yağ çekiyor ki yemeğin lezzetini de mideleri de etkiliyor. Sırf bu nedenle patlıcandan vazgeçmek yok tabii.

Fırına teşekkürlerimizle: Fırında porsiyon musakka tarifi

Her gün olsa her gün yenir: Fırında köfte patates

Fırında Köfte Patates Tarifi

Siz de kendinizi bildiniz bileli bir köfteye bir de patatese asla hayır diyemeyenlerdenseniz yaklaşın hemen böyle. Fırının maharetli ellerinde lezzetlerini katlayan, aynı tepside buluşup tatlarını harmanlayan bu ikiliyi çok seveceksiniz.

Fırından yükselen mis kokusu yeter: Fırında köfte patates tarifi

Koku çıkarmadan, kendi suyunda: Levrek

Levrek Tarifi

Evde balık kızartmanın ne kadar zahmetli bir iş olduğundan uzun uzun bahsedecek değiliz. Eminiz, daha önce onlarca kez bu deneyim başınızdan geçti. İşte tam da bu yüzden size nefis bir önerimiz var.

Daha zahmetsiz olamazdı: Levrek tarifi

Evet, falafel bile fırında misler gibi olur: Fırında falafel

Fırında Falafel Tarifi

Hep kızartılarak yapıldığı düşünülen lezzetlerden biri de falafel. Oysa onu fırında, daha hafif ve daha yağsız bir şekilde yapmak da mümkün.

Bakınız, tam olarak şöyle: Fırında falafel tarifi

Çok şekil: Fırında kabak mücveri

Fırında Kabak Mücveri Tarifi

Kabağı ağzına bile sürmeyenlere kabak sevdirebilecek güçteki mücveri belki de daha önce hiç böyle görmediniz. Şekliyle farkını ortaya koyan bu mücverin, diğer mücverlerden tek farkı şekil de değil üstelik.

Çünkü o aynı zamanda çok hafif: Fırında kabak mücveri tarifi

Yok böyle bi' güzellik: Tepside içli köfte

Tepside İçli Köfte Tarifi

Nefis bir içli köfte yapmak öyle herkesin harcı bir iş değil, doğruya doğru. El mahareti gerektiren bu işi biraz daha kolaylaştırmak ve enfes bir tat yakalamak da sandığınız kadar zor değil ama. Özellikle kızartmalardan uzak durmak için özel bir çaba sarf ediyorsanız bu tarifi çok seveceksiniz.

Kanıtımız tam burada sizi bekliyor: Tepside içli köfte tarifi

Sebzeler dile geldi: Fırında sebzeli köfte

Fırında Sebzeli Köfte Tarifi

Bu kez köfteleri öyle hızlı hızlı tavada pişirip yağa boğmuyor, sebzelerle bir araya getirip fırında misler gibi pişiriyoruz. Ortaya öyle enfes bir ana yemek çıkıyor ki sebzeler dile geliyor, bugüne kadar dahil olmaktan en memnun oldukları tariflerden biri ortaya çıkıyor.

Hem sebzeye hem ete doyuruyor: Fırında sebzeli köfte tarifi

Tek başına doyurur: Biberiyeli, sarımsaklı fırın patates

Biberiyeli Sarımsaklı Fırın Patates Tarifi

Belki ana yemeğin yancısı olarak yapacak belki atıştırmalık olarak şöyle biraz sofraya koyacaksın ama biz baştan uyaralım, öyle lezzetli olacak ki sofrada ilk o bitecek, tek başına herkesin midesine ziyafet çekecek.

Bol bol yapmayı unutmamalı: Biberiyeli, sarımsaklı fırın patates tarifi

Yeni favori atıştırmalığınız olacak: Fırında kabak çubukları

İzlediğiniz tüm filmlere, tüm dizilere, yaptığınız tüm arkadaş sohbetlerine, dahil olduğunuz tüm sofralara lezzet katmaya kararlı bir atıştırmalık var karşınızda.

Sağlıkla, afiyetle: Fırında kabak çubukları tarifi

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?