MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Ekmek Arası Mutluluk: Ağız Sulandıran Ev Yapımı Sandviçler İçin 3 Lezzetli Öneri

Siz onu bugüne kadar ihmal etmiş, “Bir sandviç hazırla bari” gibi cümlelerde adını geçirip çuvaldızı göz göre göre ona batırmış olabilirsiniz. Sandviç bu duruma gıkını çıkarmasa da üzülür ancak bozuntuya vermez. Evde kalmış boynu bükük malzemeyle bile şenlendirmesini bilir içini, yüzü güleçtir, kendi kendisini mutlu etmeyi bilir. Kısa sürede mucizeler yaratır, eli çabuktur, lezzetlidir.

İki ekmek dilimi arasına sığdırılan bir dünyadan bahsediyoruz, kolay değil. Kötü gün dostu bir kurtarıcı, bir ilk yardım kiti, kısa sürede hazırlanan bu lezzet şölenini bölümlere ayıralım ve onu daha da lezzetli hale getirmek için küçük hilelere başvuralım dedik.

İki yakası bir araya gelmedi: Ne çektin be sandviç ekmeği?

Çekirdeklisi, kepeklisi, tahıllısı, tam buğdayı, zeytinlisi, ekşi mayalısı hatta bagel'i... İç malzemelere gelmeden ekmek çeşitlerine kapılır gidersiniz sandviçin. İçini dışına çıkartmaya, türlü oyunlara başvurmaya çalışmayın. Madem yiyeceksiniz onu, tadını çıkartın. Ay sonu çıkılan öğle yemeklerinin kurtarıcısı değil o, biraz özveri, biraz intizam.

Ekmeğiyle özel olarak ilgilenin. Açlık durumuna ve cüssenize göre öncelikle boyutuna karar verin. Tost ya da dilim ekmek kullanacaksınız bir daha düşünün. Fırından çıkmış kabuğu çıtır, içi yangın yeri baget ekmeğinin keyfini vermez hiçbiri.

Sandviç ekmeğinizi önceden aldıysanız iki ekmek dilimini bir arada tutacak bağı bırakıp ortadan ikiye kestikten sonra mümkünse bir tık ısıtın. Anında kendine gelecektir. Kumru örneğin; nasıl leziz bir sandviçtir ekmeği bile nevi şahsına münhasır. Bazı tostlar vardır yazlık diskoya gitmeye özenen küçük kardeşler gibi sandviçe özenir ama sandviç > tost.

Onun da sosa ihtiyacı var: En azından bir zeytin ezmesi, bir mayonez

Ev yapımı hamburgere, ev yapımı pizza önerilerine gösterdiğiniz ilginin dörtte birini ona da gösterin. Lütfen çok rica ediyoruz (Kendisini sandviç velisi zanneden editör yapmışlar). Sandviçin makyajı sosudur. Olacaklara bir ön hazırlık gibi düşünün bu aşamayı. Ekmek tabanları lezzetlenecek ve sonrasında eklenecek malzemeleri tutuş özelliği kazanacak bu şekilde. Bu kimi zaman mayonez, kimi zaman bir parça zeytin ezmesi. Biraz gurmeysek pesto sos, ajvar, hibeş, muhammara belki.

Bkz: Domatesli, Pastırmalı Sandviç

Belki bir-iki kaşık Rus salatası. Oy oy oy, sosisli sandviçin bel kemiğidir o. Sulanmaya başladı mı ağızlar?

Hayal gücü girsin devreye: O sandviç şişecek de şişecek

Dünyaca ünlü sandviçleri hatırlarsınız. Yapmakla kalmamış, havalı isimler koymuş adamlar. Elbette bir bildikleri var. Barros Luco mesela. Popüler bir Şili sandviçi. Sığır eti ve eritilmiş peynir... Samanlık seyran olmuş, siz daha seyredin.

İçi dolu fıçıcık, Chacarero. İsmini telaffuz etmeye çalışana kadar kalk da incecik bifteğini marine et bir zahmet. Daha avokado sosu var sırada. Olmadı çal bir kaşık Guacamole sos.

Chivito sandviç, sandviçin çivisinin çıktığı dakikalardayız sayın okuyucu. Jambon, pastırma, domates, mozzarella peyniri, yumurta, kambersiz düğünün kamberi ("gambros" Yunanca damat) ketçap ve mayonez de ön sıralarda, e maşallah.

Fransızların öğle tercihi: Pan Bagnat. Akşam da yenilebilir, bizce sorun yok. O ki içine Niçoise salatasını hapseden bir sandviç, bir dünya markası. Ton balığı, haşlanmış sebzeler ve yumurta ev sahibi. Bir renk, bir cümbüş.

Dünyaya mal olmuş, oda servislerinin korkulu rüyası bir sandviç var sırada. Resmen inşaat yahu. Durduğu gibi durmaz yerinde, bir iç mimar gibi çalışmanız lazım. Evet, o havalı kulüp sandviçten bahsediyoruz. Resmen şarküteri göçü, uzun yol atıştırmalığı.

Dilimlendikten sonra kızartılmış ekşi mayalı Trabzon ekmeği düşünün. Ne demiştik ekmek önemli beyler, bayanlar. Süzme yoğurtla karıştırılmış haşlanmış ıspanak püresi, fırınlanmış kestane mantarları ve keçi peyniri. Ve karşında kestane mantarlı, keçi peynirli sandviç.

N'apmıyormuşuz? Elimizi korkak alıştırmıyormuşuz. Kimilerine uyumsuz görünebilir ama sizin damak zevkinize göre pek uyumlu malzemeleri yan yana getirip biraz da özenip sandviç hazırlıyormuşuz.

Bir diğer püf noktası: Sandviçin içine uğurlanacak yeşillikler gibi tüm malzemelerin iyice yıkanmış, taze, zedesiz ve kuru olması gerekiyor. Yoksa mayışır, buruşur yüzü. Bizden söylemesi.

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Alp Tuncer

Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun olduktan sonra bir de MSA'da uzun dönem aşçılık eğitimi aldı. Medya sektöründe, birçok yemek dergisi ve kitabında çalıştı. Hali hazırda kendine sakladığı tarifler var. Mutfakta bekleniyorsunuz!
2967TAKİPÇİ
1319İÇERİK

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?