MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Diyabet Hastalarının Gönül Rahatlığıyla Tüketebileceği Üç Sağlıklı Tatlı Tarifi

Diyabet hastalığına sahip olan insanların beslenme tedavilerinin en önemli detayı yiyeceklerin doğru miktarlarda yenilmesidir. Hassas ölçülerle tüketilen yiyecekler, öğün atlanmadan uygulanacak bir diyet programıyla bir araya gelince şeker seviyesi ve buna bağlı olarak kontrol altında tutulması gereken beden kitle indeksi oranlarında bir denge sağlanabilir.

Yıllarca kişiye fark ettirmeden bünyeye yerleşebilen bir hastalık diyabet, halkın bildiği adıyla şeker hastalığı... Bu sürede, eğer sağlığa dikkat edilmezse şeker hastalığı fark edilmeden ilerleyebilir ve yüksek kolesterol, uzuvlarda kangren, körlük ve böbrek hastalıkları ve damar tıkanıklığına yol açabilir. Bütün bu sorunların yanında, cinsel iktidarsızlık, kişilik değişmesi, diş, deri, mide-bağırsak hastalıkları da gözlemlenmesine sebebiyet verebiliyor.

Erken teşhis her zamanki gibi önemli: Şeker hastalığının belirtileri nelerdir?

- Aşırı su tüketme ve ağız kuruması
- Fazla idrara çıkma ihtiyacı
- Çok ve sık acıkma
- Fazla yemek tüüketimine rağmen zayıflama ve halsizlik
- Cildin kuru ve kaşıntılı olması
- Vajinal kaşıntı
- Görmede bulanıklık
- Ayaklarda uyuşma, karıncalanma
- Cildin kuruması, kaşıntı problemi
- El ve ayak içlerinde yanma
- Uzun süre aç kalınınca titreme
- Sinirlilik hali
- Yemeklerden sonra rehavet
- Tatlıya aşırı düşkünlük
- Horlama

Her şey kararında güzel: Hangi yiyecekler, hangi ölçülerle yenmeli?

Şeker hastalığı Tip 1 ve Tip 2 olarak ayrılmakta ve mutlaka ama mutlaka doktor gözetiminde bir tedavi gerektirmektedir. Fakat ana hatlarıyla 'şeker hastalığı ve besinler' konusunu ele alacak olursak:

Kesinlikle uzak durulması gereken gıdalar: Her türlü şerbetli tatlı, bal, şeker, çikolata, marmelat; hamur işleri, börek, kek, pasta; gazoz, kola, meyve suları, meşrubatlar ve alkollü içecekler; tereyağı, margarin gibi katı ve doymuş yağlar; salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş etler, ciğer, beyin, dalak ve işkembe gibi sakatatlar şeker hastaları tarafından kesinlikle tüketilmemelidir.

Doktor kontrolünde tüketilmesi gereken gıdalar: Pekmez, üzüm, muz... gibi şeker oranı nispeten yüksek gıdalar

Şeker hastalarının içli dışlı olması gereken besinler:

Proteinler: Et, tavuk, balık, peynir, yumurta, süt ve süt ürünleri
Karbonhidratlar: Tam tahıllı ekmek, kurubaklagiller, tahıllar
Lifli yiyecekler: Bulgur, posa bakımından zengin meyve ve sebzeler
Ve en önemlisi: Bol su

Tüm bunlar dışında, şeker tadı vermek üzere kullanılan tatlandırıcılar da şeker hastalığı beslenme tedavisinde kullanılabilir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yürütülen araştırmalar sonucunda, sakarin ve sukraloz maddelerinin kullanımı önerilmiş.

En çok bilinen tatlandırıcılardan biri olan aspartam için ise uzmanlar, 'Şekerden 200 kat daha tatlıdır. Uzun yıllar, güvenilirliği konusunda araştırmalar yapılmış ancak, belirli miktarlarda tüketimi güvenli bulunmuştur. Fenilketonüri hastaları tarafından kullanımı önerilmez.' şeklinde açıklamalarda bulunmaktadır.

Hepsi birbirinden leziz: Şeker hastaları için tüketilmeye uygun tatlı tarifleri

'Kardeşim şeker hastaları da insan değil mi? Ne yiyecekler bu insanlar? Canları tatlı çektiğinde ne yapacaklar?' dediğinizi duyar gibiyiz.

İşte tam bu aşamada belirtmeliyiz ki, elbette diyabet hastaları da gönüllerince tatlı yiyebilir. Doğal şekerin vücuda zararından çok yararı vardır ve Yemek.com'un binlerce tarifi arasında, içinde sıfır şeker kullanılarak hazırlanan tatlı tarifleri de var.

Hadi yine iyisiniz...

Bir şeker zerreciği dahi yok: Fırında kabak tatlısı

Fırında Kabak Tatlısı Tarifi

Prof. Dr. Murat Baş'ın Yemek.com için özel olarak hazırladığı tarifinde kesinlikle toz şeker yok. Çünkü bu tatlı için bal kabağının doğal şekeri yeterli oluyor.

Fırında bal kabağı tarifi için buraya tıklayabilirsiniz.

İçi yanmış, alı gülü solmuşlara: Meyvesi tastamam şekersiz dondurma

Biliyorsunuz, dondurma yalnızca yaz aylarında yenir diye bir kaide yok. Sıcacık battaniyenizin altında buz gibi bir dondurmayla şenlendirebilirsiniz gecenizi. Üstelik bu dondurmada şeker yok!

Şekersiz meyveli dondurma tarifi için buraya tıklayabilirsiniz.

İçinde şeker olmaması yetmemiş gibi: Yağsız, unsuz, şekersiz kek

Yağın olmamasını ince çekilmiş fındık ve bademle açıklayabiliriz. İçinde bulunan kuruyemişler ise şeker ihtiyacını karşılıyor. Peki ya un? E deneyin kendiniz görün.

Yağsız, şekersiz, unsuz kek tarifi için ise buraya tıklamanız yeterli olacak.

Önemli not:
Diyabet kronik bir hastalıktır ve diyabetik problem yaşayan kişinin bu sorunla yaşamayı öğrenmesi gerekir. Sağlığını hem beslenme yöntemiyle hem de egzersizlerle desteklemesi gerekir.

Yukarıda bahsettiğimiz besinler sağlık açısından risk taşımaz. Fakat unutulmamalıdır ki her hastanın şeker düzeyi, dolayısıyla da rahatsızlığının seviyesi farklıdır.

Bu sebepten siz, bu tarifleri denemeden önce muhakkak ama muhakkak doktorunuza danışın.

Hepimiz için sonsuz sağlık!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?