MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Detoks Nedir, Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

Sadece zayıflamamıza değil, bütünüyle arınmamıza yarayan detoks diyeti nasıl yapılır? Diyet süresince dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Özellikle modern yaşamın en önemli problemlerinden biri, tükettiğimiz gıdalardaki doğal olmayan besinler. Sürekli olarak vücudumuza giren bu hormonlu gıdalar, sağlığımızı birçok yönden olumsuz etkiliyor. Bu olumsuz etkilerin en önemlilerinden biri de hiç şüphesiz aldığımız fazla kilolar.

Detoks nedir?

Detoks, kelime olarak vücudumuzda biriken toksinlerden arınma anlamına geliyor. Tükettiğimiz birçok farklı besin sayesinde bünyemize doluşan zararlı maddelerden kurtulmanın en kolay yollarından biri olan detoks diyeti, özellikle son yıllarda çokça tercih ediliyor. Detoks diyetini uygulayanlar, vücutlarında oluşan yenilenme hissini genellikle kısa zamanda hissediyor ve başarıya ulaşıyorlar.

Detoks diyeti nasıl yapılır?

Öncelikle detoks diyeti, diğer birçok kilo verme amaçlı diyetlerden farklı olarak, sadece zayıflamayı amaçlayan bir diyet değil. Detoks diyeti tam anlamıyla bir arınma süreci anlamına geliyor. Vücudunuzun bütünüyle temizlenmesi ve yeni bir başlangıç yapmasını istiyorsanız, aradığınız şey detoks olabilir.

Detoks diyetini diğer diyetlerden ayıran bir diğer önemli özellik ise, uzun süreli uygulanmaması. Her ay, belirli bir süreliğine uygulanması tavsiye edilen (2-3 gün) diyet, düzenli periyotlarla tekrarlandığında hem fiziksel hem de ruhen çok olumlu sonuçlar doğuruyor. Detoks diyetinin uygulandığı bu 3-4 günlük süreçler boyunca kişi, günlük yaşamına oldukça dikkat etmeli, stres, uykusuzluk, alkol, sigara gibi birçok etkenden uzak durmalı.

Detoks diyetinde neler tüketilir?

Detoks diyeti, tamamen doğal besinlerle uygulanan bir süreç olduğu için, diyet boyunca tüketilen besinler özenle seçilmeli. Mevsim yeşillikleri ve sebzeleri detoks diyetinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Diyet süresince hayvansal gıdalardan kesinlikle uzak durulmalı ve olabildiğince çok fazla sıvı tüketilmeli. Tarife uygun olarak hazırlanacak; detoks suyu, detoks çayı, detoks çorbası gibi besinler, diyetin başarıya ulaşmasının olmazsa olmazlarından biri.

Detoks programı

Sabah:

- Ilık bir bardak su. İsteğe göre bal eklenebilir.
- Müsli veya ılık yeşil elma kompostosu

Öğlen:

- Bol yeşillikli bir salata. Domates kullanılmayacak.
- Bir kase yağsız yoğurt, az şekerli mevsim meyveleri

Akşam:

- Zeytinyağlı sebze yemeği veya sebze çorbası

Gün içerisinde dikkat etmeniz gerekenler:

- Yatmadan önce az şekerli mevsim meyvelerinden bir tane tüketebilirsiniz.
- Gün içerisinde bol sıvı tüketimi (bitki çayları vb.) gerçekleştirilmeli.

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?