MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

İnsana Çocukluk Günlerini Özleten Çay Dostu 12 Kurabiye

İşi gücü bırakıp şu an mutfağa girsek birazdan bahsedeceğimiz kurabiye tariflerinin her birini gözü kapalı yaparız neredeyse. Ancak dünyanın en enfes tarifini de uygulasak hiçbiri çocukluğumuzda annemizin ya da babannemizin yaptığı kurabiye kadar lezzetli olamayacaktır. Kurabiyenin bir yanı çocukluğa özlemdir çünkü.

O zaman gelin, bu özlemi bir nebze azaltacak çay dostu kurabiye tarifleri deneyelim hep beraber.

Tüm kurabiyelerin ebeveyni: Un kurabiyesi

un-kurabiyesi-tarifi
Altın günü menüsünün ev sahibi, şu ana kadar yenmiş bütün kurabiyelerin atası, ebeveynidir un kurabiyesi. "Hayatımda un kurabiyesi yemedim" diyenin nüfus cüzdanı elinden alınmalıdır.

Nüfus müdürlüğü: Un kurabiyesi tarifi

Mutfaktan tarçın kokusu geliyor: Cevizli kurabiye

Cevizli Kurabiye Tarifi
Sokaktan eve geliyorsunuz, mutfaktan nefis bir tarçın kokusu geliyor, yavaş yavaş mutfağa ilerliyorsunuz, masanın üstünde ceviz kabuklarını görüyorsunuz, sonra da fırının 170 derece yandığını.

Sizden mutlusu yok: Cevizli kurabiye tarifi

Sokağa çıkarken alırdık yanımıza: Kakaolu kurabiye

Kakaolu Kurabiye Tarifi
Öyle ya. Aç karnına dışarı çıkmamıza gönlü elvermeyen anne insanı bağırırdı arkamızdan "Bir şeyler ye de öyle çık" diye. Alırdık elimize bir torba, arkadaşlara da vermek için doldururduk kakaolu kurabiyeleri torbaya.

Güzel çocuklardık: Kakaolu kurabiye tarifi

Babaanne eli değmiş gibi: Tahinli kurabiye

Tahinli Kurabiye Tarifi
Durun aslında itiraf etmemiz gereken bir şey var: Babanneniz kadar güzel yapamayız. Hele kurabiyeyi, mümkün değil. Ama o güzel insanı anımsatacak kadar lezzetli bir tarifimiz var.

Kendileri burada: Tahinli kurabiye tarifi

Yalnızca fındığını yiyenler burada mı: Fındıklı kurabiye

Fındıklı Kurabiye Tarifi
Hayatımızda mutfakta öğrendiğimiz ilk mini çakallıklardan biridir. Kurabiyesini çok sevmesek bile bir tepsinin bütün fındıklarını mideye gönderebilirdik. Anne misafirlere kuru kurabiye yedirince, akşama 'çıngar' çıkardı, ertesi sabah pekmezle intikam alınırdı ama olsundu.

Eğlencesi bile yeterdi: Fındıklı kurabiye tarifi

Bunu her anne bilmezdi: Zencefilli kurabiye

Zencefilli Kurabiye Tarifi
Anadolu'nun her mutfağına konuk olamadı o yüzden. Annemizle gittiğimiz misafirlikte "Anne sen neden bunlardan yapmıyon çok güzelmiş" cümlesiyle tanıdık kendisini. Anne insanı "Sus bakiyim sen, ah bu çocuklar da hep yediklerini unutuyorlar" deyip eve gelince tarifini araştırırdı.

Bir hafta içinde kendi mutfağımızda görürdük ama: Zencefilli kurabiye tarifi

Damla sakızının en mutlu anı: Damla sakızlı kurabiye

Damla Sakızlı Kurabiye Tarifi
"Türk kahvesi nasıl yapılır?" hezeyanları içinde damla sakızının Türk kahvesine, muhallebiye ve hatta ahtapota bile tarifte yardım etmişliği var. (bkz: Damla sakızlı muhallebi tarifi ve Damla sakızlı ahtapot tarifi Fakat bize göre en çok kurabiyeye yakışıyor.

İsterseniz kendisine soralım: Damla sakızlı kurabiye tarifi

Söyleyin o güzel insana şimdi bir daha yapsın: Portakallı kurabiye tarifi

Portakallı Kurabiye Tarifi
Eğer işten ya da okuldan çıkınca anne evine gidebilecek uzaklıktaysanız (ya da onlarla yaşıyorsanız) arayın hemen o güzel insanı, girsin mutfağa, konuştursun hünerlerini.

Mevsim portakal şimdi: Portakallı kurabiye tarifi

Gözlerin dolar: Yulaflı M&M’s Kurabiye

M&M's Kurabiye Tarifi
Okul sonrası, çantayı yatağa fırlatır fırlatmaz, üniformalarla mutfağa dalma sebebidir Yulaflı M&M’s Kurabiye. 3-4 tane tabağa konur, televizyonun başına geçilir. M&M’s bulunmasa bile bonibonla yapılır.

Şimdi yapsan gözlerin dolar: Yulaflı M&M’s Kurabiye

Lakabı sütü sevdiren kurabiye: Damla çikolatalı kurabiye

Damla Çikolatalı Kurabiye Tarifi
Anne insanının zekasına bir kere daha saygı duyulmasına sebep olan kurabiyedir. Sütü çok sevmeyen çocuğa damla çikolatalı kurabiye yapılır, önüne bir bardak süt konur, "Evladım bandır bak süte ne kadar güzel oluyor" denir, gerçekten de güzel oluyordur.

Bir kurabiyede iki lezzete ulaşılmış olur: Damla çikolatalı kurabiye tarifi

Hep tatlı olacak değiliz ya: Tuzlu kurabiye

tuzlu-kurabiye-tarifi
Akşamüstü demlenen çayların, bir seslenmeyle duyan ve misafirliğe gelen komşunun, gece midesi kazınan evin gencinin ikinci aşkıdır tuzlu kurabiye.

İlk aşkını bilen söylesin: Tuzlu kurabiye tarifi

Elmanın girdiği yeri şenlendirmesi: Elmalı kurabiye

Elmalı Kurabiye Tarifi
İzninizle son söz olarak elmayı biraz övelim: Elma tatlısı, fırında kremalı elması, yeşil elmalı tavuk salatası, ya da elmalı tartı... Elma girdiği her tarifi, her mutfağı vazgeçilmez kılıyor.

Son kanıt: Elmalı kurabiye tarifi

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Ufuk Utaş

Fırından yeni çıkmış mozzarella peyniri, ızgara bonfilenin üstünde uzanan karamelize soğan kadar lezzetli şeyler yazmak isterdim.
38948TAKİPÇİ
448İÇERİK

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?