MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Göz Bebeğiniz Olmaya Kararlı En Lezzetli 8 Bebek Mekanı

Balat, Galata, Karaköy derken geldik şimdi Boğaz kenarına, deniz havasına.

Bu haftaki rotamız Bebek. Havalar böylesine güzelken Boğaz kenarında fink atmamak düşünülemezdi. Bu yüzden sıvadık kolları, çıkardık listeyi! Bebek’in en gidilesi, sevilesi, yanaklarından sıkılası, manzara ile sevişilesi mekanlarını sizin için seçtik. Bu bazen bir kafe bazen şık bir restoran, bazen bir pastane, bazen de bir çay dükkanı oldu.

Bebek’te bir gün geçirmek isteyenlerin yanında bulundurması gereken listemiz başlıyor.

Onsuz düşünülemezdi: Dem Bebek

Kendisi bildiğiniz gibi Karaköy’e sığamadı. 5 öğün çay içen bir toplum olarak nasıl sığsın tabii, mümkün değil.

Dem, tam anlamıyla Bebek’in sakin, huzurlu ruhuna yakışır bir mekan olmuş. Çay fincanlarındaki sukulentler, kaktüsler, Mint’in kanaviçeleri, kütüphaneyi süsleyen çeşit çeşit çaydanlıklar, bir duvarı kaplayan Dem’de çekilmiş fotoğraflar, rengarenk yastıklar, öğrenciler ve freelance çalışanları kendine hayran bırakacak 4 kişilik bir lise masası burayı özel kılan dokunuşlar. Her bir köşe her bir masa her bir duvarda fotoğraf çekip paylaşacak illa ki bir şeyler bulacaksınız.

Gelelim 60 çeşit çayına. Tercih edeceğiniz ya da kendinizi çalışanların kollarına bırakacağınız bu seçimde beyazdan siyaha, yeşilden tütsülenmişe, kırmızıdan bitki çaylarına kadar her şeyi bulabileceksiniz. Yanına da kişleri, poğaçaları, höşmerim ve scone tabağı önerimizdir.

Deniz kenarında yapacağınız yürüyüş sonrası Dem’de bir çay molası vermek paha biçilemez.

Dem adres: Bebek Mahallesi, Selçuk Sokak, No 7, Beşiktaş, İstanbul

Biraz kahve, bol bol mutluluk: Cup of Joy

Alternatifi bol olan bir liste ile daha karşınızdayız demiştik. Maşallah her boğaza her cana hitap edecek bir mekan illa ki buluyoruz. Çaycı değilseniz size kahve ile geliyoruz.

Cup of Joy, Bebek’in nitelikli kahve noktası. Aeropress, syphon gibi demleme teknikleriyle hazırlanan kahvelerin dşında latte, espresso, cortado, Türk kahvesi içebileceğiniz kahvelerden. Hazır sezon açılmışken cold brew önerimizdir.

Kahvenizi alıp deniz kenarında yürümek ya da bankların birinde oturmak en güzel alternatiflerden. Şu güzel havaları bir pasajın içinde oturarak ziyan etmeyelim.

Eve sipariş etmek isterseniz: Cup of Joy
Cup of Joy adres: Cevdetpasa Caddesi No 53/5 Bebek, İstanbul

O bir tarih: Baylan

İstanbul’un en eski pastanelerinden birindeyiz şimdi. 90 yılı aşkın bir lezzet, dile kolay. Böyle bir güzelliği böyle bir tarihi alıyorsunuz Bebek’e koyuyorsunuz. Bir yandan Kup Griye, Trif, Adisababa, Moncheri gibi Baylan’ın klasikleşmiş lezzetlerini yerken bir yandan da manzaraya doyuyorsunuz, daha ne olsun?

Kendisi Cemal Süreyya, Peyami Safa, Atilla İlhan gibi birçok edebiyatçıya, sanatçıya mekan olmuş size mi olmayacak!

Kadıköy’deki şubesinde yapacağınız nostaljiyi burada yapamayabilirsiniz ama burada yapılacak keyif de Kadıköy’de yok, bilginize!

Baylan adres: Bebek Mahallesi, Cevdetpaşa Caddesi, No 58, Beşiktaş, İstanbul

Waffle kralı: Ab’bas Waffle

Waffle denilince akla ilk o gelir. Herhalde 30’a yakın malzemesi ile önce gözümüzü sonra da midemizi fethettiğindendir. Bu çeşitte malzemeye bir de taze meyveler ve mükemmel kıvamdaki hamuru katılınca ortalık kaloriden geçilmez oluyor.

Deniz kenarında spor yapıp kilometrelerce koşup soluğu burada alan arkadaşlarımız yok değil.

"Oturalım rahat rahat iştahla waffle'ımızı yiyelim” gibi bir düşünceniz varsa bu düşünceyi hemen kafanızdan silip atın. Mekan öyle oturup keyif yapmaya pek müsait değil. Waffle'ı alıp banklardan birine oturmak en güzeli.

1983’te ilk kez Bebek’te açılan mekanın şimdi Türkiye’nin dört bir yanında 30’a yakın şubesi var.

Ab’bas Waffle adres: Cevdetpaşa Cad. No: 46/C Bebek, İstanbul

Craft'ım beer'ım: Taps

Öğle arası akşam üstü kalabalık gruplar halinde gidip keyif alabileceğiniz bir mekandayız şimdi. Adını “musluk”tan alan Taps açıldığı ilk günden bu yana kendi birasını kendi üretiyor.

Menü de biraya göre seçilmiş olacak ki patates kızartmaları, mini burgerler, sosis, soğan halkası, chicken fingersdan oluşan combo menüler havada uçuşuyor. Bunlar dışında makarna, pizza ve wrap menüdeki diğer seçeneklerden.

3 katlı yalıda mükemmel bir manzara eşliğinde biranızı yudumlayacağınız bu mekanı bir yerlere not edin!

Taps adres: Cevdetpaşa Cad. No: 119 Bebek, İstanbul

Adından belli: Meşhur Bebek Badem Ezmesi

Bebek’te bir deniz havası alıp huzur buldunuz, Dem’e girip bir çay söyleyip sohbetin dibine vurdunuz, akşam da Happily Ever After’da bir güzel yemek yediniz şimdi Bebek’e veda etme eve dönme vakti. İşte tam bu sırada devreye bu klasikleşmiş dükkan girecek.

İster evinize depolamak niyetine ister eşe dosta hediye alma bahanesiyle buraya bir girmeniz gerekiyor. Rengarenk ambalajlara sarılmış çikolatalar, küçük poşetlerdeki şekerlemeler, fıstık ezmesi ve ismini de ondan alan badem ezmesi burayı meşhur yapan ürünlerden. Bir de 1904 yılına dayanan tarihi.

Az ve öz lezzetleri ile fark yaratan bu mekan çok da uygun fiyatlı değil. Bilip gidelim.

Meşhur Bebek Badem Ezmesi adres: Cevdetpaşa Caddesi 53/C, Bebek, Beşiktaş

Uzun soluklu bir keyif: Mangerie

Bebek’te kahvaltı ya da brunch denilince akla ilk o gelir. Hatta "İstanbul'a Lezzet Katan En İyi 12 Pancake Mekanı" listemizde kendisine de değinmeden edememiştik.

Uzun uzundıya kahvaltı yapmak için Mangerie Kahvaltı önerimiz ama kahvaltıda daha farklı tat arayanların pek hoşlanacağı armutlu tost ve meyve salatası da es geçilmeyecek güzellikte. Pancake meselesini bir daha anlatmayalım zaten, liste kendini anlatıyor.

Hem güzel manzara hem iyi yemek olunca mekanın müdavimi de hayli çok oluyor. Bu yüzden bizce şansa bırakmayın, rezervasyonsuz gitmeyin!

Mangerie adres: Bebek Mahallesi, Cevdet Paşa Caddesi, No 69, Beşiktaş, İstanbul

Yılın pastanesi ödülü: Pastel

Bu mekan da yeni trend pastanecilerden. Çay ve tatlı ikilisi için ideal bir yer. Çeşit çeşit tartlardan cheesecakelere, pastalardan panna cottalara kadar tatlı adına ne varsa burada bulabilirsiniz. Kruvasan, mini sconelar, tatlı tuzlu kurabiyeler, muffinler yine çayın yanına yakışan lezzetlerden.

Pastanelerde genelde bir yandan alacağınız kalorileri düşünüp bir yandan da yediğiniz ürünlerin ne kadar sağlıklı olup olmadığını düşünürsünüz. Burada öyle düşüncelere hiiç girmeyin. Ürünler katkı maddesi kullanılmadan en taze malzemeler ile hazırlanıyor. Alacağınız her ürünü gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Kalori kısmına gelecek olursak maalesef ki ona çare yok!

Ayrıca son derece sade ve şık tasarımına da hastayız!

Pastel adres: Cevdet Paşa Caddesi 123, Bebek, Beşiktaş, İstanbul

Romantizm çanları çalıyor: Chilai

Bebek’te kahvaltı dedik, çay/kahve molası da dedik, tatlıdan asla vazgeçmedik, şimdi geldik romantik bir geceye ya da arkadaşlarla son derece şık bir akşam eğlencesine.

Deniz ürünleri ve İtalyan ağırlıklı mutfaktan çıkan lezzetler üstüne tanımıyoruz. Dört peynirli pizzayı bir de burada deneyin ya da bir kılıç balığı şişi. Bal kabaklı ve keçi peynirli raviolisi ve risottosu da bir kenarda durmalı. Hiç olmadı 6 çeşit peynirden kuru meyvelerden ve grissiniden oluşan peynir tabağı ve geniş şarap kavından bir şarap siparişi verebilirsiniz.

Bebek’te leb-i derya özel bir akşam için burası önceliğiniz olsun!

Chilai adres: Bebek Mahallesi, Cevdet Paşa Caddesi, No 60, Beşiktaş, İstanbul

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

undefined yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?